Bebeğinizin Tansiyonuna Dikkat Edin!

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Akyol, bazı durumlarda bebeklerin göz tansiyonuyla doğabildiğini, anne babanın bu konuda, erken teşhis anlamında uyanık olması gerektiğini söyledi.

Bebeğinizin Tansiyonuna Dikkat Edin!

Her yaşta görülebilen bir hastalık olan glokomun, özellikle 40 yaşından sonra çıkan ''birincil'' tipinin görülme sıklığının, diğer türlerine oranla yüzde 85 olduğunu ifade eden Akyol, tedavi edilmediğinde, atlanıldığında, hatta tedavinin geç yapıldığı, uygun yapılmadığı durumda genelde körlükle sonuçlanan bir hastalık. Bu nedenle glokom, önemli bir hak sağlığı sorunu'' diye konuştu.

Toplumun tüm kesimlerinin göz sağlığı bakımından göz tansiyonunu bilmesi ve ölçtürmesi gerektiğine dikkati çeken Akyol, şöyle devam etti;

Birincil glokom, genelde rutin muayenede, göz hekimine gittiğinizde ortaya çıkan bir hastalık. Göz içi basıncını ölçtüğünüzde ki buna göz tansiyonu diyoruz, bunun yüksekliği ve buna bağlı olarak ilerlediği durumlarda hasta tarafından fark edilemeyen, bizim 'görme alanı' dediğimiz bozuklukla seyreden ve görme sinirini tahrip ederek geriye dönüşümsüz bir durumun ortaya çıkmasıyla oluşuyor

Göz tansiyonunun, ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu belirten Akyol, ''Bu durumun geriye dönüşümü mümkün değil. İlerlemesini engellemek amacıyla yapılıyor tedaviler. İlaç ve lazer tedavisi yapılıyor. Başarısız kalındığında cerrahi tedavi uygulanıyor. Bütün bunlara rağmen hastalık yine de ilerleyebiliyor. Onun için kontrol çok önemli. Bu bakımdan hastaların çok uyanık olması lazım'' dedi.

Glokomla ilgili çok çeşitli nedenlerin ileri sürülebileceğini, kalıtsal veya bazı hastalıklarla birlikteliklerin olabileceğini ancak bunların kesinleştirilmiş bir araştırma sonucunun olmadığını dile getiren Prof. Dr. Akyol, ''Hastanın kendi göz yapısı burada çok önemli. Göz içi sıvısının dolanımındaki bozukluk çok önemli. Ama bir ailede glokom varsa, o ailenin çocuklarında glokom görülme riski, topluma göre 2 kat daha fazla. Ailesinde göz tansiyonu ve diğer göz rahatsızlıkları olanlar daha dikkatli olmalı'' diye konuştu.

Dünyada 60 milyon glokomlu insan bulunduğunu, bu sayının 2012 yılında 70 ile 80 milyon dolayına ulaşacağının öngörüldüğünü ifade eden Akyol, ''Bu, çok korkunç bir rakam. Bunların birçoğu da teşhis edilmeden yaşıyor. O nedenle göz tansiyonu bilinmeli. Nasıl herkesin evinde tansiyon aleti varsa belki ileride herkesin elinde göz içi basıncını ölçen bir alet olacak'' dedi.

İkincil glokom denilen hastalık türünün ise çocukluk döneminde ortaya çıkabildiğini anlatan Akyol, şunları söyledi;

Bazı durumlarda bebek göz tansiyonuyla doğabiliyor. Bu 10-15 bin doğumda bir oluşabiliyor. Akraba evliliklerinde daha çok olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla anne babanın bu konuda, erken teşhis anlamında uyanık olması lazım. Bebeklerde gözde fazla yaşarma, gözde büyüme, gözde ışığa karşı hassasiyet, ışığa karşı göz kırpma varsa, bir göz doktoruna başvurularak bu durum araştırılmalı "

Gözün korunması için rutin ve alışılmışın dışına çok çıkmamak gerektiğine işaret eden Akyol, şunları kaydetti: ''Gözle ilgili ağrı, sinek uçuşması, karıncalanma, bulanık, dalgalı veya bulutlu görme, şimşek çakmaları gibi belirtilerde, mutlaka hekime başvurulmalı

Türk toplumunun göz sağlığına, ''rahatsızlıklar başlamadan'' gereken önemi vermediğini vurgulayan Prof. Dr. Akyol, ''Çünkü insan gördüğüne inanıyor. İnsanlarımız ancak görmelerinde bir sorun olursa doktora müracaat ediyorlar'' diye konuştu.

3.8.2011 2 - 9496

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]