Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Tedavi Edilebilir!

Bildiğimiz gibi dün ve bugün cinsel yol ile bulaşan hastalıklar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için her zaman sorun olmuştur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Tedavi Edilebilir!

Yard. Doç. Dr. İlker Günyeli
Jinekolojik Onkoloji

Bu makalede bu hastalıklar hakkında özet bilgiler vermek geçiş yolları hakkında bilgi edindirmeyi amaçladım. cinsel yollla bulaşan hastalıkların başlıcaları;

Hepatitler(Hepatit B Ve C)

Aids(Hiv Virüsü)

Sifiliz(T. Pallidum=Kondiloma Lata)

Bel Soğukluğu(Gonore: N. Gonorrhea)

Trikomonas Vajinalis

Bakteriyel Vajinozis

Vulvovajinal Kandidiazis

Klamidya Trachomatis

Mikoplazma Hominis

Ureaplazma Urealyticum

Genital Warts(=Kondiloma Aküminata=Hpv Virüsü)

Genital Uçuk(Hsv-2)

Molluscum Kontagiosum(Pox Virüsü) Vs Sayılabilir.


Bu enfeksiyon ajanları korunmasız cinsel ilişki ile taşıyıcı yada hasta kişiden diğer kişilere bulaşabilmektedir.bulaşma sıklıkları ve oranları ajanın virülansı ile (hastalık yapma gücü) doğrudan ilişkilidir. örneğin hepatit b virüsünün virülansı aids virüsünden; bilinenin aksine yaklaşık 30 kat daha fazladır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey bu enfeksiyonlarda “lokomotif etki”nin varlığıdır. yani bu ajanlardan birisine rastlanılırsa aynı yolu kullanan enfeksiyon ajanları da aynı anda bulaşmış  olabilir. bu sebeple hasta ve cinsel partnerine geniş çaplı olarak değerlendirme yapılmalıdır.

Kadınlarda özellikle semptomatik olan bu enfeksiyonlar erkeklerde genellikle asemptomatiktir( bu nedenle partnerinde enfeksiyon rastlanan erkekler kendisinde enfeksiyon olma ihtimalini ve tedaviyi reddedebilir.)  std hastalıklarından b. vajinozis ve kandida dışındakiler de( biz bunlara da eş tedavisi veriyoruz)eş tedavisi, hastalığın nüksünü önlemek açısından gerekli olmaktadır.

Hasta hekime genellikle vajinal akıntı yada dış dudaklarda değişik şekil ve boyutlarda cilt lezyonları ile başvurmaktadır.bu konuda tecrübeli bir göz, her nekadar lezyonun makroskopisinden hastalığın tanısını koyabilmekte ise de lezyondan punch biyopsi yapmak ve vajinal akıntıdan standart kültür ile klamidya vs kültürleri de alınmalıdır.

Bununla da yetinmeyip hastadan ve partner(ler)inden serolojik(kan tahlilleri) analizler yapılmalıdır..Ayrıca anamnezde  hastanın risk durumu belirlenmelidir( mesleği,yaşı, sosyoekonomik durumu,cinsel eğilimleri vs) uygun ve kaliteli laboratuarlar ile yapılan mikrobiyolojik analizlerle, etken mikroorganizma belirlenerek uygun ve güncel tedavi protokolü hastaya ve partner(ler)ine uygulanmalıdır.

Saptanan mikroorganizma sağlık bakanlığının bildirimi zorunlu hastalıklar grubunda ise mutlaka ulusal veri bankası için bakanlığa durum bildirilmelidir.günümüzde en popüler std ajanı genital siğiller olup her kadın yılda bir smear testi yaptırmalıdır. smear testinde hpv enfeksiyonu saptanabilir(smear testi ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra yapılmaya başlanır.

3 kez üstüste negatif gelmesi durumunda 2-3 yılda bir yapılabilir. 65 yaşına dek smear alınması önerilmektedir.hpv enfeksiyonu sıklığı toplumda % 1 dir.. kanser yapan türleri bulaştan sonra 15-20 yıl içinde kanser yapma riskine sahiptir.günümüzde bilinen 100’ün üzerinde tipi mevcuttur.bunu önlemek için piyasaya aşılar sürülmüştür.

15.3.2011 - 5933

İlgili Diğer Yazılar
İş Stresi ve Sosyal Medya Nedeniyle İnsanlar Daha Az Cinsel İlişki Yaşıyor
İş Stresi ve Sosyal Medya Nedeniyle İnsanlar Daha Az Cinsel İlişki Yaşıyor
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Cinsel Gücü Arttıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Arttıran Yiyecekler
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]