Bu Mutluluk Ömür Boyu Sürecek

En büyük dileğim, karşısına onun gibi birinin çıkması olurdu böyle bir durumda. Oğlumun, bir insanın her şeyi, yavrusu olduğunu unutmayacak bir doktorun...

Bu Mutluluk Ömür Boyu Sürecek

Hakkıyla, severek yapılan her işe, her mesleğe saygım var. Ama bunlardan biri benim için çok özel önem taşıyor; doktorluk. Bu kişilerin işlerinin ciddiyetinin farkında olan ve bunu unutmayanlarını ne kadar seviyor ve onlara saygı duyuyorsam; mesleklerini sıradanlaştırmış olanlarından, malzemesinin insan ve yaşam olduğunu unutanlarından da o kadar nefret ediyorum.

Abimle bu hislerimi ve mesleğiyle ilgili kimi başka düşüncelerimi paylaştığım bir mailleşmede bir anısını anlatmıştı geçtiğimiz aylarda: Bugün tekrar okuduğumda daha da etkiliyor beni bu hikaye. Çünkü artık ben de bir anneyim. O kucaktaki bebeğin oğlum olma ihtimalini düşünüyorum. En büyük dileğim karşısına onun gibi birinin çıkması olurdu böyle bir durumda. Oğlumun, bir insanın her şeyi, yavrusu olduğunu unutmayacak bir doktorun...

Abimin bana yazdığı mailden aktarıyorum bu anıyı: “Şimdiye kadar birçok kişinin hayatını kurtardık. Onun verdiği mutluluk ve huzur inanılmaz. Geçen 10 yaşında bir çocuk getirdiler. Nefes almıyor, kalbi çok az atıyordu. Yani ölmek üzere idi. Babası kucağında getirdi ‘kurtarın oğlumu’ diye ağlıyordu. İnanmazsın gerçekten Jack (Lost dizisindeki doktor karakteri) gibi bir an ne yapacağımı bilemedim. Üç-dört saniye duraksadım. Hemşireler personel zaten şokta, kıpırdamadan beni izliyor. Sonra hemen işe koyuldum. Hemşirelere damar yolu açtırıp oksijen takmalarını; personele de bana aspiratör (bir nevi insan elektrik süpürgesi.

Hani dişçiler ağzımıza tükrüğü çeksin diye koyarlar) getirmesini söyledim. Aspiratörü ağzına soktuğumda kocaman bir parça geldi. Önce dil zannettim. Parçayı çıkardım. Çocuk derin bir nefes aldı ve bir süre sonra ağlamaya başladı; ‘baba’ diye. Kurtulmuştu. 10 dakika geç gelse ölecekti veya tecrübesiz doktora rast gelseydi. En güzel kısmı da şu oldu, hasta toparlayınca babasının yanına gittim.

Babası belki de oğlunun ölüm haberini vereceğimi düşünerek ağlayarak gözlerimin içine bakıyor. ‘Hadi’ dedim ‘oğlunun yanına git, seni istiyor.’ Meğerse çocuk bademciklerini 10 gün önce aldırmış. Sürekli öksürdüğünden ameliyat yeri kanadıktan sonra pıhtılaşıp solunum yolunu kapatmış. Tüm bu anlattıklarım beş dakika içinde olup bitti. Çocuk hastaneye yattı, babasıyla gittiler. Kimse bana teşekkür etmedi, gerek de yoktu.

Ekstra para-prim vermediler. Sadece hemşireler-personel tebrik etti. Hâlâ o anımın mutluluğunu yaşıyorum. O çocuğu düşünüyorum ve mutlu oluyorum.” Abimin doktor olmasından çok ilk gruba giriyor olması ve o çocuğu düşünüp mutlu olması beni müthiş sevindiriyor, gururlandırıyor.

Herkese Sağlık Dergisi

24.9.2010 - 2338İlgili Diğer Yazılar
Doğum sonrası anneye iki ünite yanlış kan verildiği iddiası
Doğum sonrası anneye iki ünite yanlış kan verildiği iddiası
Müdahalesiz Normal Doğum İçin "Okula" Gidiyorlar
Müdahalesiz Normal Doğum İçin "Okula" Gidiyorlar
Doğum Öncesi Taktik Sezaryenin Önüne Geçecek
Doğum Öncesi Taktik Sezaryenin Önüne Geçecek
Normal Doğum Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor"
Normal Doğum Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor"
Renkli Gözlüler Dikkat!
Renkli Gözlüler Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]