Bebeğin Kalbi ve Organları Dışarıda Olunca Hamilelik Sonlandırıldı

11 haftalık hamile bir kadının girdiği ultrasonlu muayenede, bebeğinin organlarının göğüs kafesi ve karın boşluğu dışında geliştiği anlaşılınca hamilelik sonlandırıldı.

Bebeğin Kalbi ve Organları Dışarıda Olunca Hamilelik Sonlandırıldı

Konya'da 11 haftalık hamile bir kadına, yapılan ultrason muayenesinde anormallik tespit eden doktorlar, özel bir kameralı yöntemle anne karnını incelediklerinde bebeğin kalbinin, göğüs kafesi dışında, diğer iç organlarının da karın duvarı dışında olduğunu belirledi. Hamilelik sürecinde anne ve bebeğin ölüm riski olduğu için yapılan ameliyatla bebek alındı.

ORGANLAR DIŞARDA GELİŞMİŞ

Özel Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar, kontrol için gelen 11 haftalık hamile kadına ultrason muayenesi yaptıklarını belirtti. Muayenede anormallik tespit etmeleri üzerine özel kameralı yöntemle, anne karnının içini incelediklerini ifade eden Çapar, yapılan incelemede bebeğin kalbinin, göğüs kafesi dışında, diğer iç organlarının da karın duvarı dışında olduğunu belirlediklerini kaydetti.

"GEBELİĞİ SONLANDIRMAK GEREKİYORDU"

Bebeğinin sadece iç organlarının dışarıda olması durumunda, hamilelik sürecinin düzenli kontrol edilerek doğumun gerçekleşebileceğini belirten Prof.Dr. Çapar, şunları söyledi:

"Bazı hamileliklerde bebek, anne karnında gelişirken organları da karın duvarının dışında gelişiyor. Daha sonraki evrede gerçekleştirilen operasyonla bu organlar, karın içerisine tekrar yerleştirilebiliyor ve bebek normal bir hayat sürdürebiliyor. Ama bu vakada, bütün organlar göğüs kafesi ve karın duvarı dışında olduğu için çok ağır bir vakaydı. Sonuç olarak gebeliği sonlandırmak gerekiyordu. Çünkü anne ve bebeğim ölüm riski vardı. Erken teşhis, anne hayatı için önemli oldu."

"ANNE SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİYDİ"

Bu tür vakaların neden kaynaklandığıyla ilgili tam bir veri olmadığını ifade eden Prof.Dr. Çapar, hamile kadınların tükettiği yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerektiğine vurguladı. Prof.Dr. Çapar, şöyle konuştu:

"Günümüzde yenilen, içilen hiçbir şey sağlıklı değil. Bu etken olmuş olabilir. Bunun yanı sıra kromozom bozuklukları da, bu vakaların oluşmasına neden olabilir. Gebelikte muayene çok önemlidir. Anne adaylarının gebelik anından, doğum sonuna kadar düzenli kontrollerinin yaptırmaları gerekir. Bu hem anne, hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir."


30.6.2015 - 17880Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Hangi Durumlarda Gebenin Hastalık Takip ve Tedavisi Gerekir?
Hangi Durumlarda Gebenin Hastalık Takip ve Tedavisi Gerekir?
Sağlık Video İleri Düzey Ultrason
İleri Düzey Ultrason
Sağlık Video Doppler Ultrason Gebelikte Kullanılır mı?
Doppler Ultrason Gebelikte Kullanılır mı?
Sağlık Video Yalancı Doğum Sancısı Nedir?
Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

 

[Hata Bildir]