Bir kulaklık ile tüm kaygılardan kurtulun

Bir kulaklık ile tüm kaygılardan kurtulun Sınava hazırlıyor, özgüven kazandırıyor, otizm ile mücadelede önemli rol oynuyor Dinleme yetisinin iyileştirilmesini sağlamak üzere, beynin işitme sistemi üzerinden uyarılmasını hedefleyen Tomatis Metodu, hem yetişkinlerin hem de çocukların...

Bir kulaklık ile tüm kaygılardan kurtulun

Sınava hazırlıyor, özgüven kazandırıyor, otizm ile mücadelede önemli rol oynuyor

KOCAELİ - Dinleme yetisinin iyileştirilmesini sağlamak üzere, beynin işitme sistemi üzerinden uyarılmasını hedefleyen Tomatis Metodu, hem yetişkinlerin hem de çocukların kaygılarının önüne geçiyor. Kulaklık vasıtası dinletilen sesler sayesinde sınav kaygısı, odaklanamama, özgüven eksikliği ve en önemlisi otizm ile mücadele ediliyor.

Kulak üzerinden yapılan eğitimlerle insanlardaki dinleme potansiyelinin artmasına yardımcı olan Tomatis Metodu, gündelik yaşamla ilgili birçok yetiyi daha kaliteli hale getiriyor. İnsan beyninde doğal yollarla şaşırma etkisi yaparak uyarı oluşturan bu metot, dil öğreniminden enstrüman kullanımına, konuşma bozukluğundan otizme kadar pek çok farklı durum için kullanılabiliyor.

"Tekniğin amacı beyinde doğal yollarla şaşırma etkisi ve dolayısıyla etkin bir uyarı oluşturmaktadır"

Tomatis metodu uygulayan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin yöneticisi olan Mehmet Ali Kaşka, bu metodun insandaki dinleme potansiyelini açığa çıkardığının altını çizerken, "Beynimiz düzgün çalışabilmek için uyarıma ihtiyaç duyar. Bu uyarımlar, sesler, kokular, hareketler, hislerdir. Bedenimizdeki en güçlü duyu organı kulaktır. Beyne ulaşan duyu mesajlarının yüzde 80'den fazlasının işlenmesi sorumluluğu, bu karmaşık organımızın omuzlarındadır. Kulak, dinlememizi sağlayan karmaşık bir organdır. Bu nedenle dikkat gerektirir. Tomatis de dinleme potansiyelimizin tamamını açığa çıkarmamızı sağlar. Tomatis Metodu dinletilen müzikte ve insan sesinde ses zıtlıklarının oluşturulmasına dayalı benzersiz bir tekniktir. Tekniğin amacı beyinde doğal yollarla şaşırma etkisi ve dolayısıyla etkin bir uyarı oluşturmaktadır. Sistem tarafından işlenen insan sesi ve müzikler hem havadan hem kemikten ses iletimi yapan kulaklık takımı aracılığı ile danışana iletilir" şeklinde konuştu.

Ayrıca pek çok çeşitli bozukluğu gidermek adına bu metodun kullanılabileceğini ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uygulanabileceğini söyleyen Kaşka, "Tomatis Metodu otizm, dikkat, ses üretim ve dil, öğrenme güçlükleri, duyu motor bozuklukları, duygu durum bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar, davranış problemleri, dil konuşma bozuklukları ve sınavlara hazırlıklarda, yabancı dil edinimi, ses eğitimi ve enstrüman kullanımı, beraberinde akademik çalışmaları da destekler. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için her yaşta uygulanabilen Tomatis Metodu, kişisel gelişimi arttırır ve karşılaşılan güçlükler ile bozuklukların büyük kısmıyla mücadeleye yardım eder. Tomatis Metodu kurumumuzda uzmanlar tarafından uygulanmaktadır" diye konuştu.

28.11.2021 - 58109Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]