Böbrek Sağlığı Otobüsü Yoluna Devam Ediyor

Türk Nefroloji Derneği, böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek için başlattığı kampanya kapsamında, Türkiye genelinde 21 ili gezerek, özel olarak düzenlenen Böbrek Sağlığı Otobüsü ile halkı bilinçlendiriyor.

Böbrek Sağlığı Otobüsü Yoluna Devam Ediyor

Türk Nefroloji Derneği’nin  kuruluşunun 40. yılında, Roche Müstahzarları San. A.Ş.’nin katkıları ve Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile hem böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek hem de, böbrek sağlığı ile ilgili kontrollerini yaptıramayan vatandaşlara bu tahlilleri kolayca yaptırma imkanı sağlamak için başlattığı, Türkiye çapında 21 ili kapsayan bilinçlendirme kampanyası devam ediyor.
 
Etkinlik düzenlenen illerde, böbrek otobüsü içerisinde yer alan test cihazları ile arzu eden vatandaşlara böbrek testleri yapılıyor, görevli sağlık personelleri ve otobüste yer alan plazma ekrandan yapılan film gösterileri ile de böbrek sağlığı hakkında detaylı bilgiler veriliyor.
 
23 Eylül’de Antalya’dan yola çıkan Böbrek Sağlığı Otobüsü ziyaret ettiği, Antalya,  Isparta, Konya, Aksaray illerinde halk tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Otobüsü ziyaret eden vatandaşlar; sağlık görevlileri tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılarak ve kendilerine dağıtılan broşürler kanalıyla böbrek sağlığı konusunda detaylı bilgilenme imkanına sahip oldular. Böbrek Sağlığı Otobüsü ilerleyen günlerde sırasıyla, Kayseri, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Eskişehir, Afyon, Denizli, Aydın, İzmir’de halk ile buluşacak.
           
 
Kronik böbrek hastalığı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmış olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Basit ve ucuz bazı idrar ve kan testleri kullanılarak erken saptandığında, önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir olmasına karşın, farkındalığının ve erken tanısının düşük olması birçok olguda buna olanak vermemektedir. Hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlemekte, yüksek sakatlık ve ölüm oranları ve kötü yaşam kalitesi ile hasta sağlığını, uygulanması gereken yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile sağlık bütçesini ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. 
 

8.10.2010 - 2459

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]