Burun estetiğinde doğal burun dönemi

Burun estetiğinde doğal burun dönemi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tolga Oğuzhan: "Temel amaç nefes alan bir durum" "Burun estetiğinde 2000'li yıllardan 2015 yılına kadar çok kalkık burunlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyordu" "Ancak son dönemlerde herkes doğal...

Burun estetiğinde doğal burun dönemi

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tolga Oğuzhan:

"Temel amaç nefes alan bir durum"

"Burun estetiğinde 2000'li yıllardan 2015 yılına kadar çok kalkık burunlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyordu"

"Ancak son dönemlerde herkes doğal burun olması yönünde bir istekte bulunuyor"

"Hastalar hem nefes alan hem de dışarıdan güzel görünen bir burun istiyor"

ANTALYA - Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tolga Oğuzhan, hastaların öncelikle sağlıklı nefes alan bir burun istediğini, estetiğin ikinci planda tuttuğunu belirterek, "Burun estetiğinde 2000'li yıllardan 2015 yılına kadar çok kalkık burunlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyordu, son dönemlerde ise herkes doğal burun istiyor" dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tolga Oğuzhan, dünyada estetik operasyonlarının başında en çok yaptırılan ve tercih edilenlerin başında burun estetiğinin geldiğini söyledi.

Kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde estetik ameliyatlar yapabildiklerine değinen Oğuzhan, "Buda kendi içinde hastadan hastaya varolan problemlere göre bir çok mikro tekniği de içeriyor. Ameliyatsız burun estetiği daha çok sınırlı hastada yapılan çok minimal bir burun sırtındaki eğriliği düzeltmek anlamında veya hafif burun ucu düşüklüğü olan hastalarda, burun ucuna bir miktar dolgu yapılabiliyor. Kusurları düzeltme üzerine kurulan bir yöntem ama her hastada uygun. Sınırlı sayılı kişilere yapılabiliyor" diye konuştu.

"45-50'li yaşlardan sonra başarı şansı biraz düşüyor"

Oğuzhan, burun estetiğinde yaş sınırının erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 olduğunun altını çizdi.

Bunun sebebinin de kıkırdak gelişiminin tamamlanmış olması gerektiğini belirten Oğuzhan, üst yaş sınırının olmadığı hastanın genel durumu el verdiği sürece ameliyatı yapabildiklerini ama 45 ve 50'li yaşlardan sonra başarı şansının biraz düştüğüne değindi.

"Orantılı bir burun yapmak istiyoruz"

Burun estetiğinde yapılması gerekenleri anlatan Tolga Oğuzhan, "Hasta muayene için geldiği zaman ön görüşme yapıyoruz. Detaylı bir muayene yaptıktan sonra, hastayı neler rahatsız ediyor, beklentisinin ne olduğunu soruyorum. Sonrasında temel amaç nefes alan bir durum. Fonksiyonelliğin üzerine kurulu, yüzündeki diğer göz, kaş, kulak çene ile uyumlu kendi içinde simetri ve orantıyı koruyarak olabildiğince güzel bir burun yapmayı hedefliyoruz. Simülasyon programlarıyla veya resimle burnu tasarlıyoruz" dedi.

"Estetikten sonra dikkat"

Oğuzhan, burun estetiğinde istenilen her şeyin yapılamadığını bunun burundan buruna değiştiğini belirtti.

Burun ucunun düşmesi konusunda değinen Oğuzhan, "Burun, kıkırdak cilt ve kemik gibi yapılandan oluşur ve bunların birbirleri bağlantılarını sağlayan bağ dokularından oluşur. Ameliyat esnasında biz bu dokuları bir şekilde bozmaktayız. Sonrasında cerrahinin tamamlanmasına doğru da bu yapıları düzgün şekilde onardığınız takdirde bu tür problemler karşılaşmak imkansızdır" dedi.

Ameliyattan sonra hastanın, 2 ay kışın soğuktan, yazın ise iki ay sıcaktan burnunu koruması ve gözlük takmaması gerektiğinin altını çizen Tolga Oğuzhan, bunun yanında yumuşak yastıkta yatılması, tütün ürünlerinin kullanılmaması, travmalardan kaçınılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

"Nefes alma önemli"

Oğuzhan, burun estetiğinin aynı anda yağ enjeksiyonu, dudak kaldırma cerrahisi çene protezi, bunun yanında kombine yüz estetiğini de yapabildiklerini belirtti.

Kadın ve erkeklerin eşit şekilde burun estetiğine başvurduğunu dile getiren Tolga Oğuzhan, başvuruların yüzde 90'ında nefes alma problemi olurken, aynı anda estetik beklentisi olanlarında olduğunu kaydetti.

"Doğal burun istiyorlar"

Burun estetiğine bazı hastaların ünlü kişilerin burun resimleriyle geldiğini anlatan Oğuzhan, "Hastayla orta noktada buluşma açısından bize fikir veriyor. Neyi beklediğini anladıktan sonra işimiz çok daha kolay oluyor. Burun estetiğinde 2000'li yıllardan 2015 yılına kadar çok kalkık burunlar özellikle bayanlar tarafından tercih ediliyordu. Ancak son dönemlerde herkes doğal burun olması yönünde bir istekte bulunuyor. Çok doğal olmayan, aşırı uçlarda olan burunlar birkaç yıl sonra bir şekilde beğenilmemeye başlıyor. Eleştirilerde gelince hasta beğenmemeye başlıyor. Tekrar ameliyata karar veriyorlar. Aşırı beklentisi olan hastalarda bu sonrasında ikinci bir ameliyata dönüş oluyor" diye konuştu.

"Hem nefes alsın, hem güzel görünsün"

Hastaların hem nefes alan hem de dışarıdan güzel görünen bir burun istediğinin altını çizen Tolga Oğuzhan, "Hastalar genel olarak bunu istiyor. Bu da bir denge, burun hem estetik hem de fonksiyonelliği bir arada taşıyan bir organdır. Fonksiyonel alt yapısını kurduktan sonra onun üzerine mümkün mertebe estetik bir burun yapmayı tercih ediyorum. Bir şey estetik değilse fonksiyonel olmuyor, fonksiyonel değilse estetik olmuyor. Sonrasında hep bir sıkıntı çıkıyor" dedi.

"Pandeminin ilk dönemi düşüş vardı"

Pandeminin başlarında burun estetiği ameliyatlarının azaldığını aktaran Oğuzhan, "İlk 4-5 aylık süreçte düşüşler oldu. Bunun bir çok nedeni var, burunun maskenin altında görünmemesi, yeteri kadar sosyalleşememe, kişinin ilgisi başka yönlerdeydi. Şuan normal seviyelerine geldi" ifadelerine yer verdi.

27.2.2022 - 60020Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]