Bolu'da "Sigarayı Bırakma Polikliniği" Açıldı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Sigarayı Bırakma Polikliniği hizmete açıldı.

Bolu'da
Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Sigarayı Bırakma Polikliniği hizmete açıldı.

Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında açılan Aile Hekimliği Anabilim Dalı bünyesinde Sigarayı Bırakma Polikliniğinin açıldığı duyuruldu.

Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sebahat Gücük tarafından hizmet verilen poliklinikte, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne yol açan sigara bağımlılığına son verilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada, Gücük'ün şu ifadelerine de yer verildi:

"Sigarının içinde yaklaşık 4 bin civarında zararlı maddenin olduğu bilinmektedir. Bu maddelerin en zararlılarından karbonmonoksit, amonyak örnek verilebilir ve kimyasal maddeler, sadece tek bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun sonucunda zaman içinde birtakım akciğer ve diğer organlarla ilgili rahatsızlıklar başlar. Sigara içmek bir keyif, bir alışkanlık değildir, aksinenikotin bağımlılığı bir hastalıktır. Başlamamak için irade söz konusudur. Ancak bırakmada iradenin etkisi yoktur diyebiliriz. Bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda KETEM yanı sıra yeni açılan Sigarayı Bırakma Polikliniğine başvurarak ya da Bakanlığımızın 'Alo 171 Sigara Bırakma Hattı' aranarak destek istenebilir."

Öte yandan açılan polikliniğin haftanın 5 günü hizmet verileceğinin ifade edildiği açıklamada, Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı çerçevesinde uygun olan hastalara sigara bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçların, ücretsiz olarak verilebileceği de bildirildi.

27.2.2017 - 26035Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]