Bir Günlük Ömer Bebek, Ameliyatla Sağlığına Konuştu

BURSA'da bağırsakları çalışmayan ve bu nedenle tuvaletini yapamayan Suriyeli Ömer El Hattab, henüz bir günlükken yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.

Bir Günlük Ömer Bebek, Ameliyatla Sağlığına Konuştu
BURSA'da bağırsakları çalışmayan ve bu nedenle tuvaletini yapamayan Suriyeli Ömer El Hattab, henüz bir günlükken yapılan operasyonla sağlığına kavuştu. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doktor Ünal Adıgüzel, 'Transanal endorectal pull-through' yöntemiyle karnını hiç açmadan, sadece makattan müdahaleyle 40 santim bağırsağını çıkartıp normal bağırsağı yerine getirdik" dedi.

?Suriyeli Ahmed-Esra El Hattab çifti, 2 yaşındaki Vefa ve 4 yaşındaki Halit adlı çocuklarının ardından dünyaya gözlerini açan çocukları Ömer'in bağırsaklarının çalışmadığı, bu nedenle tuvaletini yapamadığı tespit edildi. Tıp dilinde 'Hirschsprung' olarak adlandırılan hastalık nedeniyle Ömer bebek, henüz bir günlükken VM Medical Park Bursa Hastanesi'ne sevk edildi. Ömer El Hattab, yaklaşık 3 saat süren ameliyatla sağlığına kavuştu. 

Hastanenin Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ünal Adıgüzel, "Hirschsprung hastalığı, bağırsağın özellikle son kısmının sinir hücresinden yoksun olmasıdır. Bağırsakta felç durumu vardır. Ömer, bağırsakların çalışmaması ve tuvaletini yapamama şikayetiyle getirilmişti. Kilosu çok düşüktü, 2 kilo 400 gram ağırlığında doğmuştu. Normal şartlarda bağırsağın geçici olarak dışarı alınması gerekiyordu. Kilo almasını bekleyip ameliyatını yapmak ve sonra bağırsağı kapatmak gerekiyordu. Ama biz klasik yolun biraz dışına çıkarak tek seansta ameliyat ettik. 'Transanal endorectal pull-through' yöntemiyle karnını hiç açmadan, sadece popodan müdahaleyle 40 santim bağırsağını çıkartıp normal bağırsağı yerine getirdik. Bir gün sonra beslenmeye başladı ve bir haftada taburcu oldu" dedi.

Ameliyatın önemine dikkati çeken Adıgüzel, "Yeni doğan döneminden bu ameliyat yapılıyor, ama düşük ağırlıktaki bebekler için nadir yapılıyor. Bir nevi mucizevi kurtuluş diyebiliriz. Çocuğu incitmeden ve 2- 3 ameliyata ihtiyaç kalmadan ailesine sağlıklı bir şekilde teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

'OĞLUMUZ HAYATA DÖNDÜ'

Çocuklarının rahatsızlığıyla paniğe kapıldıklarını söyleyen baba Ahmed Ömer El Hattab (26) ise ameliyatla kabustan uyandıklarını belirterek, doktorlara teşekkür etti. Hattab, "Ömer ile kendi çocukları gibi ilgilendiler. Bu kadar kısa sürede taburcu edilmesi bizi çok sevindirdi. Beslenince 2 kilo 750 gram ağırlığına da geldi. Oğlumuz yeniden hayata döndü" dedi.

- Bursa

22.11.2018 - 36778Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]