Boğaz Ağrısına Sıcak Yerine Soğuk Uygulayın" Uyarısı

"Boğaz ağrısına sıcak yerine soğuk uygulayın" uyarısı Boğaz ağrısına sıcak bir şeyler içmek yerine soğuk tedavi uyarısı "Boğaz ağrısına sıcak birşeyler içmek iyileşmeyi geciktiriyor" Hastalanınca 'sıcak birşeyler iç' önerisine uızmanından uyarı Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof.

"Boğaz ağrısına sıcak yerine soğuk uygulayın" uyarısı Boğaz ağrısına sıcak bir şeyler içmek yerine soğuk tedavi uyarısı "Boğaz ağrısına sıcak birşeyler içmek iyileşmeyi geciktiriyor" Hastalanınca 'sıcak birşeyler iç' önerisine uızmanından uyarı Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri: "Boğaz ağrısında sıcak birşeyler içmek yerine dışarıdan soğuk uygulamalar yapılmalı" " Sıcak her zaman boğazdaki şişliği artırarak ağrı hissini çoğaltır"

İZMİR - Kış aylarında artan solunum yolu hastalıklarının sonucunda ortaya çıkabilen boğaz ağrısına 'sıcak bir şeyler iç' önerisine karşı uzmanlar, sıcağın boğazdaki ağrı hissini artırdığı ve iyileşme sürecini geciktirdiği, tam tersine dışarıdan soğuk uygulamaların yapılması gerektiğini söyledi. Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında artan boğaz enfeksiyonlarının kaçınılmaz olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri, "Boğaz ağrısı enfeksiyonu ya da enflamasyon yapan herhangi bir hastalığın kaçınılmaz sonucudur. Boğaz ağrısı enfeksiyonları, dokudaki enflamasyona yani şişliğe bağlı bir ağrıdır. O yüzden o şişlik devam ettiği sürece ağrı hissi ortaya çıkacaktır. Enflamasyonu giderici, enfeksiyonu giderici ilaçların kullanılması, o bölgeye dışarıdan soğuk uygulamalar yapılması ağrı hissinin az olarak hissedilmesine yardımcı olacaktır" dedi. "Sıcak ağrıyı ve şişliği artırıyor" Önemli olanın ağrıyı tetikleyen mekanizmanın bulunması ve o mekanizmayı giderici tedbir ve tedavilerin alınması olduğunu dile getiren Egesante Tıp Merkezi doktorlarından Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri, "Boğaz enfeksiyonlarındaki ağrı boğazdaki enfeksiyon ajanının yaptığı dokudaki şişlik ve hassasiyetle ilgidilir. Bu şişlik ve hassasiyet hissi giderilinceye kadar kişide yutkunurken, konuşurken, birşey yiyip içerken artan bir ağrı hissi olacaktır. Yapılacak olan tedavi ile bu şişlik azaldığı gibi ağrı da zaman içerisinde kaybolacaktır. Bu kaybolma dönemini kısaltmak için ilaçların faydası vardır. Ama enflasmasyon yani şişlik varsa o zaman sıcaktan uzak kalmak gerekir. Çünkü sıcak her zaman enflamasyon yapar, enflamasyonu artırır yani şişliği artırarak ağrı hissini çoğaltır. Onun yerine ilk saatlerde ilk günlerde dışarıdan soğuk uygulamalar, yine aşırı soğuk olmayan gıdaların tercihi, ağız kuruluğu yapmayacak sıvısız kalmayacak şekilde sıvı gıdaların alınması ağrının daha az hissedilmesine yardımcı olacaktır" diye konuştu. Hemen sıcak birşeyler içmek iyileşmeyi geciktiriyor Boğaz ağrısı olan kişiye eskilerden bu yana 'hemen sıcak birşeyler iç' önerisi yapılırken, Dr. Ataman Güneri bu uyarının çok önemi olmadığına işaret etti. Uygulamalarda sıcak tedavi yollarının denenmesinin şişliği ve ağrı hissini artırdığını vurgulayan Güneri, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yani boğaz ağrısı olan kişiye sıcak bir şeyler vermenin çok esprisi yoktur, iyileştirme yönünde termal uyarılardan olabildiğince kaçınmak gerekir. Özellikle sıcağı enflamasyon ve enfeksiyon sürecinde kişiye vermemek gerekir.Sıvı gıda, yumuşatıcı gıdalar yutması kolay gıdalar verilmelidir. Çünkü ağrı hissi ve ağrı duyusu her hareketle ve bir uyarıda artan bir duyudur. Onu ne kadar hareketsiz bırakıp termal uyarıdan uzak tutarsak, kişi o kadar az ağrı hissedecektir. Boğaz hastalıkları için bu geçerlidir."

10.2.2018 - 31638

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]