Bakan Demircan: "2050 Yılında Her Yıl 10 Milyon İnsan Hayatını Kaybedecek"

Bakan Demircan: "2050 yılında her yıl 10 milyon insan hayatını kaybedecek" Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: "Yanlış antibiyotik kullanımı küresel bir tehdit oluşturdu"ANKARA - Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yanlış antibiyotik kullanımına karşı başlatılan kampanya kapsamında, "ABD'de her yıl 23...

Bakan Demircan: "2050 yılında her yıl 10 milyon insan hayatını kaybedecek" Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: "Yanlış antibiyotik kullanımı küresel bir tehdit oluşturdu"

ANKARA - Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yanlış antibiyotik kullanımına karşı başlatılan kampanya kapsamında, "ABD'de her yıl 23 bin kişi, AB ülkelerinde ise 25 bin hasta dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybetmektedir. Tüm dünyada ise bu rakam 700 bin insana ulaştı. Böyle giderse 2050 yılında her yıl 10 milyon insan hayatını kaybedecek" dedi. Bakan Demircan Sağlık Bakanlığı yeni hizmet binasında basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda bilinçsiz antibiyotik kullanımına karşı düzenlenen Akılcı Antibiyotik Kullanımı kampanyasının detaylarını paylaştı. İnsan hayatının kalitesinin artmasında ve ortalama ömrünün uzamasında antibiyotiklerin çok büyük katkısı olduğunu belirten Demircan, "Yaklaşık 60 yıl içerisinde antibiyotiklerden yararlandık. Ancak doktor yönlendirmesi olmaksızın kullanılan antibiyotiklerde, vücudumuzda bulunan bakterilerin direnç kazandığını gördük. Bugün dünya üzerinde antibiyotiklerin yanlış kullanımı sonucu küresel bir tehdit oluşmuştur. ABD'de her yıl 23 bin kişi, AB ülkelerinde ise 25 bin hasta dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybetmektedir. Tüm dünyada ise bu rakam 700 bin insana ulaştı. Böyle giderse 2050 yılında her yıl 10 milyon insan hayatını kaybedecek" şeklinde konuştu. Türkiye'nin antibiyotik tüketiminde 42 ülke arasında birinci sırada olduğunu dile getiren Demircan, bu alanda yapılan farkındalık çalışmalarında olumlu sonuçlar alındığının altını çizdi. 2011 yılında ilaç satışının yüzde 13'ünü antibiyotikler oluştururken 2016 yılında bu oranın yüzde 10'a gerilediğini söyleyen Demircan, "Antibiyotiklere elbette karşı değiliz, ihtiyaç olduğunda kullanılması gereken çok değerli bir silahtır. Biz antibiyotiğin yanlış kullanılmasına karşıyız. Bu kampanyanın adını "Antibiyotikte Değil, Sağlığınızda Israrcı Olun" diye belirledik. Kampanya kapsamında kamu spotları hazırlanarak, televizyonlarda yayınlanacak. Bakanlığımızın kurum ve kuruluşları arandığında hazırlanan ses kayıtları çalacak" diye aktardı.

15.1.2018 - 31147

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]