Çocuğunuza 'Haydi' Demeden Geçen Gününüz Var mı?

Sanki söylemeyince olmayacak bir sözcük; haydi... Peki siz, günde kaç defa çocuğunuza"haydi" diyorsunuz?

Çocuğunuza 'Haydi' Demeden Geçen Gününüz Var mı?
Başka bir deyişle, bunu söylemeyen anne var mıdır? Bunun imkansız olduğunu tahmin edersiniz. Özellikle sabah saatleri ve akşam uykuya yatma saatlerinde adeta otomatiğe bağlamış gibi bu sözcüğü kullanıyorsanız yanlış yaptığınızı bilmelisiniz.

Terapist ve Psikolog aynı zamanda "çocuğunuza nasıl söylersiniz?" kitabının yazarı Paul Coleman, önce anne-babaların "haydi" sözcüğünü söylememesi için kendilerine bir söz vermeleri gerektiğini ve sinirlenmemeleri gerektiğini belirtiyor. Tedirgin edici bu durumla karşılaştığınızda başka çözüm yolları aranması gerektiğini ve hayatın akışını yavaşlatmak gerektiğini belirtiyor.

"Haydi" diyen anne ya da babaya çocuğun tepkisi ve anlayışının değişmediğini belirten Psi. Coleman, "çocuklar bu gibi durumlarda sadece harekete odaklanıp olayı anlamaya çalışırlar. Bunun için de zamana ihtiyaçları vardır. Kendi hızında yaptığı hareketler, çocuğun kişiliğini oluşturacaktır." diyor.

Unutkan erkekler, "haydi"leyen anneler" kitabının yazarı Psikolog Fatma Torun Reid bu konuda tembellik ve sorumsuz yetişkinliğin arkasında bunun olduğunu ve küçük yaşlarda sürekli "haydi" diyen annelerin çocuklarının ileride ya tembel ya da her yere koşuşturmaya ve yetişmeye çalışan bireyler olarak hayata tam adapte olamadıklarını belirtiyor.   
Sınırlı zamanlarda "haydi" demek çocuğa özgüven ve yetersizlik eksikliğini aşılayacaktır. Bunun yanı sıra anne-çocuk ilişkisini de onarılamaz bir şekilde zedeleyecektir. Bunların olmaması ve "haydi" sözcüğünü en az kullanmak için yapmanız gerekenleri Womenist.net olarak derledik. Uygulayarak faydalanmanızı umuyoruz.

"Haydi" demeden çocukla nasıl konuşulur?

"Haydi" diyen annelerin çoğu sabırsız ve mükemmelliyetçi annelerdir. Siz ne kadar çok "haydi" sözcüğünü kullanırsanız, çocuğun pasif direnişte bulunmasına önayak olacaksınız demektir. Onun yerine çocuğa zaman vermek daha doğru olacaktır.

Ses tonunuzun önemi çok büyüktür. Ton ayarlamanızı iyi yapın. O sözcüğü söylemek yerine tonlamalarla ifade etmeye çalışın.

Sakin ve sabırlı olmak bu işin anahtarıdır unutmayın. Sakinliğiniz hiç elden bırakmayın. Sabır taşına dönseniz bile o bitmek bilmeyen telaşın sonu gelecektir. Sabırlı olun.

Çocuğun kendi gelişim hızı olduğunu unutmayın. Sizin bu hadileriniz değil, kendi fiziksel, bilişsel, duygusal gelişimine göre olacaktır. Siz bunu hadi diyerek malesef hızlandıramazsınız.

Çocuğunuzla her ne olursa olsun ilişkinizi bozmamaya çalışın. Karşılıklı güvenin olduğu bir ilişki her zaman daha değerlidir.

Sürekli "hadi" demek çocuğu suçluluk duygusuna itecektir. Size problem olduğu düşüncesi bilinç altına yerleşen çocuk ileride sorunlu bir yetişkin olacaktır.
Tüm koşuşturmalı zamanlarınızı bir rutine koymak ve hoşgörü ile davranmak zaman içinde "hadi"sözcüğünü daha az kullanmanızı sağlayacaktır.

 

28.9.2012 - 11422

İlgili Diğer Yazılar
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Annelerin yüzde 93
Annelerin yüzde 93'ü, çocuklarını duygusal istismara maruz bırakıyor
Aşırı Baskıcı Anne Çocuk İlişkisi Sağlıklı Değil
Aşırı Baskıcı Anne Çocuk İlişkisi Sağlıklı Değil
Emzirmenin Tarihçesi
Emzirmenin Tarihçesi
Tatil Dönüşü Çocuğunuz Rutine Dönemiyorsa Dikkat
Tatil Dönüşü Çocuğunuz Rutine Dönemiyorsa Dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video İshal Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
İshal Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video İshali Olan Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?
İshali Olan Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?
Sağlık Video İshal Nedir?
İshal Nedir?
Sağlık Video Dizanteri Hastalığı Nedir?
Dizanteri Hastalığı Nedir?

 

[Hata Bildir]