Böbrek Hastasına Özel Teknikle Kalp Ameliyatı Yapıldı

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, böbrek rahatsızlığının yanı sıra üç kalp damarı tıkalı olan hasta, özel teknikle yapılan kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Böbrek Hastasına Özel Teknikle Kalp Ameliyatı Yapıldı
Böbrek rahatsızlığının yanı sıra üç kalp damarı tıkalı olan hasta, özel teknikle yapılan kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.  Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül yaptığı yazılı açıklamada, koroner kalp hastası 48 yaşındaki Olcan Haktanır'ın böbreklerinde de fonksiyon bozukluğu olduğunu kaydetti.

Akgül, kalp ameliyatı olması gerektiği belirtilen hastanın,  "böbreklerinizi kaybedebilirsiniz " uyarısı nedeniyle ameliyat olmaktan vazgeçtiğini aktardı. Hastanın, kalp damarlarında tıkanıklık olduğu için tekrar kalp krizi riski oluşması üzerine hastanelerine başvurduğunu anlatan Akgül, hastanın ciddi böbrek rahatsızlığına rağmen diyaliz tedavisi görmediğini belirtti.  Akgül, böbrek fonksiyonlarında meydana gelebilecek en ufak bozulmanın Haktanır'ı diyaliz hastası yapacağını aktararak, bu durumu göz önünde bulundurduklarını ve kalp ameliyatını özel bir teknikle gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Kalp ameliyatlarında sıklıkla hastanın kalbinin durdurulduğunu ve diğer tüm organların kanlanmasının özel bir cihazla sağlandığını anlatan Akgül, şu bilgileri verdi: "Bu cihazda faklı bir uygulama yaparak ameliyatta böbreklerin kanlanmasını artırdık. Böylece kalp ameliyatı sırasında böbrekler tam olarak korundu. Ayrıca hastamıza ameliyat sırasında ve sonrasında da dışarıdan kan vermedik. Hastanın kan ihtiyacını kendi kanından karşıladık. Özel bir cihazla hastanın ameliyat sırasındaki kanı korundu ve hastaya tekrar verildi. Hastanın dışarıdan hiç kan almaması da böbrekleri korumuş oldu. Sorunsuz bir şekilde yoğun bakıma çıkan hastanın böbrek fonksiyonlarının korunduğu ve diyalize ihtiyacı olmadığı gözlendi. Yoğun bakımda da hastaya kan vermedik, birkaç gün içinde servise çıkan hasta sorunsuz bir şekilde taburcu oldu. "

"Sağlığınızı asla ihmal etmeyin "

Olcan Haktanır, hayatı boyunca hiç alkol ve sigara kullanmadığını belirterek, ilk kalp krizini 2007 yılında geçirdiğini, bunun ardından böbrek hastalığının ortaya çıktığını kaydetti. Haktanır, ikinci kalp krizinin ardından ameliyat olması gerektiğini ancak korkması nedeniyle bunun gerçekleşmediğini belirterek,  "Sonuçta riskli bir ameliyattı ama olmak zorundaydım. Ameliyatım için doktor araştırırken Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi imdadıma yetişti. Ameliyatımı oldum. Şimdi gayet iyi durumdayım. Benim herkese tavsiyem sağlıklarını asla ihmal etmesinler ve hasta olan kişiler mutlaka tedavi olsunlar. Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum " ifadelerini kullandı. - İstanbul

16.4.2014 - 14288Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]