Canan Karatay Hoca: Şeker ve Kanser Genetik Değildir, Beslenmemizden Kaynaklanıyor

Ünlü Profesör Canan Karatay, 4 Şubat Kanser Günü etkiliğinde, "Şeker hastalığı da, kanser de iyileşir. Hiçbiri genetik değildir. Hepsi yediğimize, içtiğimize ve yaşama biçimimize bağlıdır." dedi.

Ünlü Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, Çanakkale'nin Biga Belediyesi'nin kültür ve sanat Etkinlikleri kapsamında '4 Şubat Kanser Günü' nedeniyle düzenlenen 'Sağlıklı Beslenme' konulu söyleşide konuştu. Şekerin kanseri hücrelerini beslediğini belirten Karataş, şekerden uzak durulması çağrısı yaptı.

Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen Sağlıklı Beslenme konulu söyleşiye, ilçedeki kadınlar büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 1000 kişinin doldurduğu salondaki söyleşiyi, Biga Belediye Başkanı CHP'li İsmail Işık da izledi. Prof. Dr. Canan Karatay, söyleşisinde insülin ve şeker hastalığının zararlarını anlattı. Bunların, kanserin başlıca sebebi olduğunu belirtti.

"ŞEKER HASTALIĞI AİLEDE DAHİ VARSA, O AİLENİN BESLENMESİNE BAĞLIDIR"

Sağlıklı beslenerek insülin ve şekerin yükselmesinin önlenmesiyle sağlıklı bir yaşam sürülebileceğini ifade eden Karatay, "Bugün maalesef şeker hastalarına verilen listelerde 8-10 dilim ekmek var. Ondan sonra şeker hastalığı iyileşmez deniliyor. Şeker hastalığı ailede varsa dahi, o ailenin beslenmesine bağlıdır, yanlış beslenmesine bağlıdır. Kesinlikle genetik değildir. Şeker hastalığı da, kanser de iyileşir. Hiçbiri genetik değildir. Hepsi yediğimize, içtiğimize ve yaşama biçimimize bağlıdır.

"ŞEKER HASTALIĞIM YOK DİYE KANMAYIN"

Burada bir şeyi açıklamak istiyorum. Açlık kan şekerinizi ölçtüğünüz zaman normal ise şeker hastalığım yoktur diye kanmayın. ya tokluk şekerine bakılacak ya da kan insülinine. En hassası kan insülin değeridir. İnsülin en önemli hormonlardan biridir" dedi.

"ALLAYIP PULLUYORLAR"

Bir bardak şekerli içeceğin içinde 22 tane toz şeker bulunduğuna dikkat çeken Karatay, "Şimdi ben bunu size veya bir çocuğa versem, 22 tane şekeri oturup yiyebilir misiniz? Kuru kuru, yiyemezsiniz. Peki ne yapıyorlar; allıyorlar, pulluyorlar, ilaçlıyorlar. İşte çocuklarımıza bunu içiriyorlar. Bir de buzlu içeceksiniz diye reklam yapıyorlar. Çünkü sıcak içemezsiniz, zehir" diye konuştu.

Yaklaşan bahar ve yaz mevsiminde kilolardan arınmak ve fit girmek için neler yapılması konusundaki bir soruyu yanıtlayan Karatay, "Yaza fit girmek diye bir aldatmaca olamaz. Hayat boyunca sizin fit olmanız lazım, sağlıklı beslenmeniz lazım. Sağlıklı bir Karatay kahvaltısı yedikten sonra zaten doğal olarak fit olursunuz. Göbeğinizde, karaciğerinizdeki yağlarda gider. Bütün hastalıklardan kurtulursunuz" dedi.

"KANSER HÜCRELERİNİ ŞEKER BESLER"

Sigaranın kansere neden olan ispat edilmiş en önemli etken olduğunu ve bunun bilindiğini anlatan Karatay, ancak şekerin, vücuttaki ekmeğin ve işlenmiş bütün gıdaların, işlenmiş trans yağların kanser yaptığını da değindi. Rafine olmuş bütün yağların tehlikeli olduğunu söyleyen Karatay, "Bir de kanser hücrelerini şeker besler. Bunlardan uzak durursak kanserden kurtuluruz. Her gün 20 dakika kendi temponuzda yürümeniz yeterli. En önemli faktörlerden biri de her gün yeterli likit almanız, yani su içmeniz çok önemli. Bütün işlenmiş karbonhidratlar ve bütün işlemiş unlar tehlikelidir. Bir de bunlarla yapılan ekmeklerin içinde çok fazla katkı maddeleri vardır. Maalesef bütün fırınlarda yapılan ekmekler işlenmiştir. Bunlar endüstri, kuru mayalarla yapılmaktadır. Onun için tehlikelidir. İki dilim tam buğday ekmeği kan şekerinizi iki çorba kaşığı toz şekerden çok daha fazla yükseltir. İnsülinizi yükseltir. İnsülin ve şeker yüksekliği esas kanserin sebebidir. Bugün Kanser Günü. İnsülini ve şekeri düşürür ve zıplatmazsanız, kanser de, şekerde, felç de, kalp krizi de, troid hastalıkları da önlenir" diye konuştu.

"BOYUNUZUN UZUN OLMASI İÇİN YAĞ VE PROTEİN TÜKETİN"

Uzun boylu olmak içinde protein tüketilmesinin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Boyunuzun uzaması için yağ ve protein yiyeceksiniz. Karbonhidrat yedikçe kısalırsınız. Boyunuzun uzaması için Karatay prensipleriyle yemeyi, içmeyi ve yaşamayı öneriyorum" dedi.

"HER GÜN 30-40 ZEYTİN YİYİN"

Sağlıklı beslenmek için günde iki öğün yemek yenmesi gerektiğini belirten Karatay, "Bir günün uyandığımız zaman ilk öğünü kahvaltıdır. Yatıp uyandığımız zaman uzun süre aç kaldığımız için doğru dürüst bir Karatay kahvaltısı yaparsanız ki nedir; bol tereyağında veya zeytinyağında yumurtalı omlet, 30-40 tane zeytin, zeytinyağı çok önemli. Her gün 30-40 zeytin yiyeceksiniz. Ömrü uzatır, şekeri fırlatmaz. Karaciğer yağını azaltır.

"ARA ÖĞÜN YEMEK TEHLİKELİDİR"

Zeytin ve zeytinyağı ömrü uzatır. Çünkü yapraklar antibiyotik içerir. Peynir istediğiniz kadar, kış ayında olduğumuz için çiğ turp, havuç yiyebilirsiniz. Ama ekmek, börek, poğaça olmayacak. O zaman acıkmıyorsunuz. Bol kemik suyu içebilir. Çocukları buna alıştırabilirsiniz. Ondan sonra zaten acıkmıyorsunuz. İki öğüne programlanmıştır bütün hormonlarımız, enzimlerimiz. Sık sık yemek, ara öğün yemek tehlikelidir" dedi.

4.2.2017 2 - 25641Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]