Boy Kısalığına "İlizaraov" Yöntemiyle Çözüm

İlizarov yöntemi ile boy kısalığı ve çarpık bacaklar, vücutta ameliyat yarası açılmadan tedavi edilebiliyor.

Boy Kısalığına
Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Halıcı, "İlizarov yöntemi ile boy kısalığı ve çarpık bacaklar, vücutta ameliyat yarası açılmadan tedavi edilebiliyor. Kişileri, çocukluk çağından itibaren sosyal yaşamdan soyutlayan cücelik 4 yaşından itibaren, bacak eğrilikleri sorunu da her yaşta yapılan ameliyatlarla giderilebiliyor " dedi.


Halıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Kemik uzatma ameliyatlarının çocuklarda 4 - 6 yaşından itibaren başlamasının doğru olacağını ifade ederek, yetişkinlerde her yaşta yapılabileceğini ancak 60 yaşından sonra boy uzatma işlemlerinden uzak durulması gerektiğini, diyabet, kalp yetmezliği, kanser gibi sistemik hastalıkları olanların ise ilizarov yaptırmaması gerektiğini vurguladı.

Kemiğin ince teller ve çemberlerle tespit edildiği bir sistem olan ilizarov yöntemi ile yapılan ameliyatlarda hastaların 2-3 gün sonra taburcu olabildiğini ve ameliyatın ertesi günü ayağının üzerine basabildiğini belirten Halıcı, özellikle kadın hastalarda sosyal yaşama dönüş için istenirse ameliyat bölgesinin estetikle kapatılabildiğini söyledi.

Kemik uzatma işleminin sorunsuz gerçekleşebilmesi için 6 ile 7,5 santimetre arasında uzama yapılması gerektiğine dikkati çeken Halıcı, bazı özel durumlarda, cücelerde uzatma işleminin 8 - 9 santimetreye kadar gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Cüce çocuklarda hedefin 150 santimetrenin üzerine ulaşmak olduğunu belirten Halıcı, şunları kaydetti: 

"İlizarov yöntemi ile boy kısalığı ve çarpık bacaklar, vücutta ameliyat yarası açılmadan tedavi edilebiliyor. Kişileri, çocukluk çağından itibaren sosyal yaşamdan soyutlayan cücelik 4 yaşından itibaren, bacak eğrilikleri sorunu da her yaşta yapılan ameliyatlarla giderilebiliyor. Eğer hastaya zamanında müdahale edilmiş ve gerekli önlemler alınmışsa, boyu 1 metre 50 santimin üzerine çıkarılabiliyor.  Hastaların çocukluktan itibaren takibi çok önemlidir. Cücelerde en az iki uzatma yapılması gerekir. İlk uzatma 4 - 6 yaş arasında, ikincisi ise 12 - 14'lü yaşlarda yapılmalıdır. "

Vücudun alışabilmesi için yaklaşık 1 yıllık süre gerekli 

Bir bacak uzatıldığında hastanın 6-7 ay tek taraflı koltuk değneğiyle yürüyüp, sonra 6-7 ay diğer taraf için koltuk değneği kullanması gerektiğini ifade eden Halıcı, şöyle devam etti: 

"Bu süreç tamamlandıktan sonra hastanın yürüyüp koşabilmesi için 6 ay ila 1 yıllık süreye ihtiyaç var. Sonra kişi sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürür ve uzayan kemik hiçbir şekilde ayırt edilmez. İlizarov, sadece boy uzatmak için değil aynı zamanda vücuttaki eğriliklerin düzeltilmesinde, kırıkların tedavisinde ve yanığa bağlı deformasyonların düzeltilmesinde de kullanılabiliyor. Eklem hareket sorunlarının giderilmesinde de uygulanan ilizarov yönteminin diğer boy uzatma yöntemleri karşısında bir takım üstünlükleri de bulunuyor. İlizarov, kemiği her üç düzlemde düzeltebilen ve uzatabilen bir sistem. " - Kayseri

20.11.2013 - 13440Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Guatrın Tedavisinde Ne Zaman Cerrahiye Başvurulur?
Guatrın Tedavisinde Ne Zaman Cerrahiye Başvurulur?
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]