"Bonzai, Alkol Kontrolü Nedeniyle Oluşmadı"

Karaman, "Bonzai kullanımındaki artışın, alkol kontrol politikalarının neticesi olduğu varsayımı üzüntü verici" dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman,  "bonzai kullanımındaki artışın, alkol kontrol politikalarının neticesi olduğu " varsayımı üzerinden devam eden tartışmaların üzüntü verici olduğunu belirterek, "artan uyuşturucu madde bağımlılığı tehdidinin gerçek sebeplerini görmezden gelen, Türkiye'de ilk defa Batı standartlarında alkol politikası uygulamasına kapı aralayan düzenlemeleri yaftalayarak adeta gençleri buna isyana teşvik eden talihsiz açıklamaların, sözüm ona bilim adamlarına değil, bağımlılık endüstrisinin baronlarına yakışacağını " aktardı. 

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, gençleri her türlü bağımlılıktan korumak ve kurtarmak adına ciddi çalışmalar içinde bulunduklarını vurguladı. "Bonzai kullanımındaki artışın, alkol kontrol politikalarının neticesi olduğu " varsayımı üzerinden devam eden bilimsel dayanak ve veriden yoksun tartışmaların gündeme gelmesinin üzüntü verici olduğunu aktaran Karaman, halk sağlığında önemli mücadele alanlarından olan alkol, tütün ve diğer uyuşturucuların birini diğerine tercih etmenin söz konusu edilemeyeceğini kaydetti. Karaman, açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Son günlerde, akademisyen bir bilim adamının basına bu yönde verdiği keyfi, dayanaksız ve tutarsız demeçler, bağımlılık mücadelesi alanında en köklü ve büyük sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay'ın savunuculuk rolü açısından kabul edilemez bulunmuştur ve reddedilmektedir. Yeşilay olarak, söz konusu açıklamaları ve ona destek mahiyetinde medyada ifade edilen benzer görüşleri kınıyoruz. Bir yandan gittikçe artan uyuşturucu madde bağımlılığı tehdidinin gerçek sebeplerini görmezden gelen, öte yandan ülkemizde ilk defa Batı standartlarında bir alkol politikası uygulamasına kapı aralayan düzenlemeleri haksız ve bilinçsizce yaftalayarak adeta gençleri buna isyana teşvik eden talihsiz açıklamalar, sözüm ona bilim adamlarına değil, bağımlılık endüstrisinin baronlarına yakışır. Sağduyu sahiplerini legal veya illegal her türlü zararlı maddeye ve bağımlılığa karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. "  

"Evet ama yetmez "  

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, madde kullanımına, alkol düzenleme politikalarının neden olduğuna dair uluslararası literatürde veya Türkiye'ye yönelik hiçbir veri ve bilimsel çalışmanın olmadığını belirtti. İllegal madde kullanımının, Batı ülkelerinin uyguladığı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tavsiye ettiği alkolün zararlı etkilerini önlemeye yönelik modern düzenlemelerle ilişkilendirmenin iyiniyetle açıklanamayacağını anlatan Karaman, Türkiye'de bir süre önce yürürlüğe giren alkol yasasının, yasaklama getirmeyip, gelişmiş Batı ülkelerindekine benzer, hatta onlardan daha hafif standartta düzenleme içerdiğini hatırlattı.  Yeşilay olarak daha önce defalarca açıkladıkları gibi Türkiye'de yeni yürürlüğe giren bu düzenlemelerin DSÖ ve Avrupa Alkol Politikaları Birliği gibi uluslararası çatı kuruluşların desteklediği, her ülke ve toplumun yararına olan toplum sağlığı uygulamaları olduğunu aktaran Karaman, şunları kaydetti:  

"Bırakınız toplumun, özellikle de gençlerin nefes alma alanlarını daraltma iddiasını veya 'İçkiye yasak getirirseniz, bonzai patlar' tarzındaki ucuz polemikleri, hükümetin uygulamaya koyduğu alkol politikaları henüz gelişmiş ülkelerdeki etkinlik düzeyine çıkamayan temel halk sağlığı uygulamalarıdır ve Yeşilay tarafından 'evet, ama yetmez' şeklinde değerlendirilmektedir. Bonzainin de içinde bulunduğu yasa dışı madde kullanımı da elbette ki en önde gelen halk sağlığı sorunlarından biridir ve önleme, tedavi ve rehabilitasyon alanlarında bütüncül politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Koruyucu ve önleme temelli programlar planlanırken soruna neden olan kişisel ve çevresel faktörlere yönelik yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmalıdır. " 

17.9.2014 - 15357

İlgili Diğer Yazılar
Muş
Muş'ta yeni doğan bebeğe omurilik ameliyatı
Op. Dr. Eyüp Baykara: Şiddetli Baş Ağrısı ve Dönmesi Beyin Tümörünün Habercisi Olabilir
Op. Dr. Eyüp Baykara: Şiddetli Baş Ağrısı ve Dönmesi Beyin Tümörünün Habercisi Olabilir
Her Beyin Tümörü Hayatı Tehdit Etmez
Her Beyin Tümörü Hayatı Tehdit Etmez
Anne Bebeğini, Doktorlar Anneyi Düşündü
Anne Bebeğini, Doktorlar Anneyi Düşündü
Distoniden Beyin Pili ile Kurtuldu
Distoniden Beyin Pili ile Kurtuldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!
Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Kanser
Kanser
Sağlık Video Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?

 

[Hata Bildir]