Böbreklerin Sağlığı İçin Tuzdan Uzak Durun

Osmaniye İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hayri Sarı, hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak için tuzun kullanımının azaltılması gerektiği konusunda uyardı.

Böbreklerin Sağlığı İçin Tuzdan Uzak Durun
Osmaniye İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hayri Sarı, hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak için tuzun kullanımının azaltılması gerektiği konusunda uyardı. Sarı, "Vücudumuzu metabolizma hastalıklardan korunmak amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gramdır. Böbreklerinizin sağlığı için tuzdan uzak durmamız gerekir." dedi.

2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan 'Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması'na göre tuz tüketiminin günde 18 gram olduğu belirlendiğine dikkat çeken Dr. Hayri Sarı, şu ifadeleri kullandı: "Bakanlığımızca aşırı tüketildiğinde sağlığımızı olumsuz etkileyebilen tuzun daha az tüketilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılından beri 'Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı' uygulanmaktadır. 2012’de tekrarlanan 'Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması'na göre tuz tüketimimizin biraz azalmakla beraber halen sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır. Şu anki verilere göre günlük tuz kullanımı 15 gram seviyelerindedir."

Risk grubunda bulunanların böbreklerini düzenli olarak kontrol ettirmeleri gerektiğinin altını çizen Dr. Sarı, şu bilgileri paylaştı: "Hastalıktan korunmak kişilerin kendi ellerindedir. Kişi eğer düzenli egzersiz yapıp sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığını korumalıdır. Günlük tuz tüketimini 5 gramın altına indirdikten sonra yeterli sıvı almalıyız. Sigara ve ağrı kesici ilaçlardan uzak durup kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürmesi halinde kendisini obezite, diyabet ve metabolik hastalıklardan kendini korur."

10.3.2016 - 20297

 

[Hata Bildir]