Bonzaiyi yapan da içeriğini bilmiyor

Uzmanlar, bonzai uyuşturucu maddesini hazırlayanların da içeriğini bilmediğini söyledi.

Bonzaiyi yapan da içeriğini bilmiyor
Ege Üniversitesi (EÜ) Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri (BATI) Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hakan Coşkunol, Türkiye'de bonzai diye bilinen uyuşturucu maddelerin, içeriğindeki maddelerin ve etkilerinin bilinmediğini söyledi.


Coşkunol, Türkiye'de bonzai diye bilinen uyuşturucu maddelerin yurt dışında "Spice, K2, Jamaika " gibi isimlerle satıldığını ancak bunların hepsinin "sentetik kannabinoid " olduğunu kaydetti. Sentetik kannabinoidlerin, normal esrara göre beyne 10 kat daha fazla zarar verdiğini belirten Coşkunol, "Etkileri öldürücü olabiliyor. Bu maddelerin çok fazla alt tipi var. Bu alt tiplerden her birinin etkisi birbirinden farklı. Bu yüzden bunların getirdiği aktif etkileri de öngörmek çok zor oluyor " dedi.

YAPMASI KOLAY VE UCUZ

Sentetik kannobinoidlerin "sokak kimyacısı " diye adlandırdıkları kişilerce kolayca imal edilebildiğini ifade eden Coşkunol, şunları söyledi:

"Kimyasal yapılarına baktığımızda onların kolay bir şekilde sokakta ya da mutfakta yapıldıklarını gördük. Bu herkesin kolayca yapabileceği bir kimyasal düzenek. Bu işi yapan ve 'sokak kimyacısı' diye adlandırdığımız kişiler, bu maddelerle ilgili standardizasyonu bilmediği için aslında ortaya çıkacak maddenin ve etkisinin ne olduğunu da bilmiyor. Bu maddeler bunu yapanların dahi içinde ne olduğunu bilmeden yaptığı ve sattığı maddeler oluyor. Dolayısıyla ortaya çıkacak maddenin etkisinin ne olacağı da bilinmiyor. "

"ÇOK FAZLA TÜREVİ VAR "

Prof. Dr. Coşkunol, bonzai alındıktan sonra başlayan "kafa bulma " etkisinin zehirlenmeden kaynaklanmış olabileceğine işaret ederek, "Etkileri maalesef çok ölümcül ya da sakatlığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Hint keneviri kullanıldığı zaman biz bunu kolayca tespit edebiliyoruz ama bunun içinde ne olduğunu bilemediğimiz için bunu test etmek ve zararlarını tedavi etme noktasında zorlanıyoruz. Mesela bir dönem HU serisi çok popülerdi. Bunu saptamaya başlayınca, daha az görmeye başladık ve JWH serisi ortaya çıktı " diye konuştu.

Kendilerine gelen hastaların ancak "ben bunu bırakmak istiyorum " dediği zaman ne kullanıldığından haberdar olduklarını dile getiren Coşkunol, "Jamaika, kullandım diyor ama Jamaika dediği maddenin hangisini ya da hangi serisini yani 'JWH' mi 'HU' mu ben nereden bileceğim. O bir toz aldı, kullandı. Belki o sentetik kannobinoid bile değildi " ifadesini kullandı.


DENETİMLİ SERBESTLİK BONZAİYE YÖNELTİYOR

Coşkunol, esrar kullanırken yakalanan denetimli serbestlik uygulamasının faydalananların, bu uygulamadaki açık nedeniyle bonzaiye yöneldiğini savunarak, şöyle devam etti:

"Bu denetimli serbestlik uygulamasında madde kullananlara bir ceza verilmiyor. Toplum içinde kalmaları sağlanarak, tedavileri amaçlanıyor. Bu kişiler denetim serbestlik büroları tarafında bu uygulama süresince izleniyorlar. Uygulama dönemini olumlu geçirirlerse ceza almıyorlar. Denetimli serbestlikten yararlananlar, bizim burada kontrollere tabi oluyor. Zaman zaman gelip idrar ve tükürük veriyorlar. Esrarı da bırakamıyorlar. Verdikleri numunelerde esrar kolayca saptanıyor. Onun yerine saptanamadığını bilip, bu maddeleri kullanıyorlar ve buraya geliyorlar. Burada maalesef sokak kimyasından bir gol yedi

19.9.2014 - 15378İlgili Diğer Yazılar
Muş
Muş'ta yeni doğan bebeğe omurilik ameliyatı
Op. Dr. Eyüp Baykara: Şiddetli Baş Ağrısı ve Dönmesi Beyin Tümörünün Habercisi Olabilir
Op. Dr. Eyüp Baykara: Şiddetli Baş Ağrısı ve Dönmesi Beyin Tümörünün Habercisi Olabilir
Her Beyin Tümörü Hayatı Tehdit Etmez
Her Beyin Tümörü Hayatı Tehdit Etmez
Anne Bebeğini, Doktorlar Anneyi Düşündü
Anne Bebeğini, Doktorlar Anneyi Düşündü
Distoniden Beyin Pili ile Kurtuldu
Distoniden Beyin Pili ile Kurtuldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]