Balıkesir'de, "Düşmeye Çok Yönlü Bakış Sempozyumu" Yapılacak

Balıkesir Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, "Düşmeye Çok Yönlü Bakış Sempozyumu"na uluslararası araştırmalar yapan uzmanlar da katılacak.

Balıkesir'de,

Balıkesir Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, "Düşmeye Çok Yönlü Bakış Sempozyumu"na uluslararası araştırmalar yapan uzmanlar da katılacak.

6-8 Ekim'de, Ayvalık ilçesinde birçok profesör doktorun katılımıyla gerçekleşecek sempozyumda, özelikle yaşlı nüfusun en önemli sorunlarından biri olan "Düşme" konusu hakkında bilgilendirme yapılacak.

Sempozyum hakkında AA muhabirine bilgi veren, Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilay Şahin, uzmanlar tarafından düşmenin çok yönlü tartışılacağını belirtti.

Düşmenin kesinlikle bir sağlık problemi olduğunu ve özelikle yaşlıların düşme sonucu, beyin kanaması ve sonucunda ölüm vakalarının gerçekleştiğini vurgulayan Şahin, sağlık dışında çevre faktörünü de ele aldıklarını söyledi.

Bu anlamda sempozyumda belediyeleri de konuya dahil ettiklerini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Konumuz düşme ve yaşlılar olunca tıp camiasıyla mutlaka koordineli bir şekilde ilerlemesi gereken bir diğer önemli alan da şehircilik ve belediye hizmetleridir. Şehrin yaşam alanları ve kalitesi bireylerin düşmeye karşı korunmasında önemlidir. Bunun sağlanması da elbette belediyelerin yapacağı çalışmalarla ivme bulmaktadır. Bu nedenle sempozyumumuz tıp ve belediye ekibini bir araya getirerek bu konunun tartışılmasını ve birlikte düşmeye karşı mücadelede yapılabilecek çalışmaları tartışmayı da hedeflemektedir. Çünkü düşme tek bir alanın kontrolünde olabilen veya başarıya gidilebilen bir sorun olmayıp multidisipliner çalışılarak çözüm aranması gereken bir sorundur. Bir çok uzman ve doktorun görüşlerini paylaşacağı sempozyuma, uluslararası camiada araştırma yapan doktorlar da katılacak."

Sempozyumda, katılımcıların akıllarında oluşan soru işaretlerine cevap verebilecek her branşta hekimlerin yer alacağını ifade eden Şahin, uluslararası camiada araştırma yapan doktorların da yer alacağını söyledi.

Düşme konusunu çok yönlü işlemelerini, "Düşmenin bir çok nedeni var" diyerek aktaran Şahin, şöyle devam etti:

"Amacımız artık dünyada ve ülkemizde de artan yaşlı nüfusun en önemli sorunlarından biri olan düşmenin ve bunun sonucunda yaşanan önemli sıkıntıların başta aile hekimleri, iç hastalıkları, geriatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji, psikiyatri, kardiyoloji, üroloji, beyin cerrahisi, göz, kulak burun boğaz gibi pek çok tıpta uzmanlık alanının yanında ilgili hemşire, aile ve sosyal politikalar alanında çalışan uzmanlar, sosyal hizmet uzmanları, bilişim uzmanları, iş-uğraşı terapistleri gibi oldukça geniş bir yelpazenin katılımını sağlamak. Düşmenin sadece dikkatsizlik olmadığını göstermek. Bir çok nedenin olduğun anlatmak."

Şahin, sempozyuma sadece yaşlı vatandaşların değil her yaştan katılımcılara açık olduğunu sözlerine ekledi.

26.09.2017 - 29025Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]