Cep Telefonları Baz İstasyonlarından Daha Tehlikeli

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Dinçer Bilgin, sağlık açısından cep telefonlarının baz istasyonlarından daha tehlikeli olduğunu savundu.

Cep Telefonları Baz İstasyonlarından Daha Tehlikeli

Bilgin, Aydın Tabip Odasında düzenlenen basın toplantısında, cep telefonu ve baz istasyonlarının yaygınlaşmaya başladığı 2000'li yıllardan bu yana bu teknolojinin sağlığa etkileri hakkında toplumun yeterince bilgilendirilmediğini söyledi.


Dünyada 5 milyar civarında cep telefonu abonesi bulunduğunu belirten Bilgin, şöyle konuştu;


Cep telefonu baz istasyonlarından daha tehlikelidir. Baz istasyonu etkisinden daha kuvvetli bir mikrodalga radyasyonu yayan cep telefonları, ilkokullara, doğum evlerine, hastane odalarına sınırlamaya maruz kalmadan rahatça girebilmektedir.


Evinin karşısında veya yanında haklı sebeplerden dolayı baz istasyonu istemeyenlerin, baz istasyonundan çok daha fazla elektromanyetik alan yayan cep telefonunun seçimi ve kullanımında da biraz daha dikkatli olması gerekli.


Bilgin, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) önerdiği tedbirlerin alınılması durumunda cep telefonu kullanırken maruz kalınan radyasyonun azalacağını belirterek, bu tedbirleri şöyle sıraladı: "Telefon kullanımını sınırlayın. Kulaklık kullanın veya telefonu vücudunuzdan 20-30 santimetre uzakta tutun.


Cep telefonunu vücudunuzun üstünde taşımayın. Cep telefonu ile diğer insanlardan en az 1 metre uzakta konuşun (pasif etkiyi önlemek için). İlköğretim öğrencileri (15 yaşından küçükler) cep telefonu kullanmamalıdır.


Yaşlıların, hamilelerin ve sağlık durumu zayıf olanların (örneğin radyoterapi uygulananlar) cep telefonu kullanmamaları teşvik edilmelidir. Cep telefonunu asansör, yer altı metro istasyonu, bodrum gibi yerlerde kullanılmamalı (alıcı ve verici sinyalin kuvveti haberleşmeyi sağlamak için normal ortama göre daha fazla olur, daha fazla şiddette radyasyona maruz kalınır. ) Hareket eden araç içinde cep telefonu kullanmayınız çünkü hareket halindeyken birden fazla baz istasyonu ile iletişim kuracağı için maksimum sinyal kuvveti gerekir. Cep telefonu yatarken başucunuza koymayın. Olası en düşük özgül soğrulma değeri (SAR) olan cep telefonları alınmalıdır.


Ayrıca dış anteni olan cep telefonları tercih edilmelidir. Cep telefonu kullananların başının içinde veya dışında metal bir cisim (diş köprüleri, metal plakalar, klips, hızma, küpe, metal çerçeve gözlük) bulunmamalıdır. Bu cihazların bulunmasıyla yansıma, amplifikasyon, rezonans gibi fenomenlerle maruz kalınan radyasyon artmaktadır. Kendinizi iyonize olmayan radyasyondan korumak için koruyucu cisimler kullanın.


Örneğin metal cep telefonu taşıma kılıfı, radyasyonu önleyici kumaş veya perde, radyasyonu önleyici boya gibi. Radyasyon yaymayan sabit hatları kullanmayı tercih edin. Cep telefonlarını sadece amaçları doğrultusunda haberleşmek için kullanın.

17.8.2011 - 9729İlgili Diğer Yazılar
Ukraynalı genç kadın, tedavi için Türkiye
Ukraynalı genç kadın, tedavi için Türkiye'yi seçti
Vücuduna Saplanan 80 Santimlik Demire Rağmen Yaşama Tutundu
Vücuduna Saplanan 80 Santimlik Demire Rağmen Yaşama Tutundu
Gentesti Nedir? Gentest ile Kanserden Korunmak Mümkün
Gentesti Nedir? Gentest ile Kanserden Korunmak Mümkün
Tavsiye İlaçlar Kullanmayın!
Tavsiye İlaçlar Kullanmayın!
Fotoğrafını Paylaştı 5 Bin TL Ceza Yedi
Fotoğrafını Paylaştı 5 Bin TL Ceza Yedi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]