Bunlar tümör belirtisi

Uzmanlar baş ağrısı, bulantı ve bulanık görmenin tümör işareti olabileceğini belirtti.

Bunlar tümör belirtisi
Günlük yaşam sırasında bazen önemsenmeyen baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme ve yürümede dengesizlik gibi belirtilerin beyin tümörünü işaret edebileceği bildirildi.


Beyindeki normal hücrelerin anormalleşerek büyümesi sonucunda kötü huylu ve iyi huylu olarak kitleleşen yapıların beyin tümörleri olarak nitelendirildiğini belirten Özel Medline Adana Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fuat Torun, "Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların bir kısmında kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir. Meydana gelen kitle kafatası iç basıncının artmasına sebep olarak beyin üzerine baskı yapmaya başlar ve birtakım olumsuz belirtiler gösterir. Beyin tümörlerinin erken teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir' dedi.

KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER TEKRAR EDEBİLİR

Ciddi anlamda baş ağrısı, bulantı kusma, görme bozukluğu ve konuşmada bozukluk, tek taraflı ekstremiterde güçsüzlük varsa mutlaka bir hekime danışılması gerektiğini söyleyen Torun, 'Kafa kapalı bir kutudur. Kafanın içerisinde belirli bir hacim vardır. Kafa içi basıncı arttığında şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, tümörün yerine göre kuvvet ve duyu kayıpları hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtilere sahip kişiler mutlaka bir hekime danışmalıdır' diye konuştu.

İyi huylu tümörler yavaş üreme hızına sahipken kötü huylu tümörlerin çok hızlı ürediğini ifade eden Torun, şöyle devam etti:

"İyi huylu tümörler beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Ancak tümör iyi huylu da olsa beyinde hayati önem taşıyan, hassas bölgelere yerleşmişse cerrahi eksizyon zor olabilir. Kötü huylu tümörler parmaksı çıkıntılar şeklinde büyüme gösterebilir. Mikroskopik cerrahi de tümörün hepsi çıkartılabilse dahi sonraki dönemde nüksetme oranları yüksektir. "

BAZI DURUMDA CERRAHİ MÜDAHALE OLAMAYABİLİYOR

Beyin tümörlerinin iyi huylu da olsa kötü huylu da olsa cerrahi yöntemle tedavi edildiğini ifade eden Torun, 'Bazı durumlarda cerrahi uygulama ile tümörün tamamı çıkartılamayabilir. Tümör, beynin çok hassas olan bölgelerine yerleşmişse, bu bölgelere dokunmak hayati tehlike taşıdığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması birlikte kullanılabilir. Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler de beyne yayılabilir. Buna metastaz denir. Özellikle akciğer kanserleri beyine yayılabilir. Uygun vakalarda cerrahi tedavi tek başına yeterli iken bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi müdahaleye ek olarak kemoterapi ve ışın tedavisine alınır' şeklinde konuştu.


CEP TELEFONLARI ÇOCUKLARDAN UZAK TUTULMALI

Beyin tümörlerinin son 4-5 yılda belirgin bir artış gösterdiğine dikkat çeken Torun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de artış gösteren ana kanserler nedir diye bakacak olursak, ilk sırada sigara ile ilişkili olan kanserler geliyor. İkinci sırada ise beyin tümörlerindeki artış göze çarpıyor. Bilimsel araştırmalar henüz kanserle cep telefonları arasında çok yakın bir ilişki gösterememiştir. Ancak sonuçta cep telefonuna bağlı güçlü bir elektromanyetik alan oluşuyor. Bu yüzden özellikle de çocuklarımızı kesinlikle cep telefonlarından uzak tutmalıyız. "

10.10.2014 - 15488

İlgili Diğer Yazılar
Muş
Muş'ta yeni doğan bebeğe omurilik ameliyatı
Op. Dr. Eyüp Baykara: Şiddetli Baş Ağrısı ve Dönmesi Beyin Tümörünün Habercisi Olabilir
Op. Dr. Eyüp Baykara: Şiddetli Baş Ağrısı ve Dönmesi Beyin Tümörünün Habercisi Olabilir
Her Beyin Tümörü Hayatı Tehdit Etmez
Her Beyin Tümörü Hayatı Tehdit Etmez
Anne Bebeğini, Doktorlar Anneyi Düşündü
Anne Bebeğini, Doktorlar Anneyi Düşündü
Distoniden Beyin Pili ile Kurtuldu
Distoniden Beyin Pili ile Kurtuldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]