Bayram Tatili Sağlığınızı Bozmasın!

Uzun sürecek bayram tatilini seyahatle değerlendirmek isteyenler için yolculuk hazırlıkları tamamlanıyor.

Bayram Tatili Sağlığınızı Bozmasın!

Özellikle tatilini yurt dışında geçirmek isteyenlerin keyifli bir tatil geçirmeleri için olası sağlık risklerinden de korunmaları gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

Bayram tatilinde özellikle yurt dışına seyahate çıkacakların sağlıkları konusunda dikkat etmeleri gereken önemli ayrıntılar bulunuyor. Yolculuk sırasında sağlığını korumak ve keyifli bir seyahat geçirmek isteyenler için Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, 14 önemli ipucunu paylaşıyor:

1) Seyahat öncesinde sıtmadan korunma yöntemleri, turist ishali olursa neler yapılması gerektiği gibi bilgileri öğrenmek için mutlaka enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun ve gerektiğinde kullanacağınız ilaçları öğrenin.

2) Seyahat ettiğiniz ülkede sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayabilirsiniz. Bu nedenle hekiminize danışarak ilaçlarınızı yanınızda bulundurun. Düzenli ilaç kullanmanız gerekiyorsa, yeterli miktarda ilacı yanınıza alın.

3) Alerji olmaya yatkınsanız yanınızda alerji için kremler ve ilaçlar bulundurun.

4) Turist ishalinden korunmak için ellerinizi sık sık yıkayın. Temizliğinden kuşku duyduğunuz yerlerde yemek yemeyin. Sokak satıcılarından yiyecek almayın. Paketsiz, açıkta yiyecekler ve deniz ürünleri, pişmemiş etler, soyulmamış meyveler, soslar, salatalar gibi riskli olabilecek yiyeceklerden uzak durun.

5) Suyu kapalı şişelerden için. Musluk suyu ve musluk suyundan yapılmış buzlu içecekler içmeyin. Kaynamış su veya şişe suyla dişinizi fırçalayın.

6) Sıtma açısından riskli bölgelerde sineklerden korunun. Kapalı giysiler giyin, sinek kovucu spreyler kullanın. Seyahat sırasında ateşiniz çıkarsa hemen bir sağlık merkezine başvurun.

7) Kanla bulaşan hastalıklardan korunmak için dövme, akupunktur, piercing gibi uygulamaları güvenli olmayan yerlerde yaptırmayın.

8) Tropik bölgelerde deride kuruma, çatlama ve yanık oluşmaması için güneş kremi, şapka ve gözlük kullanın.

9) Mantar hastalıklarından korunmak için ayağınızı kuru ve temiz tutun. Ayağa rahatsızlık verici ayakkabılar giymeyin. Özellikle şeker hastalarının ayaklarına daha fazla özen göstermesi ve ayak yaralanmalarına karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

10) Araç tutması ve jet lag, yolculuk esnasında oluşabilecek sorunlardır. Araç tutması ve jet lag için yolculuk öncesi ilaç alabilirsiniz.

11) Özellikle yaşlılarda, kalp veya şeker hastası kişilerde, uzun yolculuklarda hareketsizliğe bağlı bacaklarda pıhtılaşma sorunu olabilir. Böyle bir riskiniz varsa hekiminize danışarak pıhtılaşmayı önleyen ilaç alın.

12) Şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi sürekli doktor kontrolünü gerektiren bir hastalığınız varsa yola çıkmadan çok önce hekiminize seyahat planı hakkında bilgi verin ve gerekli önlemleri alın. Örneğin insülin kullanıyorsanız, uzun sürecek yolculuklar sırasında ve sonrasında insülin saatlerinizi yeniden belirlemeniz gerekir.

13) Gebeler her ilacı alamadığı için özel ilgilenilmesi gereken bir gruptur. En uygun seyahat gebeliğin 3-6 ayı arasıdır. Gebeyseniz, kayak, dalma, su kayağı gibi sporları yapmayın. Gebelere her aşı uygulanamaz ve emziren kadınların da her ilacı rahatlıkla alması söz konusu değildir Bu konuda mutlaka hekiminize danışın.

14) Cinsel temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka prezervatif kullanın. 

26.08.2011 - 9885İlgili Diğer Yazılar
İbrahim Tatlıses Son Durumunu Sevenleriyle Paylaştı
İbrahim Tatlıses Son Durumunu Sevenleriyle Paylaştı
Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Operasyon Geçirdi
Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Operasyon Geçirdi
Boyun Tutulması
Boyun Tutulması
Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Manuel Terapi
Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Manuel Terapi
Kol ve Bacaklardaki Şişmelere Dikkat!
Kol ve Bacaklardaki Şişmelere Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]