Bakan Demircan'dan "Dünya Hepatit Günü" Mesajı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Ölümcül olabilen Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır.

Bakan Demircan'dan
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Ölümcül olabilen Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Güvenli ve etkili olan Hepatit B aşısı ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarımızda başarıyla uygulanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Bakan Demircan, mesajında, toplum sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir bulaşıcı hastalığın da hepatitler olduğunun altını çizerek, hepatitin, karaciğer iltihabı olduğunu ve birçok nedene bağlı olarak oluştuğunu ifade etti. Viral hepatitlerin virüs tiplerinin A, B, C, D ve E olduğunu vurgulayan Demircan, dünya üzerinde yılda 1,3 milyon insanın bu virüslere bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak, bugüne kadar uzanan bulaşıcı hastalıklarla mücadelede son 15 yılda hükümet, devlet ve millet olarak çok iyi bir noktaya gelindiğine işaret eden Demircan, özellikle aşılamada elde edilen uluslararası başarının bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin temel taşını oluşturduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Demircan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Aşılama ya da basit tedbirlerle korunması mümkün olan hastalıkların çok can kaybına neden olurken, bugün dünyada 13 antijene karşı ücretsiz aşı uygulayan nadir ülkelerden biriyiz.

Özellikle Hepatit C virüsüne karşı üretilen yeni nesil ilaçlar, oldukça pahalı olmasına rağmen ülkemizde ücretsiz olarak uygun olan hastalara başarıyla uygulanmaktadır. Ülkemizde aşılamada elde edilen uluslararası başarı, temiz su kaynaklarına ulaşım ve sosyo ekonomik göstergelerin iyileşmesi gibi etkenler sonucunda viral hepatit vaka sayıları değişik oranlarda düşmüştür. Ölümcül olabilen Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu ise aşılanmaktır. Güvenli ve etkili olan Hepatit B aşısı ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarımızda başarıyla uygulanmaktadır."

Demircan, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yılki temasının, Hepatitin Eliminasyonu (ortadan kaldırılması) olarak belirlendiğini, bu amaçla yapılacak etkinliklerin, hepatitten korunmaya ve insan sağlığının geliştirilmesine katkı sağlaması temennisinde bulundu.

28.7.2017 - 28225

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]