Bir Dirhem Eti Ancak İki Bardak Su Örter!

Geleneksel bayram sofraları hepimize keyif verse de, başta kırmızı et olmak üzere ağır ve yağlı yemekler ile şerbetli tatlılar sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Bir Dirhem Eti Ancak İki Bardak Su Örter!

Taze et, tuz ve şeker tüketiminin arttığı Kurban Bayramı'nda içilen su miktarına her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, bir porsiyon et karşılığında çocukların bir, yetişkinlerin ise en az iki bardak su içmesini önerdi.

Kurban Bayramı'nda kavurma ile başlayıp şerbetli tatlılar ile sonlanan sofralara pek çok kişi karşı koyamıyor ancak bu durum sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Yağlı, tuzlu ve şekerli besin tüketiminin arttığı bayram dönemi için önerilerde bulunan Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, et pişirme yöntemleri ve su tüketimi hakkında bilgi verdi.

KAVURMALI KAHVALTIYA MEVSİM SEBZELERİ EKLEYİN

Rutin beslenme düzenimizde olduğu gibi, bayram sabahında da ideal olan güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak. Ancak, 'bayram kahvaltısı kavurmasız olmaz' diyorsanız, eti yakmamaya özen göstererek çok iyi pişirmeniz gerekiyor. "Kavurmanın yanında mutlaka domates, salatalık ve biber gibi mevsim sebzelerine yer verin. Sebzeler hem eti sindirmenize hem de etin içindeki demirden daha fazla yararlanmanıza yardımcı olur" diyen Canan Aksoy ayrıca, eti pişirirken çok az yağ ve tuz kullanılmasını öneriyor.

KIZARTMAYIN, HAŞLAYIN!

Taze etin soğan, yoğurt veya süt, zeytinyağı ile bir gün marine edilerek yumuşatıldıktan sonra tüketilmesi gerektiğini söyleyen Aksoy, sağlıklı pişirme yöntemleriyle ilgili şu bilgileri verdi, "Etleri ızgara, haşlama yapmak veya sebzelerle pişirmek en sağlıklısıdır. Kızartılmış etlerin kalorisi artar ve et kızartıldığı zaman içinde bulunan proteinler yapı değiştirdiği için faydalı olmaz."

SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN, AYRAN TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Etin yanında tüketilecek en sağlıklı içeceğin su olduğunun altını çizen Diyetisyen Canan Aksoy, bir porsiyon et (Yaklaşık olarak bir el büyüklüğü) yenildiğinde çocukların bir, yetişkinlerin ise iki bardak su içmeleri gerektiğini ifade etti. Aksoy, etin yanında keyifle tüketilen ayran ve cacıkla ilgili de önemli bir uyarıda bulundu, "Kansızlık problemi olmayanlar etin yanında az tuzlu ayran ya da cacık tüketebilir, bu problemi yaşayanlar ise kesinlikle su içmeli. Az şekerle hazırlanmış ev yapımı komposto veya hoşaf da, sağlıklı kiloda olanlar tarafından tercih edilebilir."

TATLI YİYENLER YÜRÜYÜŞÜ GÖZE ALMALI!

Ramazan Bayramı'ndan farklı olarak Kurban Bayramı'nda kalori alımının hem etten hem de tatlıdan olduğunu hatırlatan Canan Aksoy, "Bayram boyunca ziyarete gittiğiniz her yerde tatlı ikram edileceğini dikkate alın. Sunulan her tatlıyı bitirmeyin, yalnızca tadına bakın ve yanında mutlaka bol su için. Tatlı yedikten sonra hareket edin, bir sonraki ziyaretiniz için yürüyerek gideceğiniz bir yer seçin. Olmuyorsa, bulduğunuz ilk fırsatta yürüyün ve merdivenleri kullanın" diye konuştu.

30.08.2017 - 28667Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]