Böbrek Nakli Gerçekleşen Adamın Yardım Parası Kesildi

Artvin'de merkez Kaleönü mevkiinde oturan Volkan Bucak, 10 yıl sıkıntısını çektiği böbrek nakli gerçekleşince aldığı yardım parası kesildi.

Böbrek Nakli Gerçekleşen Adamın Yardım Parası Kesildi

Artvin'de merkez Kaleönü mevkiinde oturan Volkan Bucak, 10 yıl sıkıntısını çektiği böbrek nakli gerçekleşince aldığı yardım parası kesildi.

10 YILDIR ALDIĞI YARDIM KESİLDİ

10 yıldır diyalize bağlanan Volkan Bucak, eşinin fedakarlık yapıp böbreğini vermesinden sonra İstanbul'da böbrek nakli yapıldı. İstanbul'da gerçekleşen başarılı böbrek nakliyle hayata yeniden 'merhaba' diyen Bucak, bu kez bakım parasının kesilmesiyle büyük bir şok yaşadı. 7 kişi kaldıkları evde geçimlerini sağlamakta zorlanan aile, yardım parasının kesilmesinin yanlış olduğunu söylüyor. Bucak "Böbrek tedavisi gördüğüm 10 yılda ayaktaydım ama yardım parasını alıyordum. Şimdi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürüğü, ayakta olduğum için maaşımı kesti." diye konuştu.

"BENİ AYAKTA TUTAN SAATİ SAATİNE ALDIĞIM İLAÇLARDI"

Yüzde 87 ağır engelli raporu ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürüğü'ne tekrar başvurduğunu belirten Bucak, "Başvurudan sonra heyet gelecek dediler. Hergün 2 saat yürüyüş yapmam gerekiyor, bunun için hep evde gelirler diye bekledim ama heyet gelmedi." açıklamasında bulundu. Daha sonra telefonla aradığında, "Sen ayakta gezen hastasın. Sen bakım parası alamazsın" dediklerini aktaran Volkan Bucak, "Oysa beni ayakta tutan şey saati saatine aldığım ilaçlardır. Zaten tedavi süresince doktorum bol bol gezmemi söyledi. Çünkü kilo alınırsa böbrek yağ bağlarmış, Ben doktorumun önerisiyle şartları zorlayarak yürüyüş yapıyorum. Bu böbreğin benim için çok büyük manası var. Hayat arkadaşım hayatının yarısını bana böbreğiyle verdi. Bunu kaybetmek benim için çok büyük bir yıkım olur. Bugün binlerce kişi böbrek nakli için sırasını bekliyor, beklerken hayatını kaybediyor." ifadelerine yer verdi. Bucak, İstanbul'a tedavi için gitmek zorunda olduğunu, bu ücretin de valilik tarafından karşılandığını, ama ilaç paralarının ve tedavi masraflarının kendisini zorladığını dile getirdi.

"ŞU AN GELİRMİZ YOK"

Çalıştığı 3 aylık işten tatil nedeniyle çıkmak zorunda kalan eşi Büşra Bucak da 5 yıllık evli olan eşine böbreğini verdiğini, sonra bakım parasının kesildiğini anlattı. 3 aylık İşkur işinde çalıştığını ama işin bittiğini ifade eden Büşra Bucak, "Şu an gelirimiz yok. Eşim iyileşene, ben de çalışmaya başlayana kadar bakım maaşının devam etmesini istiyoruz." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe ise yaptığı açıklamada bakım hakkını bir kişinin elde edebilmesi için bakıma muhtaç olunması gerektiğini, bakım ücreti için tekrar başvuran Bucak'a 3 kere heyet gönderildiğini, heyetlerin her seferinde olumsuz rapor tuttuğunu, son başvurusu için gidildiğinde ise evde bulunmadığından komşuları aracılığıyla tutanak tutulduğunu, yüzde 87'lik doktor raporunun tek başına bir anlam ifade etmediğini belirtti.23.6.2015 - 17802

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]