Bu ilçede hiç vaka yok ancak 75 kişi karantinada

Türkiye'de Kovid-19 salgını sürecini en başarılı şekilde yürüten ilçelerden olan Sivas'ın Divriği ilçesinde hiç vaka görülmediği halde, geçtiğimiz günlerde ilçeyi ziyaret eden 3 misafirde tahlillerin pozitif çıkması nedeniyle 75 kişi karantinaya alındı.

Bu ilçede hiç vaka yok ancak 75 kişi karantinada

Türkiye'de Kovid-19 salgını sürecini en başarılı şekilde yürüten ilçelerden olan Sivas'ın Divriği ilçesinde hiç vaka görülmezken, geçtiğimiz 3 misafirde tahlillerin pozitif çıkması nedeniyle 75 kişi karantinaya alındı.

Sivas'ın tarihi ve turistik ilçelerinden olan Divriği, Kovid-19 salgını sürecini en başarılı şekilde yürüten ilçeler arasında yer alıyordu. İstanbul'dan Divriği'ye gelen bir kişinin dışında ilçede hiç vaka görülmemişti. Buna rağmen ilçe halkı tedbirleri elden bırakmadı. Alınan kararlara tamamıyla uyuldu. Ancak geçtiğimiz hafta dışarıdan gelen misafirlerin taşıdığı virüs ile bu durum değişti.

MİSAFİRLERİN TESTLERİ POZİTİF ÇIKTI

İlçede faaliyet gösteren bir maden tesisine eğitim amaçlı gelen bir kişide şüphe üzerine yapılan testler pozitif çıktı. Bunun üzerine bu kişinin temasta bulunduğu çoğu maden işçisi 75 kişi bir binada karantina altına alındı. 75 kişide yapılan testlerde 3 kişinin test sonucu pozitif çıktı. Yapılan ikinci testlerde ise pozitif vaka sayıyı 1'e düştü. Her ihtimale karşı binada karantina süreci sürdürülüyor.

İLÇEYE HER GİREN 14 GÜN İZOLE EDİLDİ

İlçelerinde yaşanan Kovid-19 gelişmesinden bahseden Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, tüm misafirleri 14 gün izole ettiklerini belirtip, "Divriği Kovid-19'u uzun süre hissetmemiş bir ilçemizdi. İstanbul'dan ilçemize gelen bir vatandaşımızın testi pozitif çıkınca Sivas'ta tedavisini tamamlayıp ilçemize gelmişti. Bunun dışında hiçbir vakamız yoktu. İlçemiz aynı zamanda büyük bir maden ilçesi. Bu maden şirketlerinde çalışanlar ilçemize geldiğinde bunları 14 gün boyunca karantinaya alıp bu sürecin sonunda görev yerlerine gitmeleri sağlanıyordu. Bu konuda firmalarımız da çok titiz davrandı. Onların gösterdiği bu titizliği en büyük katkıyı ise sayın kaymakamımız, jandarmamız, sağlık çalışanlarımız ve hep birlikte ilçe halkımız verdi. Kaymakamlığımız vatandaşımızın sağlığı bozulmasın diye tüm önlemleri aldı" dedi.

"ÖNCELİĞİMİZ VİRÜSÜN YAYILMASINI ENGELLEMEK"

Gök, istisnai bir durumun dışında ilçelerinde ilk kez Kovid-19 vakası görüldüğünü belirterek, "Bu maden firmalarımıza gelen arkadaşlar 14 gün boyunca karantinada tutulup, bir sorun çıkmazsa çalışma alanlarına gönderiliyordu. 75 kişilik bir grup gelmişti. Bu grupta yapılan testlerde 3 kişinin testi pozitif çıktı. Bu grup yeniden karantinaya alındı. Ara ara testleri yapılıyor. Karantinadan çıkartmıyoruz. Çünkü önceliğimiz bu virüsün yayılmasını engellemek. Herkes de bu konuda çok duyarlı" dedi.

SEYAHAT KISITLAMASININ KALKMASI ENDİŞELENDİRİYOR

Gök, seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile büyük şehirlerde yaşayan birçok Divriliği'nin ilçelerine gelmeye başladığını ifade edip, "Seyahat kısıtlamasının ardından Sivas dışındaki birçok hemşehrimiz Sivas'a gelmek isteyeceklerdir. Hemşehrilerimizin büyük bir bölümü büyük şehirlerde yaşıyor. Bu virüsün büyük şehirlerde daha fazla yayıldığını da biliyoruz. Yüzde 60 vakaların İstanbul'da olması herkesin dikkatli olmasını gerektiriyor. Herkesin sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. Eğer kendinden şüphe ediyorsa mutlaka tedavi olmaları gerekiyor. Dışarıdan ilçemize gelen vatandaşlarımızın mutlaka 14 gün boyunda kendilerini evlerinde izole etmelerini istiyoruz. Gelip çarşı, pazara çıkmamalarını istiyoruz. Sadece kendi sevdiklerimizi kaybetmeyiz. Virüsü bulaştırdığımız kişiler de sevdiklerini kaybedebilir. Sağlığımız için maskesiz sokağa çıkmayalım, sosyal mesafe kurallarına uyalım, temizliğe dikkat edelim. Yaşam güzel. Hızlıca göçüp gitmenin bir anlamı yok" şeklinde konuştu.

6.6.2020 1 - 45792

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]