Cinsel İsteksizlik

Cinsellikten hoşlanabilmek için kadınların da, erkeklerin de gevşemeleri ve kendilerini iyi hissetmeleri gerekir, dolayısıyla yaşamdaki önemli değişiklikler cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel istek (libido) birçok bakımdan yiyeceklere duyulan iştaha benzer. Kendimizi mutlu, sağlıklı ve kaygısız hissettiğimizde yemeklerden daha fazla hoşlanırız ve daha çok yeriz. Yorgun, gergin ve endişeliysek hiçbir şeyin tadını alamayız ve sonunda kilo bile kaybedebiliriz.

Cinsellikten hoşlanabilmek için kadınların da, erkeklerin de gevşemeleri ve kendilerini iyi hissetmeleri gerekir, dolayısıyla yaşamdaki önemli değişiklikler (evlenme, taşınma, yeni bir bebeğin doğumu, yeni bir işe girmek vb.) cinsel isteği azaltabilir.

İnsanların çoğu "kriz " atlatılınca kendi ritimlerini yeniden yakalar. Bu başarılamıyorsa, daha ciddi bazı sorunların, belki de doğrudan ilişkinin gözden geçirilmesi gerekebilir.

Cinsel olarak uyarılmayan, hiçbir zaman mastürbasyon yapmayan ya da cinsel fanteziler kurmayan ve cinsel ilişkiyle ilgilenmedikleri izlenimini veren kişilere daha seyrek rastlanır. Bu kişiler hallerinden memnun olabilir ya da diğer insanlardan "farklı " olduklarını hissettikleri için yardım talep edebilir.

Cinsel dürtü genel olarak düşük olabilir ve bu durumda kişi hiçbir zaman ve hiçbir eşle uyarılamaz; öte yandan bu sorun yalnızca belli bir eşle ya da belli durumlarda da ortaya çıkabilir. Hangisi söz konusu olursa olsun, diğer cinsel sorunlarda olduğu gibi cinsel dürtünün az olmasının nedeni de Fiziksel bir hastalık, ilaçlar ya da psikolojik bir iç çatışma olabilir.

Seks terapistleri kendilerine başvurarak yardım talep eden kişilerin yaklaşık %40'ının cinsel istek eksikliğinden yakındıklarını belirtiyorlar. Bununla birlikte, cinsel dürtü kişiden kişiye çok büyük farklılık gösterdiği için, çoğu zaman neyin "az ", neyin "normal " olduğunu söylemek o kadar kolay değildir.

Erkekte cinsel aktivite ergenlik çağının sonlarına doğru, gencin cinsellikle en yoğun ilgilendiği dönemde zirveye ulaşır ve daha sonra giderek azalmaya başlar. Böylece erişkin çağda ve orta yaşlarda erkekler giderek daha uzun bir süre rahatlamadan kalabilirler ve engellenmişlik duygusu yaşamazlar. Bununla birlikte, bir eşi çekici bulduklarında ve uyarıldıklarında yeniden çok aktifleşebilirler.

Kadınlarda cinselliğe duyulan ilgi daha yavaş artar ve otuz yaşlarına doğru doruğa ulaşır. Kadınlarda cinsel dürtünün erkeklere göre daha kırılgan olduğu ve kolayca baskılanabildiği anlaşılıyor, ama daha fazla orgazma ulaşma kapasiteleri vardır.

Dolayısıyla, cinsellikle hiç ilgilenmeyen ve hemen hiç mastürbasyon yapmayan bir genç erkeğin ve kendi başına ya da eşi tarafından uyarılamayan 39 yaşında bir kadının, normal deneyimlerden farklı olduğu, bu nedenle onlarda cinsel dürtünün az olduğu söylenebilir.

Cinsel Dürtünün Az Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel Nedenler:

"Normal ": Bazı insanların yiyecek ve içecekler karşısında daha iştahlı olduğunu kabul ettiğimiz gibi, cinsellikle ilgili araştırmalar da libidonun insanlar arasında büyük farklılıklar gösterdiğini ortaya koyuyor. Bütün araştırmalarda düzenli bir şe-kilde haftada birkaç kez orgazma ulaşan erkekler ve kadınlar yanında, uzun süre cinsel rahatlama gereği duymayanların da olduğu görülüyor.

Hormonal:

Çok seyrek olarak, ortada başka hiçbir neden yokken libidoda değişiklik gözlemlenmesi hipotalamus, hipofiz bezi ya da testislerde bir hastalığa bağlı olabiliyor. Bunun dışında erkeklerde erkek cinsel hormonu testesteron yaşla giderek azalır ve bazı erkeklerde libido azalması diğerlerinden daha erken gelişir. Cinsel dürtüleri daha kırılgan olan kadınlarda da, âdet döngüsü sırasında iniş çıkışlar gözlemlenebileceği gibi, gebelik, doğum sonrası ve menopoz gibi önemli hormonal değişikliklerle birlikte libidoda da büyük değişiklikler olur. Gebeliği önle-yici haplar da dahil olmak üzere, herhangi bir hormon tedavisi gören kadınlarda libido bundan olumsuz etkilenebilir.

Genel Sağlık Durumu:

Tahmin edileceği gibi ağır hastalıklar ya da uzun süreli sağlık sorunları libidoyu azaltır; bu strese bağlı olabileceği gibi, özgül bazı biyokimyasal değişikliklerle de ilgili olabilir. Viral enfeksiyonu izleyen halsizlik sırasında da cinsel dürtü azalabilir.

İlaçlar:

Birçok ilaç libido azalmasına neden olabilir. Şizofreni ya da psikoz tedavisinde kullanılan ilaçlar, morfin içeren ağrı kesiciler, hipertansiyonda kullanılan beta blokerler ve yukarıda sözü edildiği gibi hormon tedavisi bunlar arasında yer alır. Östrojen ya da siproteron kullanan erkekler libidonun çok azaldığını fark edeceklerdir.

Duygu - Durum Değişiklikleri:

Depresyonda cinsel istek azalması, iştah azalmasından ve uykusuzluktan da önce gelişebilir. Tersine manik atak geçiren ya da hiperaktif kişilerde cinsel dürtü çok artar. Cinsel dürtünün duygu-durum (ruh hali) değişikliklerinden etkilenme düzeyi kişiden kişiye farklılık gösterir ve bazı kişilerde görece küçük olayların etkisi büyük olabilir.
 

4.3.2010 0 - 1027

Cinsel İsteksizlik Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Burcu dedi ki;
5.1.2011

Meldem dedi ki;
2.1.2011

Mert Korkmaz dedi ki;
27.10.2010

Mahmut Yüve dedi ki;
16.10.2010

Memati Çakal dedi ki;
1.10.2010

Hikmet dedi ki;
28.9.2010

Hasan Kaya dedi ki;
23.9.2010

Derdederman dedi ki;
25.8.2010

Sevımcık dedi ki;
10.8.2010

Kemal Özkul dedi ki;
5.8.2010

Sabahattin Sönmez dedi ki;
4.8.2010

Uğur dedi ki;
3.8.2010

Serdar Özkan dedi ki;
5.7.2010

Buse Tam dedi ki;
2.7.2010

Emel Ufuk dedi ki;
19.6.2010

Zeynep Gür dedi ki;
15.6.2010

Halim Alçoban dedi ki;
15.6.2010

Doğan Salih Ünlütürk dedi ki;
2.6.2010

Captaın dedi ki;
20.5.2010

İlgili Diğer Yazılar
İş Stresi ve Sosyal Medya Nedeniyle İnsanlar Daha Az Cinsel İlişki Yaşıyor
İş Stresi ve Sosyal Medya Nedeniyle İnsanlar Daha Az Cinsel İlişki Yaşıyor
Cinsel İlişki Kâbusa Dönüşmesin!
Cinsel İlişki Kâbusa Dönüşmesin!
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]