Böbrek Yetmezliğinde, Kalp Krizi Riski 10 Kat Artıyor

"Böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastası, kendi yaşıtlarından yaklaşık 10 kat fazla kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler ölüm nedeni ile karşı karşıyadır"

Böbrek Yetmezliğinde, Kalp Krizi Riski 10 Kat Artıyor
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sezer. "Böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastası, kendi yaşıtlarından yaklaşık 10 kat fazla kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler ölüm nedeni ile karşı karşıyadır "


Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezer:

"Böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastası, kendi yaşıtlarından yaklaşık 10 kat fazla kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler ölüm nedeni ile karşı karşıyadır "

"20 yaşında bir diyaliz hastasının, 20 yaşındaki sağlıklı bir kişiye göre 500 kat fazla kalp krizi geçirme riski mevcut "

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Siren Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbrek yetmezliğiyle kalp hastalığının birbirine çok parelel iki hastalık olduğunu belirterek, böbrek hastalarının teşhisten itibaren kalp hastası olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Böbrek hastalarının, düzenli kalp ve damar hastalıkları açısından da incelenmesinin önemine değinen Sezer, böbrek hastalarının yüzde 60'ının kalp ve damar hastalıklarına bağlı sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Sezer, böbrek hastalarında ilk sıradaki ölüm nedenin "kalp " olduğunu vurgulayarak, bunların kalp krizi, kalp yetmezliği, kalpte ritim bozukluğu ya da felç şeklinde geliştiğine dikkati çekti. 

"Diyaliz hastasının, kalp krizi riski 10 kat yüksek "

Sezer, "Böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastası, kendi yaşıtlarından yaklaşık 10 kat fazla kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler ölüm nedeni ile karşı karşıyadır " diye konuştu.

Böbrek yetmezliğinde erken evreden itibaren kalp krizi riskinin bulunduğunu dile getiren Sezer, birçok vakanın böbrek hastalığı son döneme gelmeden kalp hastalığı nedeniyle kaybedildiğini belirtti.  Sezer, "20 yaşında bir diyaliz hastasının, 20 yaşındaki sağlıklı bir kişiye göre 500 kat fazla kalp krizi geçirme riski mevcut " ifadesini kullandı. 

"Böbrek yetmezliğinde damar sertliği riski 10 kat fazla "

 Sezer, böbrek yetmezliği hastalarında damar sertliğinin çok daha erken dönemde geliştiğine işaret ederek, normalde bu sorunun yaşlanmayla görüldüğünü ya da şeker, kolestrol gibi sağlık sorunları bulunan kişilerde ortaya çıktığını söyledi. Böbrek yetmezliğinin ise damar sertliği gelişme riskini yaklaşık 10 kat artırdığını vurgulayan Sezer, kalp ve böbrek hastalığını önleyici önlemlerin de birbirine benzediğini ifade etti.

Sezer, riskin azaltılması için tansiyonun kontrol altında tutulması gerektiğinin altını çizerek, "Bunun dışında kişinin tuz alımını azaltması, aşırı kilolu olmaması, düzenli fiziksel aktivite yapması, kötü kolesterolü düşük, iyi kolesterolü yüksek olmalı. Aynı koruyucu tedbirler böbrek hastaları için de geçerli. Artık tedavi kılavuzları böbrek hastalığı teşhisi ile kalp hastalığı teşhisinin aynı kalp ölüm riskine işaret olduğunu kabul ediyor " değerlendirmesinde bulundu. - Ankara

10.6.2013 - 12777Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]