"Biyonik Kulak" Sayesinde Duyabilecekler!

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde doğuştan tam işitme kaybı olan ve konuşamayan 6 çocuk, kulaklarına yerleştirilen Koklear İmplant (Biyonik Kulak) sayesinde işitmeye başladı.

Zafer Barış - Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği'nde doğuştan tam işitme kaybı olan ve konuşamayan 6 çocuk, kulaklarına yerleştirilen Koklear İmplant (Biyonik Kulak) sayesinde işitmeye başladı.

Doğuştan işitme kaybı olan 6 çocuğa başarılı bir operasyonla Biyonik Kulak yerleştiren ekibin başkanı ve KBB Klinik Şefi Doç. Dr. Mehmet Akif Somdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeklerde işitme kaybının erken teşhis edilmesinin, yapılacak operasyonlarda olumlu sonuçlar almak açısından önemli olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Somdaş, kliniklerine, doğuştan tam işitme kaybı bulunan ve bu yüzden konuşamayan, 4 yaşlarındaki 6 çocuğa Koklear İmplant (Biyonik Kulak) yerleştirdiklerini, operasyon sonrasında yapılan ilk testlerde, biyonik kulak yerleştirilen çocukların işitmeye başladıklarının görüldüğünü kaydetti.

Biyonik kulak yerleştirilmesi operasyonunun, doğuştan veya sonradan oluşabilecek işitme kayıplarının tedavisinde yıllardan beri başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Somdaş, şöyle devam etti: "Bebeklerde erken teşhis, sonuçlar açısından önemlidir. Bu yüzden, yeni doğan bebeklerde işitme taraması yapılmaktadır. Taramada, işitme probleminden şüphelenilen bebeklere daha detaylı testler yapılması gerekir. İşitme kaybı tespit edilen hastalara, işitme cihazlarından yeterince fayda görmezlerse, biyonik kulak yerleştirilir.

Hastaların operasyona hazırlık süreci uzun ve yorucudur. Operasyon sonrasında ise daha uzun ve daha yorucu bir eğitim süreci gerekmekte. Biyonik Kulak taktığımız bu çocuklar, ameliyat sonrasında işitmeye, yaklaşık 2 sene sonra da konuşmaya başlamaktalar.

Doç. Dr. Somdaş, biyonik kulak operasyonu ve ve eğitim masraflarını devlet tarafından karşılandığını belirterek, "Harcanan emeğin karşılığını, sağır ve dilsiz olmak yerine, işitip konuşabilen, hayata uyum sağlayabilen bireylerin mutluluğu olarak alıyoruz " dedi. Biyonik kulağın, 2 parçadan oluştuğunu, plastik malzemeden yapılan parçanın, kulağın bitişiğinde, kafatası derisinin altına yerleştirildiğini ve ikinci parçanın ise kulağın üzerine takıldığını ifade eden Doç. Dr. Somdaş, "Tam işitme kaybı olan hastalarımız için ideal olan, her iki kulağa da biyonik kulak yerleştirmektir. Ancak bir biyonik kulağın yerleştirilmesi, 3-4 bin dolar civarında maliyet gerektiriyor. Bu nedenle, birçok hastamız, tek biyonik kulağı tercih ediyor " diye konuştu.

2.7.2011 1 - 8740Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]