Bu Hastalık Ölümle Sonuçlanıyor!

Prof. Dr. Cengiz Kuday, şiddetli baş ağrısı şikayetleri sinüzite bağlanan kişilerin, doğru teşhis konulamaması nedeniyle anevrizmal beyin kanaması geçirerek hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bu Hastalık Ölümle Sonuçlanıyor!

Prof. Dr. Kuday, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, anevrizmanın halk arasındaki deyimle ''beyin damarlarında meydana gelen baloncuk'' olarak tanımlandığını belirterek, bu baloncuğun patlaması durumunda beyin kanamasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.


Anevrizmanın, her yüz binde 6-7 kişide görüldüğünü ve Türkiye'de her yıl 6-7 bin kişinin bu tür kanamaya maruz kaldığını bilgisini veren Prof. Dr. Kuday, bu hastaların pek çoğunun daha hastaneye varmadan yaşamını yitirdiğini, ancak küçük bir bölümünün tedavi edilebildiğini kaydetti.


Prof. Dr. Kuday, anevrizmanın ilk belirtisinin çok şiddetli baş ağrısı olduğuna işaret ederek, kurtulma şansı bulan hastaların karşılaştıkları bu durumu genellikle, ''hayatımda böyle şiddetli bir baş ağrısı görmedim'' sözleriyle dile getirdiklerini aktardı.


Geçen günlerde baş ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran bir hastanın, önce ''Bir şeyin yok'' denilerek evine gönderildiğini, ağrılarının artması üzerine bir başka hastaneye gittiğinde ise sinüzit teşhisi konulduğunu anlatan Prof. Dr. Kuday, kişinin üçüncü kez hastaneye gittiğinde ise beyin kanaması olduğu söylenerek, hastaneye alındığını ifade etti.


Hastanın hastaneye yattığında şuurunun açık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kuday, ancak hafta sonu olması nedeniyle tedavisi yapılamayan bu hastanın, ikinci kanamayı geçirdiği için şu anda komada olduğunu belirtti.


Bu durumdaki hastalara yapılabilecek bir şeyin bulunmadığını ve yanlış teşhisin hastanın hayatına mal olduğunu belirten Prof. Dr. Kuday, açıklamasında, şunları kaydetti:


''Bu tip hastalarda, bu tip şiddetli baş ağrısında ilk akla gelecek şeylerden biri anevrizmal beyin kanamasıdır. Geçtiğimiz hafta, bunun gibi 7 hasta ile karşı karşıya geldim. Bunlardan 4'ü hastanemize yetişebildi. Bunlardan 3'ü kurtuldu, birini kaybettik.


Bu hastaların zamanında uygun merkezlere geldiklerinde kurtulma şansları yüksek. Bu tip hastaların en yakın hastaneye değil, uygun bulunulan her türlü imkanları, MR'ı olan, anjiyo yapılabilen merkezlere gelmeleri lazım. Zamanında gelirlerse kurtulma şansları var. Uygun olmayan hastanelerde bekletmek bir şey kazandırmaz.''


Prof. Dr. Kuday, bu tür kanama geçiren hastalarla ilgili en büyük yanlışın da ''Aman yerinden oynatmayalım'' düşüncesi olduğunu belirterek, hastanın yerinden oynatılmasında bir sakınca bulunmadığını vurguladı.

21.09.2010 - 2273Bu Hastalık Ölümle Sonuçlanıyor! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Neslihan Kutlu dedi ki;
23.09.2010

İlgili Diğer Yazılar
Her 2 kişiden birinin başı ağrıyor
Her 2 kişiden birinin başı ağrıyor
Kronik Baş Ağrısı Bebekliğe Dayanıyor
Kronik Baş Ağrısı Bebekliğe Dayanıyor
Hava Değişimleri Baş Ağrısını Tetikliyor
Hava Değişimleri Baş Ağrısını Tetikliyor
Migrenin Havalarla İlgisi Yok!
Migrenin Havalarla İlgisi Yok!
Sıcak Havalar Beyin Kanaması Riski Yaratır!
Sıcak Havalar Beyin Kanaması Riski Yaratır!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]