Böbrek Taşı Tedavisinde Dünyanın En Ünlü Cihazı Türkiye'de!

Türk araştırmacıların, hem böbrek taşlarının kırılmasında hem de ameliyatlarda "devrim" yaratmaya aday yeni geliştirdiği robot, ABD Üroloji Kongresi'nde Amerikalı doktorlardan yoğun ilgi gördü.

Böbrek Taşı Tedavisinde Dünyanın En Ünlü Cihazı Türkiye'de!

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ekibi kongrede, vücutta kesik oluşturmadan böbrek taşlarının lazerle kırılması için geliştirdikleri ve "dünyada ilk olma " niteliği taşıdığını belirttikleri robotu tanıtıma çıkardı. ABD'li üroloji uzmanlarından yoğun ilgi gören yeni cihaz, kongreye de damgasını vurdu.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sağlam da, ELMED firması olarak mühendisleriyle böbrek taşlarının kırılması konusunda yeni cihazlar geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. "Böbrek içini hiç kesmeden ve delmeden işlev gören aletlerle böbrek taşlarının lazerle kırıldığını belirten Sağlam, bu konuda bir adım daha ileri giderek "dünyada ilk defa bir robot geliştirdiklerini ve yeni cihazlarının birkaç ay önce Viyana'da düzenlenen kongrede en iyi çalışma seçildiğini " kaydetti.

Yeni cihazı, diğer tüm cihazlardan ayıran "farkılıklar " konusunda bilgi veren Sağlam, şunları anlattı;

Bugüne kadar bu 'Fleksibil Üreteroskopi' dediğimiz cihaz, elle kullanılıyordu, doktor yoruluyor, radyasyon alıyor, aletler çabuk bozulabiliyordu. Halbuki yeni geliştirdiğimiz teknikle bu cihazı robota bağlayarak uzaktan kullanıyoruz, doktor yorulmuyor, oturarak ameliyat yapıyor. Cihaz da daha hassas bir şekilde kullanılabiliyor, daha büyük taşlar tedavi edilebiliyor. Böylece hastalar hiç kesilmeden veya vücutlarına delik açılmadan taşlarından kurtulmuş oluyorlar.

Sağlam, Türkiye'de şu an 2 bin 500 üroloji uzmanı olmasına rağmen, yöntemi öğrenmesi zaman aldığından "flexible retroskopi " yöntemini uygulayan doktor sayısının 20-30 kişiyle sınırlı kaldığına dikkati çekerek, bu cihaz sayesinde bu yöntemi kullanabilen uzman sayısının da artabileceğini kaydetti. - "ABD'Lİ DOKTORLARDA HEYECAN YARATTI "- Sağlam, yeni cihazın "dünyada ilk " olduğunu belirterek, "Dünyada bu cihazın benzeri bugüne kadar yok.

Daha önce benzerini başka bir yöntemle yapmaya çalıştılar ama başarılı olmamıştı " dedi. Bu nedenle Avrupalı ve ABD'li doktorların yeni buluştan "çok heyecan duyduklarını " ifade eden Sağlam, kongrede yoğun ilgi gördüklerini ve diğer kongrelere de davet aldıklarını anlattı.

Sağlam, "Dünyaca ünlü doktorlar çok ilgi gösterdiler. Hepsi kendi kliniklerine bu robotun bir an önce kurulmasını istediler " diye konuştu. Ancak cihazı henüz piyasaya çıkarmadıklarını, şu aşamada sadece Ankara'daki hastanelerinde hastalara uyguladıklarını anlatan Sağlam, hastalardan çok olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Sağlam, "Bu cihazı almak isteyenlere henüz piyasaya çıkmadığını ve fiyatının belli olmadığını söylüyoruz. Amacımız bunu daha çok kongrede tanıtmak ve belgelerinin tamamlanmasının ardından piyasaya sürebilmek " dedi.

Sağlam, cihazı geliştirmelerinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti: "Daha sonra belki kliniklere kurulacak. Gururumuz bu cihazın Türkiye'den çıkmış olması. Dünyaca ünlü ürologlardan biri şunu söyledi: 'Aslında biz böyle bir cihazın ABD veya Avrupa'dan çıkmasını beklerdik ama Türkiye'den çıkması bizim için şaşırtıcı oldu'. Ama biz kendilerine Türkiye'de teknolojinin çok ileriye gittiğini söyledik. İnşallah ilerde Avrupa ve ABD'de Türk cihazları daha çok kullanılacak.

19.5.2011 - 7376

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]