Cinsel Saldırılar Yaz Aylarında Artıyor!

Yapılan araştırmalara göre yaz aylarında kız alıp verme, evlenme, kız kaçırma, kız isteme gibi sosyal olaylar ile alkol ve madde kullanımı artıyor. Bu olayların tetiklemesiyle cinsel saldırı vakalarında artış yaşandığı belirlendi.

Cinsel Saldırılar Yaz Aylarında Artıyor!

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Çağlar Özdemir, yaz aylarında kız alıp verme, evlenme, kız kaçırma, kız isteme gibi sosyal olaylar ile alkol ve madde kullanımının arttığını, bunların tetiklemesiyle cinsel saldırı vakalarında artış olduğunu söyledi.


Yrd. Doç. Dr. Özdemir, yaptığı açıklamada, fiziksel istismarın çocuğa itaati sağlama, ceza verme gibi amaçlarla, elle veya herhangi bir objeyle vücudun herhangi bir yerinde yara oluşturacak şekilde hasar verme olarak tarif edildiğini belirtti.


Eğitim, terbiye gibi geleneksel nedenlerle çocuğa uygulanan fiziksel şiddetin doz artışı ve tekrarlamasıyla ölüme sebebiyet verebildiğini ifade eden Özdemir, ''Bize gelen vakaların ayrıntılı değerlendirmesi sonucu, geliş hikayelerinden daha farklı travmatik olayları aydınlatma şansına sahip oluyoruz. Dolayısıyla hem travmayı uygulayan kişiler hakkında suç duyurularını gerçekleştiriyoruz hem de sosyal hizmetlere başvurarak çocuğun korunmasını sağlamak adına gerekli girişimleri yapıyoruz'' diye konuştu.


Özdemir, hastanelerinin ''referans hastane'' konumunda olması nedeniyle çevre illerden de çok sayıda ''cinsel saldırı vakası'' geldiğine dikkati çekerek, ayda yaklaşık 10-15 cinsel saldırı vakasıyla ilgilendiklerini kaydetti.


Çevre illerden gecenin geç saatlerinde vakalar geldiğini belirten Özdemir, ''Artık çevre illerin cumhuriyet savcıları da biliyorlar ki Kayseri'de 24 saat öğretim üyesi düzeyinde cinsel saldırı muayenesi yapılabilir ve gerekli değerlendirmeler şüpheye yer bırakmayacak şekilde delillendirilmek, fotoğraflanmak kaydıyla raporlanabiliyor. Bu anlamda güvenilir bir kurum olma yolundayız'' dedi.


Özdemir, yaz aylarında cinsel saldırı vakalarının arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti;

Yaz aylarında kız alıp verme, evlenme, kız kaçırma, kız isteme gibi sosyal olaylar ile alkol ve madde kullanımı artıyor. Bunların da tetiklemesiyle cinsel saldırı vakalarında artış oluyor. Ancak cinsel saldırılar veya çocuğun cinsel istismarı, herhangi bir sosyo-kültürel ya da sosyo-ekonomik düzeyle ilintili olmadan her yaş ve her meslek grubunda, her sosyo-kültürel düzeyde görülebiliyor.


Oysa ki özellikle ölüme neden olan travmaları veya fiziksel şiddeti daha çok düşük sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik düzeye sahip ailelerde görüyoruz. Çocuk sayısının fazla olması, üvey anne veya birden çok annenin olması gibi pek çok risk faktörünün etkilemesiyle bu sosyal grupta fiziksel şiddet daha fazla görülüyor.

23.8.2011 - 9788İlgili Diğer Yazılar
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Haydar Dümen
Haydar Dümen'e Şok Mektup: 1 Saatte 6 Kez İlişkiye Girdim Normal mi!
Cinsel Sorunlarla İlgili Başvurular Artıyor!
Cinsel Sorunlarla İlgili Başvurular Artıyor!
İngiltere
İngiltere'de Bir Klinik AIDS Hastalarını Açıkladı
Almanya Türk
Almanya Türk'lere Önyargıyla Yaklaşıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Sağlık Video Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Sağlık Video Tip 2 Diyabet Nedir?
Tip 2 Diyabet Nedir?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]