Bakanlıktan "Akılcı Antibiyotik Kullanımı" Kampanyası

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Biz antibiyotiğe karşı değil, antibiyotiğin yanlış kullanılmasına karşıyız. O yüzden kampanya sloganını 'Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun' diye belirledik.

Bakanlıktan
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Biz antibiyotiğe karşı değil, antibiyotiğin yanlış kullanılmasına karşıyız. O yüzden kampanya sloganını 'Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun' diye belirledik. Çünkü antibiyotiği akıllı kullanırsak, sağlığımızı korumuş olacağız." dedi.

Bakan Demircan, bakanlıkta düzenlenen "Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, insan hayatının kalitesinin artmasında ve ortalama ömrünün uzamasında antibiyotiklerin çok büyük katkısı olduğunu belirterek, antibiyotiklerin hekim tavsiyesinde kullanılmasını istedi.

Dünyada antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanılmasından kaynaklanan küresel bir tehdit oluştuğuna dikkati çeken Demircan, "Amerika'da her yıl 23 bin kişi, Avrupa Birliği ülkelerinde ise 25 bin hasta dirençli bakteriler ve mikroorganizmalar üzerinden hayatını kaybetmektedir. Dünyada ise bu yılda 700 bin insana ulaşmaktadır. Bu sonuçlara göre, 2050 yılında her yıl 10 milyon insanın antibiyotiğin yanlış kullanılması neticesinde gelişmiş dirençten dolayı hayatını kaybedeceği görülmektedir." ifadesini kullandı.

Demircan, Türkiye'nin antibiyotik tüketiminde dünyada 42 ülke arasında birinci, antibiyotik direnç oranı değerlerine göre ise 22 ülke arasından ikinci olduğunu bildirdi.

Bakan Demircan, şöyle devam etti:

"Dünya sağlık örgütü ile birlikte antibiyotiği akılcı bir şekilde kullanma konusunda ülkemizin yapmış olduğu çalışmalar, netice vermeye başlamıştır. Farkındalık kampanyaları neticesinde antibiyotikler her 100 reçetenin 35'inde varken, 2016 yılında her 100 reçetenin 29'unda yer almaktadır.

2011 yılında kutu bazında tüm ilaç satışında yüzde 13'ünü antibiyotikler oluştururken, 2016 yılında bu oran yaklaşık yüzde 10'a gerilemiştir. 2016 yılı ile 2017 yıllarını kıyasladığımızda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödemesi yapılan antibiyotik kutu satışlarında yüzde 8,5 oranında düşüş elde edildiğini görmekteyiz."

"Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun"

Antibiyotiklere karşı olmadıklarını, antibiyotiğin sadece ihtiyaç durumunda kullanılması gereken bir silah olduğunu vurgulayan Demircan, "Bu mücadelede kazanılan başarıları yeterli görmüyoruz. Biz antibiyotiğe karşı değil, antibiyotiğin yanlış kullanılmasına karşıyız. O yüzden kampanya sloganını 'Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun' diye belirledik. Çünkü antibiyotiği akıllı kullanırsak, sağlığımızı korumuş olacağız." dedi.

Demircan, kampanya kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Demircan, televizyonlarda yayınlanmak üzere kamu spotlarının hazırlandığını, ayrıca hazırlanan afişlerin ülke genelindeki tüm sağlık tesisleri ile eczanelerde ve halkın rahatlıkla görebileceği diğer yerlere asılacağını aktardı.

Hazırlanacak ses kayıtlarının da bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların telefon hatları arandığında karşılama anonsu olarak yayınlanmasının sağlanacağına değinen Demircan, hekimlere, "Gereksiz antibiyotik kullanımının nasıl bir sağlık tehdidi oluşturduğunun en iyi sizler farkındasınız." uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanı Demircan, kampanyanın ilaç tüketiminde tasarruf etmek için yürütülen bir kampanya olmadığını vurgulayarak, "Gereksiz antibiyotik kullanımı sağlık açısından hayati önem taşımaktadır. Gereksiz reçetesiz kullanılan antibiyotik ilaç değil bir zehirdir." dedi.

15.1.2018 - 31149

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]