Bugün Dünya Sağlık Günü

"Tüm bağımlılıklar önlenebilir"!

Bugün Dünya Sağlık Günü

Atalarımızın da dediği gibi sağlık, her şeyin başıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Anayasası’nın yürürlüğe girdiği gün olan 7 Nisan, her yıl tüm dünyada Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır. Sağlık Haftası’nın amacı ise sağlık bilgisinin ve yardımının geniş kitlelere ulaştırılmasıdır. İnsanın en değerli hazinesinin sağlığı olduğunu ve bu tür haftaların çok önemli anlamlar taşıdığını belirten Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, ‘Buradaki amaç, sağlık sorunlarını dünya gündemine taşımak, çözüm yolları ve önerileri geliştirmektir. Dünyada ve ülkemizde sağlığa zararı olan en büyük tehlike hiç kuşkusuz bağımlılıklardır’ diyor.

Tüm Bağımlılıklar Önlenebilir


Dünya Sağlık Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman,  ‘Depremden, doğal afetlerden daha fazla can kaybına yol açan, halen dünyada 1 milyar 300 milyon kişinin düzenli sigara içmesi, her yıl binlerce kişinin alkolden veya sebep olduğu trafik kazalarından ölmesi bağımlılığın ne kadar tehlikeli bir boyutta olduğunu bizlere göstermektedir’ diyor.

‘Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin vücudumuza verdiği zararların etkisi tartışılmaz’ diyen Karaman, görüşlerini şöyle aktardı: ‘Bu maddelere olan bağımlılığın neticesinde ölümler, hastalık ve sakatlık oranları önemli ölçüde kendini göstermektedir.  İrade yoksunluğu ve bir kere kullanmaktan bir şey olmaz mantığı ile başlanılan maddeye daha sonrasında bağımlı olunması tedavi edilemez sorunlara kapı aralıyor. Beyin ve sinir merkezi başta olmak üzere akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına da yol açan, en kolay ulaşılabilir bağımlılık yapıcı maddelerin başında gelen sigara ile ülkemizde her yıl kaybettiğimiz kişi sayısı 100 bin. DSÖ verilerine göre ülkemizde sigara içme oranı yüzde 60, kadınlarda ise bu oran yüzde 15. Bu rakamlarla birlikte pasif içicilikle gelen zararın etkisi de büyük. Tüm bağımlılıklar önlenebilirdir. Toplumsal hayatımızın ve sağlıklı aile yapımızın yarınlara taşınması için, gündelik tartışmaların ötesinde bir anlayış ve azimle çağımızın bağımlılığı yaygınlaştıran birtakım olumsuz anlayış ve özgürlük tarif ve taleplerine karşı çıkarak, Yeşilay’ı hem milletimizin hem de insanlığın hizmetinde daha etkili ve aktif bir yapıya büründürmeyi hedeflemekteyiz.’

Dünya Sağlık Otoriteleri İstanbul’da

‘Sağlıklı insan mutludur, hareketlidir, kendine, ailesine, çevresine, topluma yararlı olmaya çalışır. Yapılan tüm araştırmalar, buluşlar, konferanslar hep sağlıklı olmak’ içindir’ şeklinde konuşanİhsan Karaman, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte Türkiye’de alkol politikaları üzerine düzenlenecek ilk sempozyuma ev sahipliği yapacaklarını ifade etti. 26-27 Nisan’da gerçekleşecek ve Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan’ın konuk olacağı sempozyumun açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

5.4.2013 1 - 12383Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]