"Boşanmış Olmanız Babalar Günü'nün Kutlanmasına Engel Değil"

"Babalar Günü"ne az bir zaman kala, boşanmış ya da yeni boşanmış babaların, buruk bir sevinç yaşayacağı zamanlar yaklaşıyor.

Yaklaşık çeyrek asırdır Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışma Merkezi ile pek çok kişiye çözüm üreten Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, yaklaşan "Babalar Günü" öncesinde özellikle boşanmış babaların, bu önemli günde çocukları kadar kendilerine de büyük sorumluluk ve görev düştüğünü belirtti.

Çocuğunuzdan Değil Eşinizden Boşandınız…

Boşanma sonrasında babaların yaptığı en büyük yanlışın evden, dolayısıyla da çocuktan uzaklaşmak olduğunu belirten Yurdakul şöyle konuştu: "Babalar Günü bu anlamda büyük bir fırsata dönüştürülmeli. Boşanmış olmanın babalar gününün kutlanmasına bir engel değil aksine, çocukla yaşanacak kaliteli ve verimli zaman için çok iyi bir fırsattır. Babaların mutlaka ama mutlaka bu özel günde evlatlarıyla zaman geçirmeleri gerekir."

Yurdakul: "Hiç Kimse İlerde Boşanacağım Diye Evlenmez"

Günümüzde evlilikler yürümediğinde başvurulan boşanmanın çocuklar ihmal edilmediği sürece onlara bir zarar vermeyeceğini vurgulayan Yurdakul "Genel olarak bilinenin aksine çocuklar için sürdürülen evlilikler onlara huzurlu bir ortam vermiyorsa faydadan çok zarar getirecektir. "Biz boşandık ama çocuklarımız için yine yan yana geldik" diyen çiftlerin çocukları ile konuştuğum zaman "Keşke birleşmeselerdi her gün tartışıyorlar, bizim yanımızda kavga ediyorlar, bir de bizden kimin haklı olduğunu öğrenmek istiyorlar" diye şikâyet ediyorlar. Bu durum çocuklara faydadan çok zarar getirmekte ve anne babanın kavga ve gürültüleri onları olumsuz etkilemektedir" dedi.

Babalar Evlatlarıyla 'Kaliteli Zaman' Geçirmeli…

Boşanma sonrası babaların çocukları ile olan iletişimini eskisine göre daha arttırıp onlarla kaliteli zaman geçirmesi gerektiğini vurgulayan Yurdakul, Babalar Günü başta olmak üzere tüm özel günlerde ve hafta sonlarında mutlaka spor, tiyatro gibi etkinliklere gitmeleri, birlikte kaliteli zaman geçirmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Yurdakul bunun baba ve evlat arasındaki bağı güçlendireceğini belirterek karşılıklı güven olgusunun da sağlam temellere oturmasında önemli olduğunu belirtiyor. Yurdakul, "Birlikte geçirdikleri zaman onları birbirlerine daha çok yakınlaştırıp boşanmadan dolayı ortaya çıkan sıkıntıları atmaya yardımcı olacaktır. Aynı şekilde yapılabiliyorsa hafta içinde de birlikte zaman geçirmeli ve birbirlerini arayıp sormalıdırlar. Ancak bunu yaparken annelerin babalara olan kızgınlıkları nedeniyle bu görüşmelere engel olmamaları ya da zamanı kısıtlama yoluna gitmemeleri gerekir. Babalar çocuklarına yeterli düzeyde bakamayabilir, anne kadar özenli de olmayabilir. Önemli olan çocuğu ile zaman geçirmesi, onunla paylaşım içinde olmasıdır" dedi.

Babalar Çocukların Gizli Kahramanıdır…

Babaların gerek kız gerekse erkek çocuklarının gelişiminde önemli bir rol model olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul; babaların erkek ve kız çocukları yetişirken onların ilerde nasıl bir birey olacaklarını referans alabilecekleri bir davranış modeli olduğuna dikkat çekiyor. Yurdakul, "Erkek kimliğinin oluşmasında bu önemlidir. Kız çocuklarının ise hayatında baba modeli olarak önem taşımakta, kızları ile kurdukları iyi ilişkiler, eşleri ile olan evliliklerinin sağlıklı olması kızlarının gelecek yaşantıda evliliklerini ve karşı cinsle ilişkilerini etkileyecektir. Genellikle kocaların babalarına benzer insanlar olması onların evliliklerinin mutlu ya da mutsuz olmasını belirler" dedi.

Sonuçta "Babalar çocukların gerçekten gizli kahramanlardır" diyen Yurdakul, günümüzde kahramanlara ihtiyaç kalmamasının babalara ihtiyaç olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirterek, özellikle boşanmış babaların yaklaşan babalar gününü fırsata çevirerek çocuklarıyla kaliteli ve eğlenceli bir gün geçirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

18.6.2015 - 17728

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]