Bütün Sorunların En Hızlı Çözümü; Kahkaha!

Mizah ve gülmek, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli. Yapılan araştırmalar mizah duygusu ve rahat gülebilmenin hastalıklara karşı direnç gösterilmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Bütün Sorunların En Hızlı Çözümü; Kahkaha!

Mizah ve gülmenin insan bedeni, zihni ve ruhu için ne kadar önemli olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte tedaviye yönelik mizah kavramı da gelişti. Günümüzde  hastaların hastalıkları sırasında pozitif  olabilmesi sadece kendi kişilik özelliklerine bağlı değil. Hastanelerde görev yapan “Hastane Palyaçoları” bu amaca hizmet ediyor.  Patty Wooten de hastane palyaçoluğu yapan bir hemşire.

Hastane Palyaçoluğunu şöyle tarif ediyor: “Hastane palyaçosunun amacı, hastanede bulunan hastalara, ailelerine ve hastane personeline neşe, kahkaha ve keyif için bir fırsat oluşturmaktır. Palyaçolar, hastayı, ailesini ve hastane kadrosunu, saçmalığın ve keyfin zirvede olduğu büyülü bir dünyaya çağırırlar. Birincil amaç, izleyicimizi gülünç maskaralıklarla oyalamaktır.

Acıbadem  Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç “Klinik sonuçlar, hastaların daha az ağrı şikayeti veya analjezi ihtiyacı duyduğunu , daha konuşkan olduğunu, ilaç tedavisinde daha işbirlikçi olduğunu gösteriyor.” diyerek Acıbadem bünyesinde yeni bir uygulamadan bahsediyor;

 Mizahın tedavi açısından önemine inanan Acıbadem Sağlık Grubu’nda da 20 hemşireden oluşan bir grup, hastane içinde palyaço hemşire rolü yapmaları için onları hazırlayacak yoğun bir eğitim programına katılıyor. Ders verme, gösteri, interaktif çalışma, makyaj uygulaması ve kostüm tasarımından oluşan 15 saatlik eğitim sonunda, palyaço hemşireler, hastanedeki hastaları ve personeli ziyaret ederek yeteneklerini pratik etme olanağına sahip olacaklar.

Acıbadem Sağlık Grubu’nun neden “Hastane Palyaçoluğu” uygulamasını tercih etmesinin sebeplerini ise Saliha Koç şöyle anlatıyor::” Hastalarımız bizim için önemli, bir an önce sağlıklarına kavuşmaları ve eski yaşantılarına dönmeleri için bizler çaba sarf ediyoruz. Hastanede yattıkları sürece acılarından, kaygılarından uzaklaştırmak ve anlık da olsa başka bir bakış açısı sağlamak gayretindeyiz.

Biz, mizah ve gülmenin fizyolojimiz, psikolojimize ve sosyal hayatımıza olan olumlu etkisini kullanarak daha erken iyileştirmek istiyoruz. Patch Adams ( Dr. Hunter) filmini hatırlayın.  Dr. Hunter hastalarını tedavi etmenin yanında eğlendirerek de onlara ulaşmış ve gülmelerini sağlayarak destekleyici tedavi uygulamıştır. Patty Wooten de Dr. Hunter ile çalışmış ve 25 yıllık deneyiminin bizlere çok şey katacağına inanıyorum”

Sağlığınız İçin: Gülün!

Pozitif düşünen kişilerin hastalıkları daha kolay yenebildiğine kimi zaman hepimiz şahit olabiliyoruz. Bu bir tesadüf değil. Bağışıklık sistemimiz bakteri, virüs ve kanser hücrelerine saldıran 30  trilyondan fazla hücreden oluşuyor.

Bu hücrelerin farklı isimleri ve farklı fonksiyonları var, ancak araştırmalar bu hücrelerin bir çoğunun kişi yapıcı duygular içerisinde olduğunda daha güçlü yıkıcı duygular içerisinde olduğunda ise daha zayıf olduğunu gösteriyor.

Psikonöroimunoloji alanındaki araştırmalar, farklı duygusal deneyimler esnasında farklı kimyasal maddelerin salgılandığını ortaya koyuyor. Bu kimyasal maddeler bağışıklık hücresinin yüzeyindeki alıcılara “bağlanarak” hücrenin bünyeyi koruma kabiliyetini arttırma ya da azaltma yeteneğine sahip.

Bu sebeple yıkıcı duygular bağışıklık sistemini zayıflatırken yapıcı duyguların bunu güçlendiriyor. “Doğal öldürücü hücreler virüs ve kanser hücrelerini ortadan kaldırabilir.”diyen Patty Wooten ilginç bazı araştırma sonuçlarından söz ediyor: “San Diego VAMC’den Michael Irwin’in çalışmaları hayattaki değişikliklere verilen depresif reaksiyonlar sırasında hücre etkinliğinin düştüğünü ortaya koymuştur.

Lee Berk ve Stanley Tan’ın araştırması ise neşeli bir ruh halinin doğal öldürücü hücrelerin sayısını ve etkinliğini arttırırken tükürük immunoglobulin A konsantrasyonunun arttırdığını ve bağışıklık sistemini zayıflattığını ispat eden stres hormonu seviyesini azalttığını göstermektedir.

18.1.2011 - 4332

İlgili Diğer Yazılar
Hollanda
Hollanda 'benzeri görülmemiş bir fare ve sıçan saldırısıyla karşı karşıya'
Sağlıkta dijital onay mekanizması genişliyor
Sağlıkta dijital onay mekanizması genişliyor
Sağlık Bakanı Koca, Bahreynli mevkidaşıyla görüştü
Sağlık Bakanı Koca, Bahreynli mevkidaşıyla görüştü
Sağlık Bakanlığı 12 bin sözleşmeli sağlık personel alımı yapacak!
Sağlık Bakanlığı 12 bin sözleşmeli sağlık personel alımı yapacak!
Bebekler Doğmadan
Bebekler Doğmadan 'Kötü Genler'den Kurtulabilecek
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]