Bütün Kışı Mutsuz ve Hasta Geçiriyorum!

Bursa Özel Bahar Hastanesi doktorlarından Uzman Klinik Psikolog Vildan Kavak, mevsimsel depresyon konusunda dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Bütün Kışı Mutsuz ve Hasta Geçiriyorum!

Güneşin insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu bir etkisi olduğuna dikkat çeken Vildan Kavak, "Güneşli ve sıcak günlerde kendimizi çok daha enerjik ve huzurlu hissederiz. Sıcak günlerin ardından değişen hava birçok insanın ruh halini olumsuz yönde etkileyebilir.


Günlerin kısalmaya başlaması, yağışlı ve serin havalar, daha çok kapalı ortamlarda kalmamız nedeniyle duygu durumumuz değişir ve daha depresif bir hale geliriz. " dedi.


Kış aylarında değişen havayla birlikte sabah uyanmakta güçlük, enerji kaybı, yorgun ve bitkin uyanma, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve karamsarlık gibi belirtilerin mevsimsel bir depresyonun habercisi olabileceğine dikkat çeken Kavak, sonbahar ve kış aylarında daha çok depresif olunduğunu dile getirdi.


Kavak, bunun nedenlerini şöyle sıraladı: "Mevsimlerin insanların ruh hallerinde değişikliklere neden olduğu, sonbahar ve kış aylarında insanlarda depresif belirtilerin arttığı araştırmalarla kanıtlanmış. Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlık ortamlarda artmakta. Melatonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve dingin yapan doğal bir sakinleştiricidir.


Günlerin kısalması ve güneş ışığının azalması melatonin üretimin arttırarak kişiyi daha az enerjik, yorgun ve isteksiz yapar. Bu da mevsimsel depresyona yol açabilir. Ayrıca kış aylarında vücuttaki seratonin üretiminin azalması da mevsimsel depresyona sebep olabilir.


Fark edilen fiziksel ve ruhsal değişimlerin bazen somut bir sıkıntıya bağlı da olabileceğine değinen Vildan Kavak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak bazen ortada fark edilen bir sıkıntı olmamasına rağmen huzurlu olamayabiliriz. Yaşadığımız fizyolojik veya psikolojik sıkıntı bizim sosyal ve mesleki yaşamımızı etkiler hale geldiğinde bir uzmana danışmak faydalı olabilir.


Kavak, bu durumun belirtilerinin; mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, kendini değersiz hissetme, suçluluk, karamsarlık duyguları, uykusuzluk veya aşırı uyku hali enerji azalması, iştah azalması veya artması. öfke, kaygı konsantrasyon güçlüğü. intihar, kendine zarar verme düşünceleri olabileceğini anlattı.


Psikolog Vildan Kavak mevsimsel depresyon ile baş edebilmenin ipuçlarını ise şöyle sıraladı;  •  Mevsimsel depresyonla baş etmede en önemli yollardan biri mümkün olduğunca gün ışığından faydalanmak

  •  Kendimizi iyi hissetmediğimiz anlarda arkadaşlarla buluşmak, dışarı çıkmak, gezmek.

  •  Gerekli olan enerjiyi sağlamak için dengeli ve yeterli beslenmeliyiz.

  •  Vücudun biyo-ritmini dengede tutmanın en önemli yolu düzenli ve kaliteli uyku uyumaktır.

  •  Yaşadığımız sıkıntılı olaylar sonrasında vücutta biriken stres hormonlarını vücuttan atmanın en hızlı yolu egzersiz yapmaktır.

  •  Her gün en az yarım saat yürümek veya keyif aldığımız herhangi bir sporla ilgilenmek son derece faydalı olacaktır.

  •  Kişinin uzun zamandır yapmadığı veya daha önce denemediği sosyal aktivitelerle ilgilenmesi depresif belirtilerin azaltır.

  •  Yaşantımızda karşımıza çıkan beklenmedik olaylar ve geçmişteki bu yaşantıların zaman zaman anımsanması ya da gelecekle ilgili kaygılarımız bazen ruhsal enerjimizi azaltır. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu düşünceleri olumlu ve gerçekçi hale getirmektir.

24.12.2010 - 3943İlgili Diğer Yazılar
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Enerjinizi Artırma Zamanı
Enerjinizi Artırma Zamanı
Hepatit C Tehlikesi Artıyor!
Hepatit C Tehlikesi Artıyor!
Cep Telefonunuzdaki Korkunç Tehlike!
Cep Telefonunuzdaki Korkunç Tehlike!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]