Canan Karatay: Üreticiler Haklı Olabilir Ama Onlar Tüccar, Ben Değilim

Açıklamalarıyla bal üreticilerini kızdıran Canan Karatay, katıldığı seminerde tepkiler üzerine konuşarak, "Bal üreticileri kendi açılarından haklı olabilir ama onlar tüccar, ben değilim" dedi.

Canan Karatay: Üreticiler Haklı Olabilir Ama Onlar Tüccar, Ben Değilim

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Küçükçekmece'de düzenlenen bir söyleşide "Bal sıvı şekerdir" söyleminden dolayı kendisine tepki gösteren bal satıcılarıyla ilgili konuşarak, "Balın sağladığı şifa zararından bin kat daha az, balcılar bana kızmasın" dedi ve üreticiye tarafsız olmamakla eleştirdi.

BİR KEZ DAHA UYARDI

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Atakent Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen "Yaşam Boyu Sağlık" konulu söyleşiye katılan Karatay, bütün hastalıkların temelinde sağlıksız beslenmenin olduğunu anlattı. Dünyadaki tüm bilim çevrelerinin sağlıksız beslenme alışkanlıklarının hastalıklara davetiye çıkardığı konusunda hemfikir olduğunu anlatan Karatay, sağlıklı beslenmek için ekmek ve şeker içerikli gıdalardan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

'İNSÜLİN YÜKSEKLİĞİ KANSERE NEDEN OLUYOR'

Unlardaki katkı maddeleri ve ekmek tüketimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Dr. Canan Karatay, "Ziraat ilaçları dediğimiz, böcek ilaçları kusura bakmayın bence böcek zehirleri onlar. Çok önemli bir detayı gözden kaçırıyoruz, tarlada buğdaylar tam toplanmadan önce buğday başaklarına ilave bir ilaç sıkılır ki o başaklar fazla ürün versinler diye. Topraktaki tarım zehirleri toprağın bütün minerallerini yok ediyor. Unda bir kere Tarım Bakanlığı'nın izniyle yüzde 10 katkı var, bütün unlarda yüzde 10 katkı maddesinin içinde bromür var. Bromür en tehlikeli ağır maddedir, tabi ki kanser yapar. Halkı geleneksel ekmek diye kandırmayalım, son 50 yıl içinde piyasaya sürülen kimyasal dolu şeyler. 2013'de Mehdi Eker, ne dedi o zamanki Tarım Bakanı ekmeğe koyulacak 17 katkı maddesini yasaklıyorum. Ekmek tek başına buğday, o da zaten şekeri yükseltiyor, şeker yükseldiği için kanser sebebidir. İnsülin yüksekliği kanser sebebi yapıyor. Ekmek yemek şart değil, onun için ekmek yemeyin diyorum, ekmek hakiki bir besin değil" dedi.

"BAL ÜRETİCİLERİ KENDİ AÇILARINDAN HAKLI OLABİLİR AMA..."

Bal sıvı şekerdir açıklamasının bal satıcılarından tepki çekmesiyle ilgili konuşan Prof. Dr. Karatay, "Bal üreticileri kendi açılarından haklı olabilir, onlar tüccar ama ben tüccar değilim. Yüzde 60 früktoz yüzde 40 glikoz vardır. Alkol gibi karaciğeri yağlandırır, tamam şifadır ama eski ballar kalmadı. Şimdi bana yine kızacaklar ama Çin'den bal aroması ithal ediliyor bu memlekete. Onun sağladığı şifa zararından bin kat daha az, balcılar bana kızmasın. Bütün yağlar sadece palmiye yağı değil, işlem gördüğü zaman kanserojen hale dönüşür. Trans yağlar, kanserojendir, margarinlerin içi trans yağ doludur. Bütün dünyada artık çocukluk obezitesi problem. Çocuğa ne verirsen çocuk odur. Annelere, babalara buradan çok rica ediyorum çocukların 2-3 yaşlarında doğum günlerinde şekerli, gazlı içecek sunmayın çocuklara" dedi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN DESTEK: HIZLI SONUÇ VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Canan Karatay'ın besinler hakkındaki önerilerinin önemli olduğuna dikkat çeken Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Öncelikle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Beslenme alışkanlıklarımızın kötü olduğunu düşünüyoruz tabi bu konu bir uzmanlık meselesi farklı şeyler söylenebilir. Ama Canan Karatay hocamızla beslenme alışkanlıklarımızla ilgili tekrar gözden geçirmemiz gereken şeyler olduğunu düşünüyoruz. Ben Canan hocamızın ortaya koyduğu beslenme alışkanlıklarının çok sonuç vereceğini düşünüyorum. Hem kolay olduğunu hem hızlı sonuç vereceğini düşünüyorum" dedi.

9.3.2017 1 - 26192Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]