Bu Şikayetler Olduğunda Mutlaka Doktora Gidin!

Burada anlatacaklarım mutlaka bir doktor tarafından tetkik edilmesi gereken, ciddi sağlık sorunlarına işaret eden şikayetleri tarif etmektedir.

Bu Şikayetler Olduğunda Mutlaka Doktora Gidin!

Önemli bir husus da vücudunuzun bir tarafındaki problemlerin aslında bir başka yere ait olabileceğidir.

Hiç alakasız gibi görünse de farklı organların belirtileri olabilirler.

Vücudu arasıra dinlemek iyidir ve gelen sinyalleri dikkatle izlemeniz gerekir. Aşağıdaki listeyi her zaman el altında bulundurmak ve benzeri şikayetler olduğunda doktorunuza görünmek en doğrusu olacaktır.

Kalp krizi belirtileri: Bazen kalp krizi şikayetleri krizden birkaç ay önce başlayabilir. Bu dönemde aşırı yorgunluk, uyku sorunları, nefes alma ve sindirim bozuklukları olabilir. Kalp krizi sırasında, göğüste, ortada baskı veya yaygın şiddetli bir ağrı, kollarda, çenede, boyunda veya midede de ağrı olabilir.

Bunlara nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı veya göz kararmaları eşlik edebilir. Eğer bu şikayetler başlarsa hiç vakit kaybetmeden, kalp krizine acil müdahale için tam donanımlı bir hastaneye gitmelisiniz.

Felç belirtileri: Aniden başlar ve kalp krizine hiç benzemez. Konuşma veya etrafı anlama güçlüğü, görme bozuklukları, yürüme veya denge kusuru, baş dönmeleri olabilir. Yüz, kol veya bacaklarda kuvvet kaybı veya hissizlik de çok önemli bir şikayettir.

Nedeni bilinmeyen, şiddetli baş ağrısına da dikkat etmek gerekir. Bu belirtiler başladığında hemen bir inme merkezi olan hastaneye gidilmelidir.

Üreme organları sorunları: Adetler arası günlerde kanamalar, genital organlarda yanma, kaşıntı, şişlik veya sivilceler. Cinsel ilişki sırasında ağrı. Ağrılı veya aşırı kanamalı adet dönemleri. Kasık veya karın ağrıları ve alışılmış dışı ve kötü kokulu veya renkli genital akıntı.

Meme sorunları: Memelerde aşırı hassasiyet veya ağrı, meme başından akıntı, meme derisi veya meme başında şişme, kızarma ve soyulmalar. Meme, meme çevresi veya koltuk altında sertleşme, şişlik veya hassasiyet.

Akciğer hastalığı: Kanlı balgam, iyileşmeyen öksürük, nefes darlığı, sesli soluk almak ve sık tekrarlayan bronşit veya zatürre.

Mide ve bağırsak hastalıkları: Makattan kanama, kanlı veya siyah dışkılama. Tuvalete çıkma alışkanlıklarında değişiklik, dışkıyı kontrol edememek. Kabızlık veya ishal. Ağız,boğaz veya midede yanma. Mide ağrısı veya dolgunluk hissi. Karında anormal şişkinlik ve kusma ile kan gelmesi.

İdrar torbası sorunları: Zor veya ağrılı idrar yapmak. Sık idrara çıkmak veya idrar kaçırmak. Kanlı idrar. Mesane boş olmasına rağmen sık idrara gitme hissi.

Cilt hastalıkları: Deride değişiklikler, yeni ortaya çıkan veya değişen benler. Benlerin renginin veya sınırlarının değişmesi veya büyümesi. Ani ateş basmaları. Sarılık, güneşe karşı hassasiyet. İyileşmeyen, akıntılı veya kabuklu yaralar.

Romatizmal hastalıklar: Geçmeyen veya sık tekrarlayan kas veya vücut ağrıları. Eklemlerde ağrı, şişme, sertlik veya kızarıklık.

Ruh ve sinir hastalıkları: Geçmeyen heyecan veya endişeler. Depresyon hali; kendini değersiz hissetmek veya devamlı üzüntülü olmak. Yeterli dinlenmeye rağmen yorgun hissetmek. Devamlı gerginlik, sık kabus görmek, aşırı uyku isteği, cinsel isteksizlik veya yeme bozuklukları.

Ölümü veya intiharı düşünmek. Gerçek olmayan şeyler görmek veya sesler duymak. Doğumdan iki hafta sonra devam eden depresyon hali veya kendine veya bebeğine zarar verme düşünceleri.

Yeme veya kilo sorunları: Aşırı susama veya açlık hissi. İstemeden kilo vermek. Aşırı yemek yemek veya isteyerek kusmak. Hiç yemek yememek.

Dr. Metin Okucu 

23.2.2011 - 5514

Bu Şikayetler Olduğunda Mutlaka Doktora Gidin! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Ayse Alidosti dedi ki;
24.2.2011

İlgili Diğer Yazılar
İyot eksikliği, hamilelikte düşük sebebi
İyot eksikliği, hamilelikte düşük sebebi
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Et Tüketen Kilolu Erkeklerde "Gut" Tehlikesi
Et Tüketen Kilolu Erkeklerde "Gut" Tehlikesi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]