Çocuğunuzun Alerjisi Olabilir!

Çocuk alerjisi uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, okulların kapanmasının ardından binicilik, yüzme ve futbol gibi hobilere yönelecek çocuklarda ortaya çıkabilecek alerjik belirtilerin nedeninin iyi araştırılması, rahatsızlığın hobiye bağlanıp bundan hemen vazgeçilmemesi gerektiğini bildirdi.

Çocuğunuzun Alerjisi Olabilir!

Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerjisi Klinik Şefi Bostancı, çocuklarda ''hobi hastalıkları'' denilen, müzik ve spor gibi alanlardaki uğraşları sırasında ortaya çıkan rahatsızlıkların, özellikle de bu rahatsızlıkların alt grubunda yer alan astımın aileler tarafından çok iyi bilinmediğini anlattı.

Sanayide ya da küçük işletmelerde çırak olarak çalışan çocuklarda da zaman zaman bu tür rahatsızlar görüldüğünü ifade eden Bostancı, bu konuda iyi bir araştırma yapılmadan hemen tanı konulmaması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Bostancı, şunlara dikkati çekti:

'Okulların tatile girmesinin ardından çocuklar için kurslar, yaz okulları düzenleniyor. Yüzme, futbol, binicilik, resim ve müzik gibi hobilerle uğraşan çocuklarda kimi zaman rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Aileler böyle bir durumda rahatsızlığın alerjik olduğunu düşünüp çocuğun sevdiği bir hobiyle ilgilenmesini engelleyebiliyor. Oysa buna hemen 'alerji' deyip geçmemek lazım. Bu duruma farklı mekanizmalar neden olabilir. Akciğerinden yapısından kaynaklanan, astımdaki hastalık mekanizmasından farklı bir mekanizma buna yol açabilir.

Keman derslerine başladıktan sonra öksürük şikayeti ortaya çıkan ve bu nedenle kliniğe başvuran 9 yaşındaki Pınar Turan için ilk başlarda keman yapımında kullanılan reçineyle ilgili alerjik durumdan şüphelenildiğini, ancak yapılan araştırmada böyle bir bulguya rastlanmadığını belirten Bostancı, söz konusu hastayla ilgili elde edilen bulgulardan yola çıkılarak ulaştıkları sonuçlara ilişkin şunları söyledi:

Reçine alerjisinden şüphelendiğimiz için Pınar üzerinde, bu maddeyle 'provokasyon' dediğimiz işlem uyguladık. Ancak herhangi bir bozukluk çıkmadı. 'Enfeksiyon sonrası bronşal hiperaktivite' dediğimiz bir rahatsızlık bulundu. Herhangi bir enfeksiyon sonrası herhangi bir uyarana karşı kişiler daha duyarlı hale gelebiliyor. Böyle hastalarda üst üste binen durumlar oluyor. Çocukların gelişimleri için hobi edinmeleri ve bununla ilgilenmeleri çok önemli.

O nedenle bir rahatsızlık çıktığında bunu hemen hobisine bağlayıp vazgeçmek doğru bir yaklaşım değildir. Pınar bu sayede keman tutkusundan vazgeçmek zorunda kalmadı. İleri testler buna göre yapılıp tanı konulduktan sonra hasta uygun tedaviye yönlendirilmelidir. Geçici bir duyarlılık olduğu zaman astım ilaçları kullanılıyor, tedavi hastalığın seyrine göre düzenleniyor. Böylece çocuklar da hobilerinden mahrum kalmıyor.

Bu çocukların, tüm testlerin uygulanabileceği çocuk alerjisi ünitelerinde gözlem altına alınarak takip edilmeleri gerektiğini ifade eden Bostancı, ''Rahatsızlıkta tesadüfi bir birliktelik de söz konusu olabilir. Rahatsızlığa yol açan gerçek bir ajansa tedavide buna göre bir yol izlenir'' diye konuştu.

27.7.2011 - 9308

İlgili Diğer Yazılar
Bebekleri 4-8 Ay Arasında Alerjik Gıdalarla Tanıştırın
Bebekleri 4-8 Ay Arasında Alerjik Gıdalarla Tanıştırın
Amerikalı Kadın Domuzdan Hamile Kaldığını İddia Ediyor
Amerikalı Kadın Domuzdan Hamile Kaldığını İddia Ediyor
Nefes Darlığına Bunlar İyi Geliyor
Nefes Darlığına Bunlar İyi Geliyor
Astım Kışın Atağa Geçiyor
Astım Kışın Atağa Geçiyor
Dikkat Alerjiler Kış Uykusundan Uyandırıyor
Dikkat Alerjiler Kış Uykusundan Uyandırıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]