Bu Diyet Şeker Hastalarını İyileştiriyor!

Tip 2 diyabet hastaları, et ağırlıklı diyetle şekerini insülin kullanmadan kontrol ediyor. "Taş Devri" denilen diyete göre, sabah yumurta serbest, öğlen istendiği kadar et yenebiliyor.

Bu Diyet Şeker Hastalarını İyileştiriyor!

Tip 2 diyabet hastaları, “Taş Devri Diyeti” olarak da bilinen protein diyeti ile insülini bıraktı. Bu diyete göre sabahları yumurta serbest, öğlen yemeğinde istenildiği kadar et yenebiliyor.

Endekronoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan onlarca diyabet hastasına bu diyeti uygulayarak başarı sağladı. Mocan’ın hastaları arasında 100-200 ünite insülini yavaş yavaş azaltıp bırakan var. Bu hastalar bir yıllık süre içinde ölçümlerini yapmayı sürdürecekler ancak diyete bağlı kaldıkları süre içinde tekrar insülin kullanmaları beklenmiyor. Bu özel diyet için hastalara önce özel beslenme programları ayarlanıyor.

“Taş Devri Diyeti” olarak bilinen protein ağırlıklı beslenme modeli öğretiliyor. Kolesterol sorunu olmayan hastalar bu diyeti kolaylıkla uygulayabiliyor. Diyet, hastalara yavaş yavaş kilo verdirirken, şeker düzeylerini kontrol altına alıyor. Karbonhidrat alınmadığı için hızlı şeker oynamaları yaşanmıyor.

Bu diyette yağsız süt ve peynir kullanılıyor, sabah kahvaltısında yumurta ve en fazla bir dilim ekmek var. Öğlenleri köfte yok, istendiği kadar ızgara et yenebiliyor. Ancak karbonhidrat alınmıyor.

Böylece hastaların sürekli tok olması sağlanıyor. Bu diyet, yemek öncesi insülin alınmasını bir süre sonra gereksiz kılabiliyor. Prof. Dr. Ziya Mocan, “Gıdaların bağırsakta emilimini azaltmak için bir ilaç kullanıyoruz çünkü besinlerin yavaş yavaş emilmesi lazım.

Bu, yağların birikimini önlüyor. Mine emilimini azaltıcı ilaç da veriyoruz. Böylece karbonhidratların şekeri hızlı yükseltmesi engelleniyor. Spor yapmalarına gerek yok, sadece günde yarım saat yürüyüş yeterli” diyor.

Bu diyeti ancak Tip 2 diyabet hastalarına uygulayabildiklerini anlatan Prof. Dr. Ziya Mocan, “Diyetin doktor kontrolünde sürdürülmesi büyük önem taşıyor. Bu hastaların çoğu insülin kullandıkları için kilo alıyordu ve kilo aldıkları için insülin miktarlarının artması gerekiyordu. Bu kısırdöngüyü kırdık. Şeker ölçükleri, insülini bıraksalar bile bir yıl boyunca sürecek” diye konuşuyor.

14.7.2011 - 8947

 

[Hata Bildir]