Çelik Stent Tarihe Karışıyor!

Eriyen Stent ile tıkanan damarlar 2 yıl içerisinde doğal haline dönüyor, damarda tıbbi müdahale izi kalmıyor.

Çelik Stent Tarihe Karışıyor!
Koroner (kalp) damar tıkanıklıkları için geleneksel olarak Çelik Stent tedavisi uygulanıyor. Hasta göğüs ağrısı ile ya da kalp krizi sebebiyle geldiği zaman anjiyo uygulanıyor. Anjiyoda damarlarda ciddi bir darlık ve tıkanıklık tespit edilirse o darlığı açmak için stent kullanılıyor. Çelik Stent tıkalı damarı açmak için oldukça etkili bir yöntem ancak yapıldığı maddeden dolayı bu stentler damarlar açıldıktan sonra bile damar içinde kalıyor. İlerleyen dönemde olası bypass müdahalesini zorlaştırabiliyor.

Eriyen Stent ikinci yılın sonunda tamamen yok oluyor

Vücuda yerleştirilen yeni nesil stentler ise altıncı aydan sonra erimeye ve kana karışmaya başlıyor, ikinci yılın sonunda damar içerisinde stentten geriye hiçbir iz kalmıyor. Damar tamamen doğal haline dönüyor ve olası bir baypas operasyonu engellenmemiş oluyor. Yine Çelik Stentlerin aksine daralma ve stent içinde pıhtı oluşması riski de minimuma indirilmiş oluyor.

Eriyen Stent ince ve uzun darlıkta damarlara da uygulanabiliyor

Eriyen Stent sayesinde boydan boya incelmiş bir damar da Çelik Stentin aksine genişletilebiliyor. İnce ve uzun darlıklarda özellikle damarın uç kısımlarına kadar gelen darlıklarda bu sistem ciddi bir alternatif oluşturuyor. Çünkü bu hastalara herhangi Çelik Stent tedavisi yapılamıyor. Damarın uç kısmına kadar giden Difrüz darlıklarda baypas seçeneği ortadan kalktığı için bu hastalarda eriyen stent kullanılarak hastalar ilerleyen dönemler için baypasa hazırlanabiliyor. Çelik Stent yapılabilen hastaların büyük bir kısmına bu yöntem uygulanabiliyor.

Çelik Stente göre avantajlı Eriyen Stent her geçen gün daha çok hastaya umut oluyor

Eriyen Stent Dünya'da ve Türkiye'de yaklaşık 2 -2.5 senedir uygulanıyor. Bu yöntemi Türkiye'de ilk uygulayan gruplardan biri olarak Bayındır Sağlık Grubu ön plana çıkıyor.

Kalp Hastalıklarında Türkiye sınıfta kalıyor

Dünyada ve Türkiye'de bir numaralı ölüm nedeni kalp. Her 3 kişiden biri kalp ve damar hastalığına sahip. Türkiye'de ise bu oran oldukça yüksek ve kalp ve damar rahatsızlıkları nüfusun sağlığını tehdit edecek şekilde yaygın. Türk halkı spor yapmıyor ve yağlı besleniyor. Düzensiz beslenme, diyabet, hipertansiyon, kolesterol ve sigara kullanımı da kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor.

11.9.2015 - 18751

İlgili Diğer Yazılar
KOAH Hastalığına 5 Kişiden Biri Yakalanıyor
KOAH Hastalığına 5 Kişiden Biri Yakalanıyor
Sigara Akciğer Kanserini 25 Kat Artırıyor
Sigara Akciğer Kanserini 25 Kat Artırıyor
Sigara Bundan Sonra Burada da Yasak Olacak
Sigara Bundan Sonra Burada da Yasak Olacak
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişir?
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişir?
KOAH Tehlikesi Hızla Yükseliyor
KOAH Tehlikesi Hızla Yükseliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]