Bir Damla Kan ile Kanser Tespit Ediliyor

Yurt dışında uzun süredir üzerinde çalışılan ve ön sonuçlarından başarılı sonuçlar elde edilen "Protomik tarama" yöntemiyle kişiden alınan bir damla kanla, kanser henüz hücreye dönüşmeden moleküler boyuttayken tespit edilebiliyor.

Bir Damla Kan ile Kanser Tespit Ediliyor

Yurt dışında uzun süredir üzerinde çalışılan ve ön sonuçlarından başarılı sonuçlar elde edilen "Protomik tarama " yöntemiyle kişiden alınan bir damla kanla, kanser henüz hücreye dönüşmeden moleküler boyuttayken tespit edilebiliyor. Test sonucunda, ilgili molekülün ne kanseri olabileceği belirleniyor ve ilaç ya da cerrahi ile yok ediliyor ve kişinin söz konusu kansere yakalanma riski sıfırlanıyor. Test, sağlıklı bireylere yapılabilecek bir taramadan ziyade, risk grubu yüksek kişilere uygulanabiliyor.

Hematoloji Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Dinçer, her kanserin, insan vücudunda "kanserin kök hücresi " ile ortaya çıktığını söyledi. Kansere çözüm bulabilmek, erken tanı ve tedavi metotları geliştirilebilmek için bilimin her gün yeni çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Dinçer, "Protomik Tarama " diye isimlendirilen yeni yöntemle kanserde erken tanı ve tedavi imkanı sağlanabileceğini belirtti.

Yeni tarama yöntemiyle, kanserin henüz moleküler boyuttayken hastadan alınacak bir damla kan ile belirlenebileceğini müjdeleyen Dinçer, bununla ilgili özellikle Amerika, Japonya ve Çin'de çalışmaların devam ettiğini, 10 yıldır süren çalışmanın son aşamasına geldiğini ifade etti. Bu konuda yapılan çalışmaların ön sonuçlarından son derece başarı elde edildiğini dile getiren Dinçer, "Her kanser, insan vücudunda bir kanserin kök hücresi ile ortaya çıkıyor. Bir hücrede kromozomal değişiklik oluyor ve bunlar kontrolsüz büyüyen bütün vücuda yayılan kanser dokusu haline geliyor. Söz konusu tek hücre oluşmadığında kanser diye bir şey de söz konusu olmuyor " diye konuştu.

Dinçer, insan vücudunun 23'ü spermden 23'ü yumurtadan olmak üzere toplam 46 kromozomdan oluştuğunu anlatan Dinçer, şunları söyledi: "46 kromozomlu hücre, bütün dokulara dönüşebilir. Bir karaciğer hücresi ancak kendi dokusu içinde yaşarken, kanser kök hücresi kontrolsüz ve sınırsız çoğalabilir. Kontrolsüz ve sınırsız büyüyebilen kök hücre de kanser hücresini oluşturur. Karaciğerde, akciğerde veya beyinde kitleler oluşturur. Bunların hepsi kanser kök hücresidir. Bu kanser kök hücresi ne kadar önce tespit edilir ve tedavi edilmeye başlanırsa başarı şansı o kadar artar. " Kanser kök hücrelerinin önceden tanımasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Dinçer, metastaz geliştiğinde artık kanserin ortadan kaldırılabilmesi içi çok seçenek kalmadığını dile getirdi. Dinçer, "Bu duruma en iyi örnek Steve Jobs olabilir. Pankreas kanseriydi ve 6 yıl yaşayabildi. Ancak tümör çok küçükken yakalanabilseydi problem ortadan kaldırılabilirdi " dedi.

8.11.2011 - 10275İlgili Diğer Yazılar
1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi
1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi
Karakeçili
Karakeçili'de kanser taraması başladı
Tüm Türkiye
Tüm Türkiye'deki Lösev Aileleri Geleneksel İftar Yemekleri İle Bir Araya Geliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]