Bu Belgesel, Diyabetle Yaşamayı Öğretecek!

Türk Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği öncülüğünde Novo Nordisk'in işbirliğiyle gerçekleştirilen Diyabetle Yaşamak Belgeseli için Türk Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz, Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Şebnem Avşar Tuna bilgiler verdiler.

Bu Belgesel, Diyabetle Yaşamayı Öğretecek!

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dağıtımına başlanan “Diyabetle Yaşamak” belgeseli ile diyabet hastası çocuklar, gençler ve onların ailelerine diyabet hakkında bilinmesi gereken bilgiler veriliyor. 28 diyabetik çocuk ve genç hasta ile hasta yakınlarının diyabetle ilgili yaşadıkları, hissettikleri, hayalleri ve umutlarıyla ilgili röportajlarını içeren belgeselde Tip 1 diyabet tedavisine gönül vermiş, endokrin uzmanları, diyabet hemşireleri diyetisyen ve psikologların bir kısmı bu belgeselde hastalıkla mücadele için değerli görüşlerini ve hastalara önerilerini paylaştılar. Belgeselin çekimleri 10 gün sürdü.


Prof. Dr. Hülya Günöz, Tip 1 diyabetin vücutta insülin eksikliği sonucunda ortaya çıktığını, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında görüldüğünü belirtti. Ülkemizde son on yılda Tip 1 diyabetli görülme oranında artış gözlenmekte olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Günöz, beş yaş altı çocuklarda görülme sıklığında artışın daha da belirgin olduğunu vurguladı. 1996 yılı verilerine göre her yıl Türkiye’de 15 yaş altındaki 35.000 çocuktan birinde tip 1 diyabet gelişiyor.

 

Çocuklarının diyabet hastası olduğunu öğrenen ailelerin ilk önce şoka girdiğini sonra da inkâr dönemi yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Hülya Günöz, “Şok ve inkar döneminin ardından çocuklarının durumunu kabulleniyorlar. Bizler de kendilerine mümkün olduğunca yardımcı oluyoruz. Bu yardım şimdiye kadar uzaktan yardım şeklinde oluyordu. Şimdi artık diyabet hastaları ve yakınları için, diyabet hakkında bilinmesi gereken her şeyi kapsayan ve ellerinin altında bulundurabilecekleri bu belgeseli hazırladık” dedi.


Prof. Dr. Günöz, uzun zamandır Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından planlanan bu belgeselin amacının; diyabetli kişilere yalnız olmadıklarını göstermek, diyabetle yaşarken yaşanılan bilgi eksikliklerini tamamlamak olduğunu ve endokrinoloji doktorlarının da bu belgeselden faydalanabileceklerini anlattı.   


Belgesel; diyabet kaç kişide görülüyor, diyabetin tanısı, tedavisi, diyabetli kişinin ve yakınlarının yapması gerekenler şeklinde bilgiler ve önerilerden oluşuyor.  Ücretsiz olarak dağıtılan film yeni tanı almış ya da yakın zamanda tanısı konmuş diyabetiklilere diyabet merkezleri tarafından ulaştırıkıyor.


Belgeselin müzikleri Musallat, Kanal-i-zasyon ve Üç Harfliler Marid filminin müziklerini yapan Reşit Gözdamla tarafından hazırlandı. Projenin yönetmenliğini aynı zamanda Tıp Doktoru olan Yapımcı-Yönetmen Murat Toktamışoğlu tarafından yapıldı. Yapımcılığını GEN, Kanal-i-zasyon, Musallat, Üç Harfliler Marid filmlerinin Dikkat Şahan Çıkabilir, Bir Zahmet, Co-Medya, Magic Necmi gibi TV programlarının yapımcısı olan DADA Film gerçekleştirildi.

26.11.2010 - 3073Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]