Botox Nedir?

Botox; yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir.

Botox Nedir?

Botox' un Kullanım Alanları Nelerdir?

Botox, özellikle yüzün üst kısmındaki kırışıklıkların yani, iki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) yok edilmesinde etkilidir. Özellikle son zamanlarda, hanımların tercih ettiği bir diğer kullanım alanı da kaş kaldırmadır. Özellikle silikon yani biyopolimer kullanımının geniş tartışmalara yol açması ve daha sonra Anglo-sakson ülkelerde yasaklanmasının ardından, Botox yüzün üst bölümünün çeşitli tedavileri arasında hızla seçkin bir yere sahip olmuştur. Botox, gram (+), anaerobik bir bakteri olan Clostridium botulinum tarafından üretilen bir nörotoksindir.

Botox Nasıl Etki Eder?

Botox uygulandığı küçük kas demetlerinin, sinir - kas bağlantısını bloke ederek, kasın kasılmasına engel olur. Sinir ucundan asetilkolin denilen bir nörotransmitterin salınımını engeller. Böylece o kas grubu üzerindeki cilt düzgün ve kırışıksız kalırken, Botox uygulanmamış kas grupları çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korurlar.

Botox Nasıl Uygulanır?

Kozmetik amaçlı "Botox " uygulamaları basit ve güvenli olup, çok küçük bir iğne ile çok az miktarda Botox'un yüzün belli noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Botox, soğuk zincirle özel şartlarda iletilen şeffaf bir maddedir. Serum fizyolojik ile sulandırılır. Sulandırma işleminde doktorların tercih ettiği çözücü miktarları birbirinden farklıdır. Ben en düşük sulandırma dozu olan 1 ml serum fizyolojik miktarını tercih ediyorum. Böylece en az hacimde, yüksek doz Botox istenilen kasın içine uygulanabilir. Daha fazla miktarda çözücü kullanmanın dezavantajı, ilacın komşu kaslara yayılıp onları bloke edebilme riski taşımasıdır. Uygulama sırasında, bazı hastaların böcek ısırması şeklinde ifade ettiği, minimal bir ağrı hissedilebilir. İlave anestezi ya da uyutma gerektirmez ve hemen sonrasında günlük aktivite sürdürülebilir.

Tedavinin Riskleri Nelerdir? Her İsteyene Uygulanabilir mi?

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik kızarıklıkların oluşmasıdır. Hastaların yaklaşık %10'unda birkaç saat süren baş ağrıları gözlenebilir. Fakat gariptir ki birçok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde mucizeler yaratabiliyor. Veyahut çok nadiren, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon tekniği hatalarına bağlı "tecrübesizlik yanlışlıkları " görülebilir. Botox'un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yok. Yani tamamen güvenli bir molekül olduğu söylenebilir. Tüm kas hastalıklarında ve gebelikte Botox kullanılmamalıdır.

Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar Neler?

Öncelikle bu tedavide enjeksiyonu kimin yaptığı çok önemli. Bu konuda uzman bir doktor olmalı. Aksi takdirde yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir görüntü yaratabiliyor Bir de yüzün hangi bölümüne yapılacağı konusu önemli. Gülümsemeyi etkilediği için yüzün alt kısmına uygulanması iyi sonuçlar vermiyor. Botox daha çok kırışık ya da gıdı problemleri olan kadınlara yönelik bir tedavidir. Botox sadece belirli kasları gerginleştirebiliyor, ciltteki hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlemiyor.

Kollajenden Farkı Nedir? Hangi Tedavi Daha Avantajlı mıdır?

Bu kişiye göre değişir. Kollajen kırışıklıkların içini dolduran bir madde, Botox ise yüzdeki kasları belli bir süre için dondurarak gençleştiriyor. Buna karar vermek için önce uzman doktorunuzun yüzünüzü incelemesi ve ona göre karar verilmesi gerekiyor.

Tedavi Ne Kadar Zamanda Etkisini Kaybediyor?

Botulinum toksininin etkisi uygulandıktan 24-72 saat sonra görülmeye başlar ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar Botox, terleme ile yaklaşık 8 aylık bir süre içinde vücuttan tamamen atılıyor. Sadece yüze yapılan 15 dk bir tedavi de 6 ay boyunca etkisini sürdürüyor.

Botox'a Karşı Bağışıklık Kazanılabilir mi?

Bu kadar az miktarda kullanılan bir maddeye karşı bağışıklık kazanmanız imkansız ama düzenli olarak Botox kullanmanız hiçbir zaman yüz gerdirmeye ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple başlangıçta aldığınız sonuçlarla ile 6 yıl sonra aldığınız sonuçlar farklı olabilir. Sonuç olarak Botox doğru kişiler tarafından düzgün biçimde uygulandığında gayet kolay ve güvenli bir güzellik yöntemidir.

14.5.2008 - 574Botox Nedir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Prensesim dedi ki;
6.4.2009

İlgili Diğer Yazılar
Migren Tedavisi
Migren Tedavisi
Soğanın Bilmediğiniz Faydaları
Soğanın Bilmediğiniz Faydaları
Estetikle Kalkık Burun İsteyen Kalmadı!
Estetikle Kalkık Burun İsteyen Kalmadı!
Burun Estetiği Hakkında Hiç Bilmediğiniz Gerçekler!
Burun Estetiği Hakkında Hiç Bilmediğiniz Gerçekler!
Bu Yaz Bacaklarınızla Göz Kamaştırın!
Bu Yaz Bacaklarınızla Göz Kamaştırın!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]