Böbrek Taşı Tedavisinde Yeni Dönem

Özel Sema Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Coşkun Şahin, daha önce açık cerrahi yöntemlerle tedavi edilen böbrek taşlarının tamamına yakınının artık kapalı yöntemlerle son teknolojiler kullanılarak tedavi edilebildiğini söyledi.

Böbrek Taşı Tedavisinde Yeni Dönem

Özel Sema Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Şahin böbrek taşı tedavisinin yeni teknolojilerle geliştiğini ve şekil değiştirdiğini söyleyerek, “Eskiden hastanın kaslarını keserek taş ameliyatı yapılıyordu. Bugün açık değil kapalı yöntemle ulaşıyoruz. Bir ok böbrek taşının perkutan taş tedavisi dediğimiz bir cm’lik delikten yapılabildiğini şimdi alttan, idrar kanalının dış ucundan girerek böbreğe kadar ulaşıp taşı kırıyoruz. Kadın erkek fark etmiyor ve aynı gün hasta evine gönderiliyor. Bunun için çok hassas aletler var. Kapalı yöntemlerle taş tedavisinde gerekli tüm modern ekipmanlara sahibiz.” dedi.

Kamerayla böbreğe girip özel bir lazerle taşları kırıp toz haline getirdikten sonra, taş parçalarını kafes ile dışarı aldıklarını söyleyen Şahin, “Daha önce taşın olduğu yere ulaşamıyorduk. Şimdi böbreğin içindeki yuvalanmış taşları bile kırabiliyoruz. Bu yöntem Türkiye’de son 1 yıldır belli merkezlerde yaygınlaşma eğilimindedir. Bir çeşit içerden şok dalgası ile taş kırma tedavisi olarak adlandırılıyor” dedi.

Taş hastalığının hayat boyu çekilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Şahin, böbrek taş oluşumunu doğuştan gelen genetik özelliklerin, beslenme alışkanlığının ve çevresel faktörlerin etkilediğini kaydetti. Ailede böbrek taşı rahatsızlığı olan kişide riskin yüksek olduğunu ifade eden Şahin, az su içme alışkanlığı olan, sıcakta çalışan, aşırı terlemeye maruz kalan kişilerde daha sık görüldüğünü anlattı.

Şahin: “Aşırı kuruyemiş, sakatat tüketenlerde, aşırı çiğ sebze tüketenlerde, hareketsiz yaşantısı olanlarda, masa başı çalışanlarda risk daha yüksek. Şiddetli ya da belli belirsiz yan ağrısı çeken, ailesinde taş öyküsü olan kişiler mutlaka yılda 1 kez kendilerini kontrol ettirmeli. Herkes için değil ama idrarda yanma, kanama olursa bakılmalı. Kanala düşen taşlar, kanalın alt bölümündeyse idrar kanalına girilerek müdahale ediliyor. Bunu hemen hemen tüm ürologlar yapıyor. Ancak böbrek içerisinde yuvalanmış ve dışarıdan şok tedavisi ile tedavi edilememiş, aşırı şişman, kanama problemi olan ve böbrek taşı ile birlikte kanala düşmüş taşı olanlarda fleksibl (esnek) bu aletlerle böbreğe kadar girilip taşlar % 95 oranında kırılmaktadır. Avrupa ve Amerika’da son 1 yıldan beri yaygınlaşan tedavi şekli Sema Hastanesi’nde de başarı ile uygulanmaktadır.

11.3.2011 - 5840Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]