Bayındır Hastanesi Bir Zoru Daha Başardı

Sadece 4,5 yaşında olan ve boy/kilo/yaş açısından uygun olamayacağı düşünülen küçük donör, 17 yaşındaki erişkin ağabeyine hayat verdi.

Bayındır Hastanesi Bir Zoru Daha Başardı

Ankara Söğütözü Hastanesi'nde ön çalışmaları titizlikle sürdürülen operasyonun ilk aşamasında, 4.5 yaşındaki donörden yeterli sayıda kök hücre toplandı. Daha sonra, sıvı azot içerisinde eksi 196 derecede muhafaza edilen kök hücre, başarılı bir işlemle 17 yaşındaki ağabeye nakledildi.

Operasyon, Bayındır Hastanesi Erişkin Hematoloji ve Kök Hücre Nakil Merkezi sorumluluğunda ve Çocuk Hematolojisi, Anestezi, Algoloji bölümlerinin desteği ve aferez ekibiyle çok ayrıntılı bir şekilde planlandı.

Bayındır Ankara Söğütözü Hastanesi, Hematoloji ve Kök Hücre Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ali Uğur Ural hazırlık süreçleri ve nakil işlemiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Lösemili vakalarda allojeneik (bir başkasından) kök hücre nakli yapabilmemiz için vericiden yeterli sayıda kök hücre toplanabilmesi esastır. Kök hücre sayısı da hastanın ağırlığına göre belirlenir. Yeterli sayıda kök hücre toplanamadığı takdirde, alıcıda daha önceden lösemik hücreleri yok etmek ve bir kemik iliği boşluğu oluşturabilmek için yüksek dozda radyoterapi ve kemoterapi uygulandığı için, alıcının kan değerlerinin düzelmesi (engraftment) sağlanamaz. Bu nedenle boy/kilo/yaş açısından da uygun vericilerin olması tercih sebebidir.

17 yaşındaki ve Akut Lenfoblastik Lösemi'li hastamızda ise kök hücre vericisi olarak, 4.5 yaşındaki kardeşi doku uyumlu çıktı. Bu yaştaki bir verici elbette çocuk hastalarda kullanılabilir. Ancak, erişkin yaştaki ağabeyinde kullanılmak üzere 4.5 yaşındaki bir çocuktan kök hücre toplaması gerçekten çok zordu. Bu şekildeki bir girişim tüm ekip açısından ayrıntılı bir hazırlığı gerektirdi. Anestezi altında 3-4 saat süren bir işlemle vericimizin kanında dolaşan (dört günlük bir ilaç tedavisiyle kök hücreler kemik iliğinden damar içerisine çıkarıldıktan sonra) kök hücreler toplandı. Ayrıntılı hesaplamalarla toplanan hücrelerin hastamızın ağırlığına göre yeterli sayıda olduğuna kanaat getirildi. Toplanan hücreler kullanılıncaya kadar sıvı azot (-196 C) içerisinde donduruldu. Altı gün süren ön hazırlık tedavisi ve yaklaşık 5 saat süren başarılı bir işlemle nakli gerçekleştirdik" dedi.

1.4.2015 1 - 17112

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]