Bu Bitkisel Karışımlar, Vitamin Takviyeleri Kanseri Önleyemez!

Tüm antioksidanlar potansiyel olarak kemoterapi ve radyoterapinin etkisini azaltabilir. Tedavi altında kontrolsüz ve bilinçsizce antioksidanlar alınmamalıdır. Prof.Dr.İsmail Çelik tarafından 4.Prevantif (Önleyici) Onkoloji Sempozyumunda özetlenen bilgileri aşağıda derlemeye çalıştık...

Bu Bitkisel Karışımlar, Vitamin Takviyeleri Kanseri Önleyemez!

Beta Karoten


Çok popüler olan bu madde özellikle sigara içenlerde akciğer kanseri gelişimini önlemek yerine kolaylaştırmaktadır! Sigara içenler kesinlikle Beta Karoten almamalıdır. Sigarayı bırakmak daha doğrudur!


Tüm antioksidanlar potansiyel olarak kemoterapi ve radyoterapinin etkisini azaltabilir. Tedavi altına antioksidan alınmamalıdır.


Antioksidan kullanan 200.000 den fazla hastanın katıldığı bir analizde vitamin A, E ve Beta Karoten kullananlarda ölüm riskinin daha çok olduğu gösterilmiştir. Vitamin C ve Selenyum için durum belirsizdir.


Doktor tavsiyesi ile gerekli bazı çok özel durumlar dışında vitamin A ve E kullanılmamalıdır.


Sonuç olarak antioksidan özellikli maddelerin yarardan çok zararlı olabileceğine dair deliller vardır ve bu maddelerden uzak durulmalıdır.


Vitamin takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza danışınız.


Mineraller


Bunların çoğu kalsiyum, mağnezyum, potasyum ve çoğu zaman vitamin karışımları da içermektedir. Kemik metastazı olan veya kalsiyum yüksekliği olan hastalarda sakıncalı olabilir. Mineral karışımlarına ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza danışınız.


Isırgan Otu


Yapılan gözlemlerde kan pıhtılaşmasını sağlayan hücreler üzerinde olumsuz etkileri olabileceği görülmüştür.


Alerji yaratabilir ve toksik proteinler içerebilir. Karın ağrısı, ishal ve ateş yapabilmektedir. Bunlar kemoterapi yan etkileri ile karışabilmektedir.


Sarımsak


Aşırı miktarlarda tüketildiğinde veya yoğunlaştırılmış tabletler şeklinde alındığında kanama problemine yol açabilir.


Bazı antiviral ilaçların etkinliğini azaltmaktadır. Kumadin adlı ilacı kullanıyorsanız veya kemoterapi, radyoterapi alıyorsanız aşırı sarımsak tüketmemelisiniz ya da sarımsak hapları almamalısınız. Kemoterapinin etkinliğini azaltabilir ! (özellikle dacarbazinle birlikte kaçınılmalıdır)


Ginko Biloba


Bu ürünle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içerdiği bileşiklerden Ginkolide-B nin güçlü bir PAF antagonisti (karşıtı) oluşudur (kanın pıhtılaşmasını sağlayan platelet-trombositlerin aktivitesini sağlayan faktörleri engellemektedir).


Bunun sonucu kanamaya eğilim artmaktadır. Özellikle kanı sulandıran ilaçlar kullananlarda (Kumadin-Heparin) ölümcül kanamalar bildirilmiştir.


Üründe mevcut olan antioksidan özellikler kemoterapi ve radyoterapinin etkisini azaltabilir. Bu ürün ayrıca karaciğerdeki bazı enzimleri etkileyerek kanser ilaçlarının etkinliğinde azalma ya da yan etkilerinde artışa yol açabilme potansiyeline sahiptir.


Antitümör-antibiyotik (adriamicin-epirubisin) alanlar özellikle uzak durmalıdır. Sonuç olarak kemoterapi ve radyoterapi sırasında Ginkgo kullanulmamalıdır.


Ekinezya


Bu ürün de karaciğerde yıkılan bazı ilaçların etkinliğini azaltabilme riski taşımaktadır. Kemoterapi ile birlikte alınması önerilmez. Iressa, tarceva, irinotecan, topotecan, siklofosfamid, etoposide, teniposide, taxol, docetaxel, vincristine, vinblastin alanlar özellikle uzak durmalıdır.


Soya Ürünleri


Soya, içerdiği izoflavonların östrojenik hormonal etkisi sebebiyle meme kanseri ve rahim kanseri olan hastalarda zararlı olabilir. Yine soyada bulunan genistein adlı bir madde tamoksifenin etkinliğini azaltmaktadır. Tamoksifen kullanan meme kanserli hastalar soya ürünlerinden uzak durmalıdırlar.


Soya ürünleri farmakolojik dozlarda bazı ilaçların emilim ve dağılımını etkileyebilir.


Yeşil Çay


Tablet halinde yüksek dozlarda alınması durumunda mide rahatsızlıklarına, ishale ve kramplara yol açabilmektedir.


Ginseng


Bazı ginseng preparatlarında östrojenik maddeler olduğu için meme ve rahim kanserli hastalar bu preparatları kullanmamalıdırlar.


Ginseng bazı ilaçların kan düzeyini azaltabilmekte bazılarını arttırabilmektedir. Iressa, tarceva, irinotecan, topotecan, siklofosfamid, etoposide, teniposide, taxol, docetaxel, vincristine, vinblastin alanlar özellikle uzak durmalıdır.


Cüce Palmiye


İçerdiği hormonal maddeler sebebiyle meme, rahim kanserli hastalar tarafından tüketilmemesi gerekir. Tedavi için hormonal preparatlar alan meme kanserli hastalar da bu üründen uzak durmalıdır. Tedavi etkileşimi olabilir.


Sarı Kantaron


İlaç etkileşimleri sebebiyle kanser hastalarında riskler oluşturabilir.  Örneğin irinotekan adlı kanser ilacının kan seviyelerini ve etkisini azaltmaktadır.  Bunun dışında birçok ilacın etkisini azaltma ya da arttırma yönünde tesirleri vardır. Kemoterapi alan hastalar bu ürünü kesinlikle kullanmamalıdır.


Kedi Otu


Tamoksifen kullananlar ve siklofosfamid, etoposide, teniposide alanlar kullanmamalıdır.


Ezan Çiçeği


Serum proteinlerine bağlandığı için ilaç etkinliğini değiştirebilir ve bu yüzden kemoterapiyle birlikte kullanılması önerilmez.


Kaya Koruğu


Bazı kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini azaltır. Kemoterapi ile alınmamalıdır (özellikle karaciğer toksisitesini arttırabilir). Karaciğer sorunu olanlar kullanmamalıdır.


Yaban Mersini


Kanama problemi olanlar, trombosit sayısı düşük olanlar ya da düşmesi olanlar (kemoterapi, radyoterapi alanlar), kumadin kullananlar bu ürünü kullanmamalıdır.
Siyah Üzüm Çekirdeği


Yüksek dozlarda alınması durumunda bazı ilaçlarla etkileşebilir. Iressa, tarceva, irinotecan, topotecan, siklofosfamide, etoposide, teniposide, taxol, docetaxel, vincristine, vinblastin  ve platin kullananlar özellikle uzak durmalıdır.
Köğekbalığı Kıkırdağı, Sığır Kıkırdağı


“Köpek balıkları neden kanser olmaz?” sloganı ile kanser hastalarına pazarlanmaktadır. Oysa bu gerçek değildir. Köpek balıklarında da kanser tariflenmiştir. Kalsiyum yüksekliğine yol açabilir. Özellikle kemik metastazı olan hastalarda ya da vit-D, kalsiyum kullanan hastalarda sakıncalı olabilir. Bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, hipotansiyona yol açabilir. Alerjik özellikleri olabilir.


Pc-Spes


8 farklı bitkinin karışımıdır. Çin Takke Kökü (Scutellaria baicalensis), krizantem(dendranthema morifolium), ölümsüzlük mantarı(ganoderma lucidum), da ging ye(lsatis indigotica), dong ling cao(rabdosia rubescens), cüce palmiye(serenoa repens), meyan kökü(glycyrrhiza glabra, glycyrrhiza uralensis), san qi(panax pseudoginseng).


İçeriğindekilerin  östrojen ve diğer bazı maddelerle kotamine olduğu saptanmıştır. Jinekomasti, libido azalması, mide rahatsızlıkları, kramplar, damar pıhtılaşması, ishal, kalp problemleri, sıcak basmasına yol açabilir. PC-SPES herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır.


Zakkum


Ülkemizde bu ürünün Amerika’da kabul görüp patent aldığı, başarılı olduğuna dair haberler çıkmıştır. Ürün patent almış ama ruhsat alamamıştır. ABD Cleveland’da insanlarda yapılan ve yayınlanan tek Faz1 çalışmada ilacı kullanan 18 hastadan hiçbirinde yanıt görülmemiştir. Mevcut hali ile kanser tedavisinde kullanılmamalıdır.


Akupunktur


Doğrudan kanser tedavisinde yeri yoktur. Vücuda bir iğne girmesi söz konusu olduğu için kan ve pıhtılaşma hücreleri düşük iken yapılmamalıdır.


Aromaterapi, Masaj, Yoga, Meditasyon, Egzersiz Vb. Yöntemler


Nerede ise sayılamayacak kadar çok yöntemin kanseri iyileştirdiği öne sürülmüştür. Bu metotların bazı durumlarda stresi azaltarak, hastalarda rahatlamaya yol açtığı bilinmektedir. Ancak kanseri doğrudan tedavi etmesi beklenmemelidir.Kemik metastazı olan hastalarda kırıklara yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
Kaynaklar;


Tıbbi Onkoloji Derneği

http://www.kanser.org/toplum/index.php?action=sayfa&id=2


Ulusal Kanser Danışma Kurulu

http://www.ukdk.org/haber3.php


Önerileri esas alınarak hazırlanmıştır.

28.12.2010 - 3966İlgili Diğer Yazılar
Migren Tedavisi
Migren Tedavisi
Prof. Dr. Banu Atalar: "Meme kanserinde yaş ortalaması düştü"
Prof. Dr. Banu Atalar: "Meme kanserinde yaş ortalaması düştü"
Prof. Dr. Gökhan Özyiğit: Bazı ucuz ek vitaminlerin kansere neden olabileceğini biliyoruz
Prof. Dr. Gökhan Özyiğit: Bazı ucuz ek vitaminlerin kansere neden olabileceğini biliyoruz
İleri evre karın içi kanserden 10 saatlik ameliyatla kurtuldu
İleri evre karın içi kanserden 10 saatlik ameliyatla kurtuldu
Kanser hastalarına önemli uyarı; aşı zamanını hekiminiz belirlesin
Kanser hastalarına önemli uyarı; aşı zamanını hekiminiz belirlesin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]