Bu Organlarınız Olmadan da Yaşayabilirsiniz!

İnsan vücudu oldukça sağlam ve uyum yeteneği güçlü bir yapı. Kendini hızlı bir biçimde toparlayıp yeni durumlara ayak uydurmayı başaran vücudumuz, bazı organlarını kaybetse bile hayatta kalmaya devam edebiliyor.

Bu Organlarınız Olmadan da Yaşayabilirsiniz!
İnsan vücudunun kendini yenileme ve tamir etme özelliği inanılmaz boyutlarda. İnsan, beyninin ya da akiğerlerinin bile bir kısmı olmadan hayatına devam edebiliyor ya da kaybettiği dokuların yerini hızlıca doldurabiliyor. İnsan vücudunun uyum sağlama yeteneği o kadar güçlü ki bazı organları olmadan da yaşaması mümkün.

1. DALAK

Dalak, ömrünü doldurmuş kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırarak, içlerindeki demiri yeniden kullanıma verir. Dalağın, görevlerinin birçoğunu, aslında başka organlar da görmektedir. Dalağımız olmadan da yaşamamız mümkündür çünkü karaciğerimiz, alyuvarları ve bileşenlerini yenileyerek dalağın görevlerini üstlenebilir. Ayrıca, lenfoid dokuları da dalağın bağışıklık fonksiyonu görevlerine yardımcı olabilir.

2. MİDE

Mide; kaslardan oluşan, genişleyebilen bir sindirim sistemi organıdır. Mide kanser ya da herhangi başka bir hastalık sebebiyle tümden alınabilir ve kişi hayatına bu şekilde devam edebilir. Mide çıkarıldığı zaman, cerrahlar yemek borusunu doğrudan ince bağırsağa bağlarlar. İyi bir iyileşme ve vitamin takviyesiyle kişi normal bir beslenme düzeni sürdürülebilir.

3. ÜREME ORGANLARI

Kadın ve erkek üreme organları tamamen alınabilir ve bu kişinin yaşamını etkilemez. Hatta erkeklerin iki testisinin de alınması ortalama ömrü uzattığı bilinmektedir. Kadınlarda ise rahmin çıkarılmasının ya da yumurtalıkların alınmasının yaşam sürtesi üzerinde bir etkisi yoktur. Bunlar sadece çocuk sahibi olma ve adet döngüsü üzerinde etkili olur.

4. KALIN BAĞIRSAK

Toplam uzunluğu 1,5 ile 2 metre arasında olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Kalın bağırsağın temel görevleri, su ve vitaminlerin emilimini sağlamak ve kalan besin atığı posayı sıkıştırarak dışkı haline getirmektir. Özellikle kanser durumunda kalın bağırsağın bir kısmı ya da tamamı alınabilir . Bu durum kişinin tuvalet alışkanlıklarını değiştirse de doğru bir diyet ile kişi hayatına normal olarak devam edebilir.

5. SAFRA KESESİ

Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı bir organdır. Kesenin görevi; safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak ve gerekli aralıklarla oniki parmak bağırsağına safra salgılamaktır. Aşırı kolesterolun safrada taş oluşturması sebebiyle safra kesesi tıkanabilir ve bu durumda keseyi çıkarmak gerekir. Bu oldukça yaygın bir ameliyattır ve ülkemizde her sene yaklaşık 40 ile 60 bin arası safra kesesi çıkarma operasyonu yapıldığı belirtilmektedir. Safra kesesi çıkartılan kişi hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam edebilir.

6. APANDİS

Bu organın evrimsel süreç içerisinde işlevinin yok olduğu düşünülmektedir. Tamamen körelmiş bir organ olmasa da apandis çıkarıldıktan sonra kişinin hayatında bir değişiklik olmaz.

7. BÖBREKLER

Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. İnsan iki böbreğinden tekini aldırıp hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edebilir hatta ikisinin de çıkarılmak zorunda kalındığı durumlarda bile diyaliz makinesi yardımıyla yaşayabilir. Pediatric Nephrology'de yayımlanan bir araştırmada, diyalize bağlanan 20'li yaşlarındaki hastaların 16 ila 18 yıl yaşadığı öngörülürken, 60'lı yaşlardaki insanlar için bu sürenin yaklaşık 5 yıl olduğunu ileri sürülmektedir.

Bu yazının kaynağı: https://bilimfili.com/olmadan-yasayabilecegimiz-7-organ/

12.11.2017 - 29868

İlgili Diğer Yazılar
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]