Böbrek Yetmezliği Olan Vatandaşı İkiz Kardeşinin Böbreği ile Hayata Tutundu

Böbrek yetmezliği olan vatandaşı ikiz kardeşinin böbreği ile hayata tutundu İkizinden en anlamlı hediyeyi 46 yıl sonra aldıBURSA - Bursa'da bir esnaf ikizinin böbreğiyle hayata tutundu.

Böbrek yetmezliği olan vatandaşı ikiz kardeşinin böbreği ile hayata tutundu İkizinden en anlamlı hediyeyi 46 yıl sonra aldı

BURSA - Bursa'da bir esnaf ikizinin böbreğiyle hayata tutundu. Esnaf olan 46 yaşındaki Gürdal Berkan, 10 yıl önce böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kaldı. Uzun süre çektiği rahatsızlıktan sonra diyalize girmesi gerektiği belirtilen Berkan, ikizinin böbreği ile hayata tutundu. 46 yıldır ikizi Erdal ile beraber okula ve askere gidip, aynı işyerinde çalıştığını belirten Gürdal Berkan, "Ancak şu ana kadar aldığım en güzel hediye buydu. 6 ay önce diyalize bağlanacağımı öğrendim. O gün testlerimiz yapıldı. Uyumlu olduğunu anlaşılınca başarılı bir operasyon yapıldı. Allah'a şükürler olsun şu an ikimiz de çok iyiyiz. Benim böyle bir imkanım olsaydı ben de aynısını yapardım. Diyalize bağlanmadan hayata devam ettiğim için çok mutluyum. Tek yumurta ikizi olduğumuz için benim çektiğim rahatsızlığı onun da çekmesi gerekebileceğini düşünmüştük. Ancak bu ihtimal 30 yaşına kadar varmış" dedi. İkizine verdiği böbrekle onu mutlu eden Erdal Berkan ise, "Bu zaman kadar her şeyimizi paylaşmıştık. Bugün de böbreğimizi paylaşmak nasip oldu. Eminim benim başıma böyle bir şey gelseydi o da hiç düşünmeden bana böbreğini verirdi" diye konuştu. İkizlerinin başından bi ran olsun ayrılmayan anne Cevriye Berkan ise, "Onlar beraber ağladı, beraber güldü. 15 dakika araları vardı. Gözümden sakınarak büyüttüm. Rahatsızlandıktan sonra Erdal, Gürdal'a böbreğini verdi. Allah'a şükürler olsun ikisinin de durumu çok iyi" şeklinde konuştu. Operasyonu gerçekleştiren Acıbadem Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay ise, "Bu bir kaçta ilginç olayla karşılaştık. Genelde ikizlerin her şeyi benzer olduğu için hastalıkları da benzer olur. Ancak ikizlerden birinin böbrekleri sağlıklı olduğu için diğerine böbreğini verdi. Bir başka ilginç yanı ise, dünyada ilk ikizlerden başarılı böbrek naklinin 1954 yılında yapılmasıydı. Daha önceki bütün nakillerde ameliyatlar başarılı olmuş, ancak böbrekler kısa bir süre sonra çalışmalarını durdurmuştu. Bunun sebebi araştırılınca, dokuların bir birine benzemeyeceği ortaya çıkmıştı. Tek yumurta ikizlerinden yapılan naklin başarılı olduğu anlaşıldı. Bundan sonra doku uyumu fikri ortaya çıktı ve bu tıbba büyük bir katkı sağladı. Bu açıdan ikizlerin ameliyatları çok önemli. Ben 1989 yılından beri nakil yapıyorum, ilk defa ikiz nakli gerçekleştirdim" diye konuştu.

15.10.2017 - 29298Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]